VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrabě Esterházy mi umíral v náručí, vzpomíná politický vězeň

Mírov – Upravený parčík s památníkem obětí nacismu od sochaře Jiřího Jílka a jeden žulový pomník. Tak dnes vypadá bývalý vězeňský hřbitov v Mírově. Místo, kde pochovávali vězně, kteří našli smrt za zdmi zdejšího hradu.

25.7.2015
SDÍLEJ:

Svému bývalému spoluvězni přišel při vzpomínkové akci položit kytici i Jan Janků, v jehož náručí hrabě Esterházy za zdmi mírovského žaláře zemřel.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Jediný pomník na vězeňském hřbitově patří hraběti Jánosi Esterházymu, maďarskému Slovákovi, který přežil i sibiřský gulag. Jeho strastiplné putování po sovětských a československých věznicích skončilo 8. března 1957 na Mírově. Na zdejším vězeňském hřbitově se každoročně koná vzpomínková slavnost na tohoto významného politika.

Také letos se jí zúčastnili příbuzní Jánose Esterházyho, starosta Mírova Lubomír Pejchal i maďarský diplomat a politik Imre Molnár, který se osudu hraběte dlouhodobě věnuje.

Mezi účastníky nechyběl ani dnes už čtyřiadevadesátiletý Jan Janků, rodák z Hanušovic, který po nástupu komunistů k moci na konci čtyřicátých let jen o vlásek unikl trestu smrti a osm let žil s nálepkou mukla – muže určeného k likvidaci.

Onoho osudného dne v roce 1957 byl u toho, když János Esterházy v mírovské věznici vydechl naposledy. „Já jsem pracoval jako vězeň – lékárník a během těch let jsem pečoval o celou řadu vězňů, kteří zde umírali. Pan hrabě umíral v mém náručí," říká Jan Janků.

Tehdy dokonce tajně zorganizoval poslední pomazání Jánose Esterházyho. „On byl velice zbožný a věřící člověk a já jsem také věřící. A tak jsem sehnal víno, to nám dodal jeden z toho mála slušných bachařů. Hostie nám také tajně připravoval jeden šikovný kuchař. Shodou okolností ve stejné době, kdy hrabě umíral, ležel ve vedlejší místnosti jeden nemocný vězněný biskup, takže se to mohlo provést. Museli jsme mít hlídky, protože kdyby nás bachaři přistihli, byli bychom všichni potrestáni a šli do korekce," vzpomíná pamětník.

Za toto přátelské gesto a poskytnutí poslední služby si Jana Janků příbuzní a přátelé památky Jánose Esterházyho velmi váží. V souvislosti s tím dokonce převzal před čtyřmi lety v tamním parlamentu jedno z nejvyšších maďarských státních vyznamenání – Zlatý kříž za zásluhy. Je také nositelem Řádu Tomáše Garrigue Masaryka, který mu na Pražském hradě předal prezident Václav Klaus.

Hrabě János Esterházy se narodil v roce 1901 do rodiny maďarského aristokrata a polské hraběnky Elizabety Tarnovské. Po ukončení studií se usadil na rodovém panství ve Velkém Záluží u Nitry. Prominentní politik zastával v období První republiky i Slovenského štátu práva maďarské menšiny a udržoval těsné styky s maďarskou vládou.

Tato kontroverzní osobnost dodnes vzbuzuje četné emoce u jeho odpůrců i příznivců. Odpůrci poukazují na jeho údajnou úlohu při rozbíjení Československa před a po Mnichovu, antisemitismus a kolaboraci s nacisty. „Esterházy byl vyznavačem Hitlera a fašismu. Byl v té době přitom, když se tvořila protižidovská legislativa, když se transportovali židé a političtí vězni," prohlásil například před čtyřmi lety o Esterházym tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Esterházyho příznivci naopak zdůrazňují skutečnost, že v květnu 1942 jako jediný z poslanců Slovenského sněmu nehlasoval pro zákon o deportaci židů. Připomínají také jeho zásluhy a neohroženou podporu při převádění polských odbojářů a židovských rodin do bezpečí.

Konec války představoval pro Jánose Esterházyho začátek životní katastrofy. V říjnu 1944 protestoval proti obsazení Maďarska německou armádou. Tím si vysloužil internaci nařízenou maďarskou Stranou šípových křížů a zatykač, který na něj vydalo gestapo.

Krátce po osvobození byl zatčen a ilegálně odvlečen sovětskými agenty do Moskvy, kde strávil rok v neblaze proslulém vězení Ljublanka. Odsoudili ho k deset letům v sibiřském gulagu. Současně jej v roce 1947 Slovenský lidový soud v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti za kolaboraci a rozbití republiky.

V roce 1949 Sověti vrátili Esterházyho zpátky na Slovensko k vykonání rozsudku. Ten mu byl až po intenzivní intervenci příbuzných a přátel změněn prezidentskou milostí na doživotí. Jeho putování po všech nejkrutějších československých věznicích skončilo v roce 1957 na Mírově. Zemřel ve věku 56 let.

Kontroverze kolem jeho osoby nepřestávají ani osmašedesát let po smrti hraběte. Maďaři Esterházyho oslavují, Moskva jej v roce 1993 oficiálně rehabilitovala, zato na Slovensku se uznání nikdy nedočkal, spíše naopak.

Představitele židovských obcí na Slovensku k němu zaujímají záporný postoj. Naopak Federace židovských obcí v Maďarsku jej prohlásila za hrdinu, který zachraňoval židovské spoluobčany.
Také legendární osobnost židovského světa a lovec nacistů Simon Wiesenthal v roce 1993 písemně podpořil očištění pověsti hraběte a nabídl četná svědectví. Ve Spojených státech mu několik židovských organizací udělilo vyznamenání. Jeho příznivci se nyní dokonce snaží o blahořečení Jánose Esterházyho.

Autor: Michal Krestýn

25.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení