Lipovou projde lampionový průvod

Lipová-lázně – Do lampionového průvodu se mohou 28. října zapojit obyvatelé Horní Lipové na Jesenicku. Sraz účastníků na rozcestí u pošty je v 18 hodin. Na závěr akce slibují pořadatelé ohňostroj.

Naučná stezka se věnuje historii Lipové i lázeňství

Lipová – lázně – Dvě nová zastavení přibyla na konci září na naučné stezce Johanna Schrotha v Lipové-lázni. K osmi panelům, které obec pořídila v loňském roce, přibyla dvě nová zastavení nad Horní Lipovou.

Stezka má celkem deset zastavení. Věnují se historii obce, přírodním zajímavostem a zejména zdejšímu lázeňství a jeho zakladateli Johannu Schrothovi. Trasa je dlouhá osm a půl kilometru a projít ji zvládnou i méně zdatní turisté. Pěšky ji lze absolvovat za dvě a půl hodiny, cyklisté ji projedou za hodinu.

Hotelová škola pořádá Podzimní gastrorevue

Jeseník – Den otevřených dveří nazvaný Podzimní gastrorevue pořádá v úterý 1. listopadu Hotelová škola Vincenze Priessnitze v Jeseníku.

Návštěvníci si budou moci po celý den prohlédnout přehlídku gastronomických dovedností a soutěží. K vidění budou prezentace studentů ze zahraničních stáží, čtyři druhy slavnostní tabulí. Na programu je například také ukázka sabrage – otevírání lahve sektu šavlí. Návštěvníky školou provedou studenti vyšších ročníků.

Darmoděj zřizuje sociální bydlení

Jeseník/Velká Kraš – Sociální bydlení pro lidi, kteří prošli protidrogovou léčbou, zřizuje občanské sdružení Darmoděj. Jeho klienti, kteří absolvovali doléčovací program, najdou dlouhodobé ubytování v domě ve Velké Kraši na Jesenicku. Zařízení má kapacitu dvanáct lůžek.

Podle ředitele Darmoděje Josefa Vondrky řada klientů po absolvování doléčovacího programu hledá azyl na ubytovnách. Tam se však setkávají s alkoholismem a jinými negativními jevy a řada jich tak novou situaci neustojí. Darmoděj tomu chce nabídkou sociálního bydlení zabránit.

V současnosti jsou klienti doléčovacího programu ubytováni na Rejvízské ulici v Jeseníku. Kapacita stávajícího zařízení je devět lůžek.