Osmapadesátiletý muž si od srpna do října vzal čtyři půjčky, pětačtyřicetiletá invalidní důchodkyně dvě. Úvěry se jim podařilo získat od společností Home Credit, Smart Capital a Provident Financial. Dvojice invalidů by nyní měla vracet více než sto pětadvacet tisíc korun.

„Smlouvy manželé uzavírali, přestože měli vědět, že vzhledem k předcházejícím půjčkám nemohou další úvěry splácet. Jejich jediným příjmem byl v té době invalidní důchod,“ uvedl podrobnosti k případu mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Podle Miloše Kubíčka z občanského sdružení RES-SEF, které nabízí sociální a právní poradenství pro dlužníky, se nejedná o nijak výjimečný případ. Lidé se navíc často do spirály dluhů dostávají tím, že se splácení jednoho úvěru snaží řešit další půjčkou. Z půjčky několika tisíc korun pak může narůst mnohonásobně vyšší dluh.

„V poradně máme v evidenci již desítky dlužníků. Často se do svízelné situace dostali jen kvůli tomu, že si vzali půjčku na nákup nesmyslných věcí, jenže pak zjistili, že splácení je nad jejich možnosti. Lidé se stávají oběťmi agresivní reklamy, kde jim tvrdí, že je výhodné si půjčit na cokoliv a hlavně věci spotřebního charakteru,“ upozornil Kubíček