O úpravách komunikací a mostů spojujícím region se severními sousedy jednali starostové Jesenicka s vedením Správy silnic Olomouckého kraje a zástupci kraje na setkání v Lipové – lázních.

Po kvalitně opravených silnicích se nyní motoristé dostanou do Polska v Bílé Vodě, Bílém Potoce, přes Travnou, v Bernarticích, Vidnavě či přes Johanku u Staré Červené Vody. Bezproblémové je i spojení z Velkých Kunětic, Mikulovic a Zlatých Hor.

Historických spojnic, které po druhé světové válce nechali většinou Poláci zničit, je však více. Starostové chtějí znovu obnovit sedm dalších stanovišť, přes které se zpravidla už dnes jezdí, ale stav komunikací je žalostný.

„U nás je o cesty do Polska velký zájem. Do obchodů to máme blíž do Paczkówa. Stačí vyjet do Javorníku a je vidět, že je tam plno Poláků. Otevřenou hranici vítáme všichni,“ řekl starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

Investici do několika metrů silnice potřebuje u svého druhého přechodu v blízkosti kostela Bílá Voda. Zdevastovanou komunikaci chtějí obnovit také v Bernarticích ve své místní části Horní Heřmanice. Mikulovice chtějí mít přístup k severním sousedům hned na dvou místech. V Kolnovicích zase plánují propojit cyklostezky a další přechod chtějí opravit v blízkosti železniční tratě.

Zlaté Hory dokonce ke svému stávajícímu přechodu chtějí přidat další tři. „Potřebujeme opravit dva mosty. Jeden v Ondřejovicích, další u Rejvízu. Jsou sice prostupné, jezdí se po nich, ale jejich technický stav je třeba uvést do pořádku. Třetí spojení v Ondřejovicích u hřiště si přejí zase Poláci,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

Silničáři mají situaci podél hranice zmapovanou. V tuto chvíli ale nemohou říci, zda na opravy budou peníze. „Těžko můžeme něco slibovat. Neznáme ještě priority nového vedení kraje. Ale pokusíme se dát vaše požadavky do rozpočtu,“ slíbil starostům z příhraničních obcí ředitel Správy silnic Olomouckého kraje Drahomír Babnič.