Pokud polská strana neomezí na své straně tonáž, budou moci se svými kamiony projíždět přes hranici na území regionu. Přechod v Bílém Potoce, ke kterému vede páteřní komunikace první třídy z vnitrozemí přes Červenohorské sedlo a který byl stavěný pro kamionovou dopravu, je prozatím pro tuto dopravu zapovězený. Snahy hejtmanství a krajské hospodářské komory o jeho povýšení dosud brzdilo kategorické odmítnutí Ředitelství silnic a dálnic.
Argumentem byl špatný stav vozovky, malá únosnost mostů a chybějící obchvat Javorníku.

„Situace na této silnici je stále neslavná. Dostupnost a prostupnost je brzdou podnikání. Naše kamiony se po regionu mohou pohybovat, jak chtějí, ale přes hranici nesmějí,“ prohlásil předseda okresní i krajské hospodářské komory a spolumajitel firmy Stomix Bořivoj Minář při jednání s krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic v Žulové. Současný stav označil za tristní. „Sice jsme na kraji Česka, ale v centru Evropy a potřebujeme se dostat pře hranici,“ dodal Minář. Situace se ale díky tlaku krajské hospodářské komory a hejtmanství lepší. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se už v loňském roce pustilo do opravy silnice přes Červenohorské sedlo. Desítky milionů korun poslalo letos na opravu páteřní komunikace a zničených mostů ve směru na Bílý Potok i k přechodu v Mikulovicích.

„Ještě nám chybí padesát milionů korun na opravu komunikace a tří mostů. Silnice nebude nejlepší, šířka se nezmění, ale povrch bude kvalitní, stejně jako únosnost mostů,“ řekl ředitel olomoucké pobočky ŘSD Petr Baroš. „Uděláme vše pro to, abychom do poloviny příštího roku opravy dokončili,“ dodal Baroš.

„Byť se silnice opravují, tak pro podnikatele problém trvá. Vstup do Schengenu to nezmění. Pokud se podaří silnici zprůjezdnit tak, aby se od poloviny příštího roku dostaly kamiony k hranici, bude to úspěch,“ reagoval krajský radní Petr Polášek, který se v této problematice angažuje řadu let. Jako bývalý starosta Javorníku zahájil jednání o výstavbě obchvatu města. Silnice k přechodu v Bílém Potoce totiž zatím vede přes zúžený krček přímo centrem města. „Obchvat bude oříšek. Dosud jsme se nedohodli s majiteli pozemků o vykoupení. Zatím nelze říci, kdy budeme moci stavbu zahájit,“ podotkl Baroš.