Jeseník rozděloval peníze neziskovkám

Jeseník – Peníze neziskovým organizacím rozdělovali jeseničtí radní. Celkově město na jednorázové akce přispělo 23 organizacím 243 tisíc korun.

Maximální částku, dvacet tisíc korun, získalo Sdružení přátel umění na uspořádání jarního koncertu jesenické „zušky“ a místní šachový klub na organizaci tradičního šachového turnaje. Šestnácti tisíci korunami radní podpořili akci Nejlepší sportovec roku okresu Jeseník 2011, jen o tisíc korun méně získá například jesenický paraklub na soutěž Priessnitzův pohár. O poskytnutí příspěvků, jejichž výše přesahuje dvacet tisíc korun, rozhodnou zastupitelé.

V Pentagonu bude debata o aquaparku

Jeseník – Připravovanému aquaparku v Jeseníku bude věnováno veřejné projednání tohoto záměru, které se uskuteční v úterý 28. února od 16 hodin v jesenickém IPOSu.

Lidé se budou moci seznámit s aktuální podobou projektu a se změnami, které vznikly v projektové dokumentaci oproti již dříve prezentované studii. Určité části objektu mají jinou dispozici, některé ze změn mají za cíl například úsporu energií. „Iniciátory těchto změn byli lidé z praxe a expertní tým,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas (Mladí pro Jeseník).

V rámci projednání zazní také informace o investičních a provozních nákladech, o jeho financování a časovém harmonogramu přípravy aquaparku a jeho výstavby. Velký prostor bude věnován také diskusi.

V Jeseníku vznikne technologické centrum

Jeseník – Technologické centrum vznikne v letošním roce na městském úřadu v Jeseníku. Město za šest milionů korun pořídí nové servery, datová úložiště a programové vybavení. Velkou část nákladů uhradí dotace.

Nákup výpočetní techniky a programů vyžaduje pokračující digitalizace veřejné správy. Do elektronické podoby přejde řada formulářů používaných v rámci úřadu, například cestovní příkazy. Především ale bude městský úřad v Jeseníku zajišťovat pro sebe i dalších osm obcí v regionu takzvanou spisovou službu, laicky řečeno správu dokumentů.

Podle vedoucího oddělení investic a rozvoje Františka Chovance bude muset město Jeseník jako obec s rozšířenou působností v budoucnu zajistit, že bude dokumenty z datových schránek města Jeseník i okolních obcí okresu kde ukládat.

„Úložiště musí být garantováno. To znamená, že musí běžet 24 hodin denně, musí být plně zálohováno. Nesmí se stát, že se z něj data ztratí,“ doplnil Chovanec.

Jeseník chystá parcely pro stavbu rodinných domů

Jeseník – Na třech místech v Jeseníku si budou moci lidé v budoucnu postavit rodinné domy. Město připravuje vybudování inženýrských sítí v lokalitách u ulic Raisova, Kalvodova a Na Svahu.

V ulici Na Svahu připravuje město zasíťování celkem devíti parcel, které se nachází nad katastrálním úřadem. „Fyzická realizace by mohla začít na podzim letošního roku. Následné prodeje těchto parcel by mohly probíhat již na začátku roku 2013,“ informoval vedoucí oddělení investic a rozvoje městského úřadu Jeseník František Chovanec.

V lokalitách na ulicích Raisova a Kalvodova plánuje město vybudovat sítě v letech 2013 a 2014.

Sportovní den ve Zlatých Horách

Zlaté Hory – Sportovní den pro malé i velké pořádá v sobotu 18. února od 1 do 14 hodin lyžařský areál Zlaté Hory. Návštěvníci se mohou těšit na řadu disciplín pro děti i dospělé, například slalom, souboj s lanem či na kladině. Pro vítěze jsou připravené hodnotné ceny.

Do knihovny pozvali archeologa

Libina - Knihovna v Libině zve milovníky historie na přednášku archeologa Vlastivědného muzea v Šumperku Jakuba Halamy s názvem Zapomenutý bronzový poklad, aneb nové pravěké nálezy a objevy v našem regionu. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o nových pravěkých výzkumech v Dubicku, na stavbě silničního obchvatu Zvole a Vlachova a také na zajímavé nálezy, které byly objeveny díky detektoru kovů. Beseda se uskuteční v úterý 21. února v 17 hodin.

Výstava unikátních pohlednic

Oskava - Putování po historických stavbách v Jeseníkách ze sedla Skřítek až na vrchol Králického Sněžníku – takový název má výstava, kterou si budou moci prohlédnout návštěvníci Místní knihovny v Oskavě. Vystaveny budou historické pohlednice ze sbírky šumperského sběratele Petra Možného. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 28. února v 16.30 hodin. Otevření expozice bude spojeno s besedou s Petrem Možným a s prohlídkou unikátních historických pohlednic Oskavy a okolí z jeho sbírky. Výstava potrvá do 16. dubna.

V Hynčicích oslaví svátek žen

Hynčice – Toužíte po návratu do dob minulých, kdy se ještě v podnicích slavil Mezinárodní den žen? Společnost K2 Hynčice vám to umožní. V pátek 9. března zve všechny na vzpomínkovou akci na staré časy s názvem MDŽ aneb Čaj o páté. Návrat do doby minulé se uskutečnív kulturním domě Hanušovicích od 17 hodin. K tanci a poslechu hrají Rumoví hoši, vystoupí břišní tanečnice z Bohdíkova a děti z tanečního kroužku Jindřichov. Občerstvení je zajištěno, vstupenka přijde na symbolických dvacet korun.