Vedení Olomouckého kraje už pověřilo silničáře, aby zmapovali situaci na hranici a řekli, které cesty je třeba opravit.

„Díky shengenské dohodě by měla být zpřístupněna všechna místa, kde to jen bude možné. Proto potřebujeme znát stav, zjistit technické podmínky a samozřejmě se dohodnout s polskou stranou,“ uvedl krajský radní Petr Polášek (ODS). Jak zdůraznil, na obou stranách hranice musí komunikace splňovat stejné limity. Nejde, aby na jedné straně byla neomezená tonáž a na druhé straně řidič kamionu zjistil, že s vozidlem nad tři a půl tuny neprojede. Důslednou kontrolu a následnou opravu budou potřebovat i mosty.

„Na inspekci jsem lidem dal dva týdny. kontrolujeme se, jak vypadají bývalá místa vstupu a co je zapotřebí pro to, aby se cesta opět mohla používat,“ řekl šéf šumperských silničářů Roman Bednář.

Zprůjezdnění by se měly dočkat stávající přechody malého pohraničního styku, které dosud mohou překračovat jen pěší, cyklisté a motoristé, ale jen občané Jesenicka. Podobně jsou na tom přechody ve Velkých Kuněticích, ve Vidnavě, v Bernarticích, Bílé Vodě a dalších obcích. Otevřít by se však měla i místa, která se po druhé světové válce zcela zavřela. Zmizet by měly betonové i železné zábrany, hromady kamení, hluboké příkopy, které nekompromisně oddělují cesty mezi polským a českým územím. K životu by se mohly probrat i rozebrané mosty. „Nic víc pro Jesenicko nemůžeme udělat, než že provedeme rozpočtovou změnu a vyčleníme několik milionů korun na opravy komunikací,“ řekl Polášek.

Lidé na Jesenicku změnu vítají. „No konečně. Jsme v Evropské unii a Poláci tady stále hlídají hranici se samopaly v ruce,“ řekla jedna z obyvatelek Velkých Kunětic. Její slova potvrzuje i příslušník cizinecké a pohraniční policie, který v obci slouží na přechodu. „V zimě tady bylo dusno. Nahoře u bývalé celnice si romské děti hrály fotbal a míč jim vletěl přes závoru do Polska. Straž granična zjistila ve sněhu stopy, čtyřmi auty vyjeli a důsledně vyšetřovali narušení prostoru,“ přiblížil běžný obrázek pohraničník.

Zážitků má víc než dost. „Loni při oslavách přišli do Kunětic i Poláci. Hraničáři čekali večer schovaní za keři, chytali a odváželi pryč každého, kdo překročil hranici po desáté hodině večer,“ pokrčil rameny strážce hranice.