Areál bývalé textilky Perla leží jen kousek od náměstí. Ze dvou stran jej obklopují sídliště, z další jej lemuje vycházkový chodník a rybníky.

„Většina brownfieldů v blízkosti center má podobné problémy. Po sametové revoluci se začaly tříštit a rozprodávat na menší pozemky. Do center měst vnáší periferní zástavbu, která tam nepatří,“ říká Ondřej Pchálek.

Před několika týdny měli lidé možnost v rámci Dnů architektury do míst někdejší textilky vstoupit. Řada z nich nejspíše poprvé v životě. Součástí akce byl na první pohled bláznivý nápad: uspořádat na prostranství, které pokrývá hlína s rozdrceným betonem a cihlami, fotbalový zápas.

„Když jsem se tam poprvé ocitl, uvědomil jsem si, jak je to území velké a že by se na něj lidně vešlo fotbalové hřiště. Když člověk na tu plochu nakreslí lajny a postaví tam branky, je to už elementární architektura. Je to jakýsi hodně zjednodušený dům, který sdílí dvě družstva a diváci kolem. Že povrch není ideální, je druhotná věc,“ vysvětluje Ondřej Pchálek.

Co by mohlo na pozemcích bývalé Perly vzniknout?
Co vedlo Ondřeje Pchálka k tomu, že se v Zábřehu angažuje i na společensko-politickém poli?
A s jakými se setkal reakcemi?

To se dočtete ve středečním tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku. Deník si můžete v tištěné nebo kompletní elektronické podobě předplatit na www.mojepredplatne.cz.