„Před třemi roky jsme tady měly cukrářský kurz, o který byl velký zájem, a tak jsme se jej rozhodly zopakovat. Je na co se dívat a co se učit,“ řekla předsedkyně Svazu žen z Písečné Hana Vašinová při výrobě růžiček.

Cukrářka Lenka Juránková měla po celou dobu kurzu plné ruce práce. „Hmotu musíte správně propracovat a pak už je třeba jen cvičit. Nejdůležitější je trpělivost,“ uklidňovala hospodyňky Lenka Juránková.

Pro výrobu růžičky je kromě mléčné modelovací hmoty a zručnosti zapotřebí plastová lžička. Vyválená malá kulička se vyhladí na stole, poté se vmáčkne do lžíce a takto vyrobené lístečky se tvarují a lepí do tvaru růžičky.

„Poprvé neudělá růžičku nikdo dobře. Já jsem jich musela udělat nejmíň sto, než jsem svedla pěknou růžičku. Ale naše ženy jsou velmi šikovné. Růžičky zvládají rychle,“ pochválila své studentky Juránková.

„Hodně peču, hlavně suché cukroví a dorty a teď se ještě můžu zdokonalovat, protože toto vše je pro mě nové,“ řekla při práci Vašinová.

„Budou Vánoce a čeká mě pečení cukroví. Každý rok dělám kolem třiceti druhů cukroví a chci je mít pěkně nazdobené a tady se naučím zajímavé techniky,“ pochvalovala si kurz zubařka Renata Doubravská.

„Kdysi jsem hodně pekla a pečení mě stále baví. Vždycky jsem se chtěla naučit dělat růžičky. Navíc, marcipán mi hodně chutná a teď už vím, že to není nic složitého. Když znám postup, zjistila jsem, že vyrobit růžičku nebo cokoli jiného, je překvapivě lehké,“ prozradila Vladislava Tumová.