„Část plochy sadů bez ochranných sítí na jaře bohužel poškodily kroupy, značná část úrody však byla zachráněna," uvedl ředitel divize ovocnářství Úsovska Dušan Sedláček. „Radost nám udělala především investice do sítí v sadech na Mohelnicku, kde se letos přehnala ničivá bouře hned dvakrát," dodal.

Na prodejní pulty letos ovocnáři z Úsovska dodají zhruba tři tisíce tun konzumních jablek, dalších dvanáct set tun je určeno na sušení do müsli tyčinek.

„Ceny by se měly pohybovat na stejné úrovni jako loni, zdražení neplánujeme," uvedl Dušan Sedláček. „V prodejně ve Veleboři nabízíme jablka za cenu pod dvacet korun za kilogram. Bohužel ale nemůžeme ovlivnit marži velkoobchodů, které cenu dokáží navýšit až o deset korun za kilo," dodal.

Aktuálně stojí jablka různých odrůd v podnikové prodejně ve Veleboři podle velikosti od patnácti do devatenácti korun za kilogram u první jakosti, ovoce druhé jakostní třídy přijde na deset až dvanáct korun.

Jablka se budou v sadech na jihu šumperského okresu sbírat až do konce října. „Zájem o brigádu byl letos velký. Každý den potřebujeme zhruba dvě stě pracovníků," uzavřel Sedláček.

Sklizeň višní a rybízu naopak letos nebyla ani zdaleka tak úspěšná jako v loňském roce. Vinou jarních moker byla úroda obou druhů ovoce o polovinu nižší než v předchozích letech.

Úsovsko pěstuje jablka na ploše 377 hektarů ve třech střediscích na Šumpersku a Olomoucku – v Libině, Kozově a Veleboři. V prvních dvou jmenovaných střediscích produkuje i jablka v bio kvalitě.

Ve skladu ve Veleboři se ovoce skladuje, třídí, balí a prodává. Sklad ovoce má kapacitu dva tisíce tun s řízenou atmosférou. Ovoce se skladuje v plastových obalech. Třídí se na moderní třídičce vodní cestou.