Olomoucký kraj si nechal zpracovat analýzu dopadů na cestovní ruch způsobených pandemií koronaviru. Analýza pracuje se třemi modelovými dopady podle termínů uvolňování restriktivních opatření.

„I ta nejpříznivější varianta počítá s tím, že dopady na veřejné rozpočty v souvislosti s nižšími přínosy z cestovního ruchu budou ve výši 1,6 miliardy korun. To je propad o více než 35 procent oproti roku 2019. O pracovní místo přijde více než dva tisíce lidí,“ popsala závěry mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Úbytek turistů v číslech

Úbytek českých i zahraničních turistů, kteří v prvním čtvrtletí letošního roku do Olomouckého kraje zavítali, potvrzuje také aktuální zpráva Českého statistického úřadu. Meziročně ubylo hostů o 11,3 procenta na 140,2 tisíce turistů, počty přenocování klesly o 9,1 procenta na 455,5 tisíců nocí.

„Přitom výsledky za první dva měsíce ukazovaly na zvýšení počtu hostů. V lednu bylo meziročně ubytováno o 14,5 procenta hostů více, v únoru o 5,4 procenta více, v březnu však už o 54,4 procenta méně,“ popsala nepříznivý vývoj Jarmila Benešová z oddělení informačních služeb.

Desetiprocentní sleva na Kolštejně

S dopady více než dvouměsíčního nuceného uzavření ubytovacích kapacit se teď potýká mnoho hoteliérů a majitelů penzionů.

„Propad tržeb je velký, letos už se to bohužel nedá žádným způsobem dohnat. Nikdo z našich zaměstnanců ale nebyl propuštěn. Věříme, že hosté se brzy vrátí a připravujeme se na otevření. Na pobyty do konce června nabízíme desetiprocentní slevu,“ sdělil ředitel Relax Centra Kolštejn v Branné František Szabados.

Rezervace na dobu, kdy museli mít zavřeno, si většina klientů přesunula na pozdější termíny.

„Jen asi pět procent lidí pobyt zcela stornovalo, zbytek jej využije do konce letošního roku. Pomalu se nám také začínají hlásit hosté na konec května, což nás velmi těší,“ dodal František Szabados.

Pobytové balíčky na Sedle

Ani hotelu Červenohorské sedlo, který se znovu otevře ve čtvrtek 28. května, se nevyhnul propad tržeb v době nouzového stavu.

„Plánovali jsme další rekonstrukci, ale nakonec jsme dvě třetiny investic museli seškrtat, dojde na ně někdy později. Propouštět jsme nechtěli a ani nechceme, protože není jednoduché sehnat spolehlivé pracovníky. Zvládnout těžké období pomohly příspěvky na mzdy, díky podpoře státu se nám podařilo udržet všechny zaměstnance,“ popsal majitel Martin Dubský.

Aby hned ze začátku nadcházející letní sezony nalákali nové hosty, připravili pobytové balíčky se slevami nebo nabídkou wellness zdarma.

„Hostům, kteří měli rezervace na březen, duben a první polovinu května, jsme nabídli pozdější termíny a přidali jsme ještě nějaký bonus. Většinou to chápali a pobyt si odložili, jen menší část z nich si nechala vrátit peníze. V posledních letech zájem o letní pobyty na horách roste. Stále proto věříme, že nepříznivá situace zase rychle odezní a léto nás nějakým způsobem zachrání a podrží,“ doufá Martin Dubský.

Pomoc od kraje

Provozovatelům hotelů, penzionů a dalších rekreačních a turistických zařízení se v mimořádně složité situaci snaží pomoci také Olomoucký kraj. Ten chystá prostřednictvím nově zřízené centrály cestovního ruchu vlastní kampaň na podporu domácího cestovního ruchu v aktuální letní sezoně. V případě Jeseníků bude zaměřena na aktivní turistiku, cykloturistiku a lázeňství.

"Leitmotivem kampaně bude motto #nezapomennaJeseníky. V rámci střední Moravy se propagace zaměří na cykloturistiku, vodní turistiku a cesty za poznáním. Hlavní část kampaně bude zaměřena na on-line kanály a sociální sítě,“ vysvětlila Eva Knajblová.

Hejtmanství letos také finančně podpořilo rozvoj infrastruktury cestovního ruchu, která je zaměřená na rozvoj kempů, cykloturistiku a infrastrukturu pro elektrokola. Na nové cyklostezky kraj uvolnil rekordních téměř 22 milionů korun.

Milovníky památek zaujme také hrad Helfštýn, kde se naskytne nový pohled na renesanční palác, který prošel náročnou rekonstrukcí.

Netradiční pohled z Helfštýna i nové cyklotrasy

„Nyní je z velké části zastřešen a největší místnost se dočkala skleněného stropu. Z plošiny na vrcholu stavby tak lidé budou moci obdivovat nové výhledy nejen na kraj, ale i do Moravské Brány. V okolí Mohelnice a Zábřehu je pro cykloturisty připravena zbrusu nová cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole. Cyklisty zláká čokoládou, zmrzlinou, ovčími sýry a řadou dalších podomácku vyrobených pochoutek,“ popsala novinky mluvčí hejtmanství.

V Olomouckém kraji se v roce 2019 ubytovalo přes 761 tisíc hostů, jejich počet v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně vzrostl o 8,8 procent, což byl ve srovnání s ostatními kraji republiky nejvyšší přírůstek. V kraji průměrně strávili tři noci. Většinou (612,5 tisíce hostů) se jednalo o Čechy, dále pak o Slováky, Poláky, Němce a Rusy.