“Poprvé jsme to jedli u mé švagrové. Pak jsem brouzdal na internetu a viděl jsem ovoce sušené mrazem. Začal jsem se po tom pídit,” popisuje začátky v Česku ojedinělé aktivity Luboš Bláha.

Stroj na sušení mrazem, takzvaný lyofilizátor, na první pohled připomíná průmyslovou pračku. Asi kvůli kruhovému otvoru, kterým se dovnitř vkládají police s potravinami. Jinak je ale kombinací mrazáku a vývěvy.

Lyžování Ski Filipovice. Ilustrační foto
Na horách bude živo, začínají prázdniny. A na lyžovačku je sněhu dost

Jak to funguje?

Pochopit, jak proces sušení mrazem funguje, chce trochu zapátrat do znalostí středoškolské fyziky.

“Horolezci v horách voda díky nízkému tlaku vaří při osmdesáti stupních. My jsme schopni vodu donutit odpařovat se při mínus 25, 30 stupních,” objasňuje Luboš Bláha.

Do přístroje putuje hluboce zmrazená surovina. “Lyofylizovat začínáme na mínus 35 stupních. Postupně se suroviny zahřívají. Protože se nachází ve vakuu, bod varu se posouvá do mínusové hodnoty,” dodává dvaatřicetiletý muž.

Jen za loňský rok provedl doktor Debre společně se svým týmem celkem 376 operačních zákroků.
Šumperskou ortopedii vede nový primář, Zdeněk Štěpán v nemocnici zůstá

Vojtěšku ano, čokoládu ne

Sušit mrazem nelze suroviny s velkým obsahem tuku nebo cukru, například čokoládu nebo med. Poměrně známé je lyofilizované ovoce, manželé Bláhovi se zaměřují i na méně tradiční komodity: naklíčené mungo, cizrnu či čočku, ale také vojtěšku.

“Je to podceňovaná, ale velmi zdravá superpotravina. Vypadá jako seno, je tak i cítit, ale když se přidá do salátu, vypadá to velmi pěkně a dobře to i chutná,” reaguje na můj údiv Lenka Bláhová.

Lyofilizované potraviny váží jen zlomek původní hmotnosti. To ocení třeba lidé, kteří se věnují outdoorovým aktivitám.

“Když člověk sedne k pytlíku a sní deset deka lyofilizovaných jahod, je to, jako kdyby snědl tři čtvrtě kila čerstvých. Musí se to hlídat,” usmívá se matka dvou malých dětí.

Odhalená indoorová pěstírna marihuany na Šumeprsku
Policie odhalila domácí pěstírnu konopí. Takto ji měl pěstitel ukrytou

Vitamíny zůstávají

Lyofilizace na rozdíl od klasického sušení teplem neničí všechno dobré, co v potravinách je. Zachovány zůstávají například vitamíny. Manželé Bláhovi jako jediní v Česku používají výhradně tuzemské suroviny. V jejich sortimentu proto nenajdete třeba banány.

“Jezdíme si pro to sami po republice, abychom věděli, kde to roste. Většinou máme od pěstitelů čestné slovo, že to není stříkané a podobně. Dá se říci, že je to necertifikované bio,” dodává Lenka Bláhová.

Lyofilizování potravin se rodina věnuje půl roku. Oběma manželům pomáhá i dcera Viktorka, která lepí etikety a ochutnává. Pro rodinu se nicméně stále jedná o přivýdělek.

“Momentálně ještě chodím do práce. Nemůžu to unáhlit,” uzavírá Luboš Bláha.

Robert Kautz v Jeseníku provozuje bezobalový obchod.
Nejen velká města. Prodej bez obalu se chytil i v Jeseníku