„Vždycky jsem chtěl jít ve stopách největších dobrodruhů. Tahle cesta byla už dlouho na seznamu mých přání,” poznamenal Jakub Jonáš.

Stezka kontinentálního rozvodí, anglicky Continental Divide Trail, je nejdelší a nejtěžší ucelený trail na světě. Vede podél oceánského rozvodí přes Skalnaté hory od severní hranice Mexika celým územím USA až na hranici s Kanadou. Prochází přes pouště, hory, sníh, termální oblasti i severskou divočinu. Na tuto trasu se ročně vydá asi dvě stě lidí. Jakub Jonáš s kamarádem Martinem Bencem ji chtějí ujít za pět měsíců.

S sebou rolničky a sprej na medvědy

O tom, že dokáží takovou výzvu dokončit, se přesvědčili, když přešli celou Pacifickou hřebenovkou. „Během takových cest řešíme jen základy přežití. To zahrnuje vybrat místo ke spaní, kolik jídla si vzít na danou vzdálenost, a hlavně kde nabrat vodu,” popsal Jakub, jehož rodina provozuje v Ostružné menší skiareál.

Na cestě může dvojici potkat prakticky cokoliv od požárů přes sníh až po medvědy grizzly. I to je důvod, proč si letos přibalí rolničky a spreje proti medvědům.

Turistický ruch v oblasti Pradědu.
Silnici na Ovčárnu částečně uzavřou. Víme, jak pojedou autobusy

Jakub chce celou cestu ujít v barefootech. „Chodím v nich už asi osm let a nedám na ně dopustit. Většinou chodím v nízkých a prodyšných botách, ale na zimu volím vyšší a kožené,“ řekl.

Lehké a prodyšné boty jsou jeho recept, jak udržet chodidla v dobré kondici. „Základem je mít dobré, lehké a hlavně prodyšné boty, protože pak noha netrpí. Pokud mám jen chvilku, tak botu sundám a nechám nohu provětrat a předejdu tak puchýřům a dalším nepříjemnostem,” doplnil.

Bez kávy ani ránu

Oba borci si veškerou výbavu nesou s sebou na zádech. Kromě oblečení, karimatky a spacáku je základem dobře vybavená lékárnička, nabitá powerbanka a vařič s plnou plynovou bombou. „Já si nedokážu představit ráno bez kávy. Kdekoliv jsem, tak sebou tahám kávu, ať už je to dripit nebo jenom rozpustná,” směje se dálkový chodec z Jeseníků.

Biocentrum v Tomíkovicích na podzim 2023.
Na Jesenicku vznikla nová vodní plocha. Sloužit má přírodě i rekreaci

Pro navigaci v terénu používají Mapy.cz nebo aplikaci FarOut. Funguje jako sociální síť, kde si lidé nechávají vzkazy, kolik vody teče v prameni nebo jestli vůbec teče, kolik stanů se vejde na jedno kempoviště, kde je nejlepší místo na spaní či nejlevnější pivo. Dvojice si na tento trek pořídila i satelitní SOS komunikátor, který v nouzi zavolá pomoc i bez telefonního signálu.

Jakuba a Martina lze sledovat jako DvaNaTahu na Facebooku, Instagramu a YouTube, kde budou snažit dávat fotky, videa a příběhy ze své cesty.