Prvním novorozencem v šumperské porodnici byl Sebastián Doležel. Mamince Petře Doleželové se chlapec s váhou 2750 gramů narodil v sobotu v jedenáct hodin třináct minut dopoledne.

V Nemocnici Agel Jeseník prvního novorozence přivítali na Nový rok.

„Chlapeček Leoš se narodil v sedm hodin dvě minuty. Maminka přijela do jesenické porodnice z nedaleké obce na Javornicku,“ sdělila mluvčí holdingu Agel Radka Miloševská. V Jeseníku přišlo za uplynulý rok na svět 323 dětí, o osminu více než v roce 2019.

Yamana, Mattea, Valeriána

Rodiče v šumperském regionu se loni drželi spíše tradičních jmen. Nejčastěji se tak rodily Terezky, Sofie a Adélky. U chlapců vedla jednoznačně jména Jakub, Filip nebo Daniel. Na Jesenicku vládly Emy, Karolíny, Vojtěchové a Tobiášové.

Zájem měli rodiče i o nezvyklá jména. V jesenické nemocnici tak zapsali do porodních knih například Yamana, Mattea, Valeriána, Kevina, Damiena, Lejlu, Zoe, Sharon, Melánii či Abigail.

Koronavirus loni ovlivnil i chod šumperské porodnice. „Uplynulý rok 2020 byl mnohem rychlejší a náročnější pro nás všechny. Celý rok se točil kolem covidových opatření a dodržování mnohdy složitých pravidel a opatření,“ vysvětlila vedoucí porodní asistentka Nemocnice Šumperk Anna Holinková.

„Velmi jsme ocenily obětavost všech dobrovolníků, kteří nám, hlavně v první vlně, s neutuchající obětavostí a pílí dodávali vlastnoručně našité roušky, posílali všelijaké dobroty a ovoce. Bylo to dojemné pro nás všechny a cítili jsme, že v tom nejsme sami. Chtěla bych všem ještě jednou touto cestou velmi poděkovat,“ dodala.

Statečné maminky

Také v Šumperku porodilo v uplynulém roce několik maminek, které byly pozitivní na přítomnost koronaviru. „Protože jsme na tuto situaci byli připraveni speciálně vyhrazenými prostorami a opatřeními, všechny porody proběhly bez komplikací a chod porodních sálů kvůli tomu nebyl nijak zasažen,“ poznamenala Anna Holinková.

Zatímco k porodu tatínci mohou, na oddělení šestinedělí jsou kvůli epidemiologické situaci návštěvy dlouhodobě zakázané. Je to hlavně z důvodu ochrany před covidovou infekcí šestinedělek a novorozenců.

"Maminky po porodu situaci zvládají velmi statečně, komunikují s novopečeným tatínkem a rodinou prostřednictvím mobilu a sociálních sítí. Některé maminky si dokonce chválí dostatek soukromí na pokojích, prostor pro kojení a péči o novorozené miminko,“ dodala vedoucí porodní asistentka.