Na letošní úrodě se značně podepsaly pozdní jarní mrazy.

„Úrodu odhadujeme na padesát až šedesát procent té loňské, kdy jsme sklidili přes šest tisíc tun jablek. Letos se odhady pohybují zatím kolem třech a půl tisíce tun," řekl ředitel divize ovocnářství společnosti Úsovsko Michal Horáček.

Zhuba třetinu společnost sama zpracuje, především do müsli tyčinek, zbytek půjde do prodeje.

„Spotřebitelé se kvůli konkurenci rozhodně nemusejí obávat nějakého raketového růstu cen. Ty jsou dnes na hranici rentability," doplnil Michal Horáček.

Část produkce ovocnáři z Úsovska prodají přímo ze svého skladu ve Veleboři běžným spotřebitelům. Jarní mrazy jim mohou paradoxně pomoci.

Zahrádkářům se totiž urodilo ještě méně ovoce.

„Z celé zahrady jsem sklidil jen pár jablek, bylo to tak třikrát na štrúdl. Všechno zničily mrazy. Takže jablíčka na jídlo budeme muset koupit, na uskladnění letos nezbylo nic," zhodnotil letošní úrodu zahrádkář Pavel Šrom.

Ve skladu ve Veleboři dnes mohou zájemci koupit jablíčka podle odrůdy a velikosti od čtrnácti korun za kilo v první jakosti.

Druhá jakost je ještě o dvě koruny levnější. Přijet si přitom mohou i pro jedinou bedýnku o váze dvanácti kilogramů.

Kvůli sankcím zůstává v Evropě více ovoce 

Byť by se mohlo zdát, že nízká úroda umožní ovocnářům vydělat, není tomu tak.

Konkurence, zejména z Itálie a Polska, je obrovská a vzhledem k ruským sankcím na evropském trhu zůstává mnohem víc ovoce než dříve, což ještě sráží ceny.

Podle Státního zemědělského intervenčního fondu, který sleduje aktuální ceny zemědělských komodit, klesly průměrné ceny jablek u českých producentů za poslední dva týdny téměř o pět procent.

Společnost Úsovsko je jedním z největších producentů ovoce na severní a střední Moravě.

Jablka pěstuje na ploše 377 hektarů kolem Veleboře, Klopiny, Libiny, Kozova na Bouzovsku. V posledních dvou jmenovaných lokalitách přitom produkuje i jablka v bio kvalitě.

Ve Veleboři se ovoce skladuje, třídí, balí a prodává. Sklad má kapacitu dva tisíce tun s řízenou atmosférou. Ovoce se tady skladuje v plastových obalech. Třídí se na moderní třídičce vodní cestou.

Ministerstvo pomůže ovocnářům
Ministerstvo zemědělství chystá pro ovocnáře, které poškodily mrazy, kompenzace. Nárok na ně budou mít ti pěstitelé, kteří přišli kvůli nepřízni přírody mimimálně o polovinu svých obvyklých tržeb.

„Ovocnáři, kteří přišli letos na jaře kvůli mrazům o polovinu až tři čtvrtiny obvyklých tržeb, od nás dostanou patnáct procent svých obvyklých nákladů. Pokud doloží, že měli ztráty ještě větší, vyplatíme jim jako odškodné až čtvrtinu nákladů," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Na odškodné ministerstvo vyčlenilo přes sto třicet milionů korun. Výplata je ale svázaná několika podmínkami. Například pěstitelé jablek a hrušek na odškodnění nedosáhnou dřív, než příští rok na jaře, až bude končit prodej ovoce z letošní sklizně.