Hlavní sezonu zahájil v sobotu největší a nejmodernější lyžařský areál v Jeseníkách v Koutech nad Desnou.

„Zájem lidí byl poměrně velký, v sobotu i v neděli jsme tady měli mezi dvanácti sty a patnácti sty lyžařů,“ pochvaloval si Martin Medřický z firmy K3 Sport, která areál vybudovala.

V Koutech je možné lyžovat na čtyřech sjezdovkách o celkové délce 5,7 kilometru. Obě dvoukilometrové sjezdovky jsou členité, často mění sklon a mají převýšení přes pět set metrů, zbývající pak sto metrů.

„V provozu jsou všechny sjezdovky, neustále vyrábíme umělý sníh a do toho občas spadne i přírodní. Na sjezdovkách leží od šedesáti do devadesáti centimetrů,“ sdělil Medřický.

Na slavnostní zahájení sezony měl původně do Koutů dorazit i prezident republiky Václav Klaus. Nakonec se ale musel omluvit kvůli slavnostní večeři na zámku v Lánech.

Také v ostatních areálech si přijdou lyžaři na své. Na rozdíl od Koutů se zde navíc lyžuje ještě za předsezonní ceny.

„O víkendu bylo v provozu pět vleků a zájem lyžařů byl slušný. Podmínky jsou ideální, leží zde kolem sedmdesáti centimetrů sněhu. Do Vánoc navíc jezdíme za mimosezonní ceny a parkovné je zdarma,“ informoval Zdeněk Lysák ze Skiklubu Šumperk, který provozuje vleky na Červenohorském sedle.

Ani v Branné si na zájem lidí nestěžují. „Lidí přijelo docela dost. Dělal jsem si srovnání z loňským rokem a letos to bylo lepší,“ řekl majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka. Lyžaře neodradil ani mráz, teploty se pohybovaly kolem minus deseti stupňů. Na svazích tu leží kolem šedesáti centimetrů sněhu a také v Branné se jezdí za nižší ceny než v hlavní sezoně.

Poměrně klidný víkend prožili i záchranáři z Horské služby.

„Ošetřovali jsme deset úrazů, přičemž ke dvěma lyžařům musela přijet sanitka s lékařem,“ informoval Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky.

Díky příznivému počasí také Horská služba snížila stupeň lavinového nebezpečí ze třetího na druhý. „Prachový sníh si postupně sedá, takže jsme v neděli zmírnili lavinové nebezpečí na dvojku,“ dodal Tejnský.

Návštěvníkům hor ale nebezpečí nehrozí, pokud nebudou riskovat a nebudou se vydávat do míst, kde je to zakázáno. Všechny lavinové katastry totiž leží mimo značené turistické trasy.