Následovala další téměř devět let trvající soudní tahanice o škody, které město na domě způsobilo tím, že se o něj řádně nestaralo. Letos na podzim dal krajský soud Ivanu Vavříkovi zapravdu. Nařídil městu zaplatit 1,3 milionu korun jako náhradu škody a uhradit také soudní výdaje.

„Byla to pro mě velká satisfakce. Dostal jsem předčasný dárek k Vánocům," říká podnikatel. Peníze od města už obdržel, přesto zůstává opatrný. Hrozí, že je bude muset vracet, jako před dvěma lety, kdy radnice podala dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž celou věc vrátil na začátek.

Dům musela v sedmdesátých letech jeho tehdejší majitelka Růžena Kratochvílová prodat za šedesát tisíc státu, jinak jí hrozilo vyvlastnění. V roce 1992 požádala Vavříkova teta Milada Wurzenbergerová jako dědička původní majitelky o jeho vrácení v restituci.
Tehdy nesplňovala podmínku trvalého bydliště v ČR, protože žije v Rakousku. Později se zákon změnil a mohla o vrácení požádat. Město to ale odmítlo a začala léta soudních sporů.

„Tetu zastupuji od začátku. Netušil jsem, že to bude trvat tak dlouho. Tehdy jsem byl mladý kluk, nebylo mi ani třicet, když to všechno začalo. Dnes mám na krku padesátku, tak doufám, že posledním rozsudkem už celá věc skončí," věří Ivan Vavřík.

Říká, že ta dlouhá léta je už vůči emocím imunní. „Jenom se stále nestačím divit a kroutit hlavou. Po posledním rozsudku mě napadlo, kdo z toho ve vedení města vyvodí politickou odpovědnost a kdo to nakonec zaplatí. Zase to budou občané jako daňoví poplatníci," stěžuje si Ivan Vavřík.

Ironií osudu je, že otec původní majitelky Růženy Kratochvílové Ludvík Kratochvíl figuruje mezi významnými osobnostmi, kterými se město dodnes chlubí. Byl významným průkopníkem letectví a ve třicátých letech minulého století si dokonce sestrojil vlastní letadlo.