Adolf Tomadl, mluvčí Úřadu práce v Prostějově, minulý týden informoval, že výpověď v prostějovském závodě dostalo zhruba sto padesát lidí.

Šéfka odborů Oděvního podniku Helena Vyroubalová doplnila, že na dlažbě skočili skladníci, dělnice, mistři, referenti, prodejci i technicko-hospodářští pracovníci.

„Podle toho, co jsem slyšela, má ke konci dubna skončit s výrobou celý závod v Jeseníku. Provoz se tam nevyplácel. O práci přijde všech dvě stě osmdesát šest tamních zaměstnanců,“ sdělila v úterý Vyroubalová.

Po firmě se povídá, že provoz v Jeseníku zůstane zavřený jen na chvilku. Prý jej chtějí získat bývalí zaměstnanci firmy, aby šili dál, jde od ucha k uchu.

Informaci o rušení pobočky v Jeseníku ale Karel Samec, mediální mluvčí OP, popřel.

„Zatím není o něčem takovém definitivně rozhodnuto. Firma pouze preventivně nahlásila na příslušný úřad práce předběžné hromadné propouštění týkající se Jeseníku. Je to z toho důvodu, pokud by se věřitelé výhledově rozhodli, že ve zdejším provozu není již efektivní pokračovat s výrobou a že je potřeba ji ještě více sestěhovat,“ konstatoval Samec.

OP šetří, kde může, a pustilo se i do výprodeje drobného majetku.

„Nabízíme nábytek z prodejen i kanceláří a použitou elektroniku,“ informuje na webových stránkách management firmy s tím, že zboží si mohou zájemci koupit přímo v prostějovském areálu.

Obchod v centru končí

Firma ve středu také zavře prodejnu William&Delvin v centru Prostějova.

„Ve středu máme otevřeno naposledy,“ potvrdila její vedoucí. Zákazníky to udivilo.

„Vůbec jsme netušili, že obchod končí. Nikde jsme to neviděli napsané,“ podivovali se dvě zákaznice při odchodu z prodejny, která lákala na osmdesátiprocen­tní slevy.

Zakázky má Oděvní podnik nasmlouvané pouze do konce dubna.

„Na to, abychom slibovali další dodávky, nejsou nyní peníze,“ objasnila šéfka odborů Vyroubalová s poznámkou, že osud firmy je v rukou prozatímního věřitelského výboru.

„O budoucnosti podniku se rozhodne na jejich setkání šestadvacátého dubna,“ dodala.

Spořitelna financovat OP odmítá

Česká spořitelna, které při řešení úpadku přišla s návrhem reorganizace firmy, přiznává, že OP financovat nemíní.

„Nemůžeme poskytnout další financování. Ve chvíli, kdy nejsme součástí věřitelského výboru, jsme totiž ztratili jakoukoli možnost dění v podniku ovlivňovat,“ říká Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

I kdyby podle ní reorganizační plán vytvořili, šel by ke schválení stejnému soudci, který Českou spořitelnu vyloučil z věřitelského výboru.

„A ten je podle našeho názoru podjatý,“ nechala se slyšet Pačesová.

Soudce Jan Kozák nařčení z podjatosti odmítá.

„Spořitelna je jediný subjekt, který může posvětit úvěry OP a jako zástavní věřitel má právo vyjadřovat se ke všem podstatným otázkám spojeným s prodejem majetku, který je zahrnutý do soupisu majetkové podstaty dlužníka. Vliv na provoz podniku musí mít ale i ostatní věřitelé. Insolvenční řízení je ve své podstatě kolektivním řízením, kde nelze privilegovat postavení jednoho věřitele. Je třeba respektovat také práva ostatních věřitelů dotčených insolvenčním řízením,“ reagoval soudce.

Soudce: Situace je kritická

Jan Kozák musí do 21. dubna počkat, zda někdo vypracuje reorganizační plán OP. Firma jej totiž vyhotovit odmítla a ostatní subjekty se dosud k možnosti sestavit plán nevyjádřili.

„Právě čas je obrovský nepřítel. Situace je kvůli nedostatku peněz velmi kritická, ač se management snaží firmu zachránit seč může,“ poznamenal soudce.

Oděvní podnik je v úpadku od ledna 2010. Jeho závazky činí 1,6 miliardy korun. Jen bankám (nejvíc České pojišťovně) dluží 1,2 miliardy korun.

Ve svém hlavním závodě v Prostějově šije měřenky – obleky na míru. Ostatní zboží má v úmyslu nakupovat v Asii, ale zápasí s finančními potížemi.