VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Březina: Pokud Evropu využíváme, k volbám bychom jít měli

Olomouc – Hlavně vyšší politickou kulturu zmiňuje končící europoslanec Jan Březina při zamyšlení, co bude po deseti letech působení v Bruselu postrádat.

23.5.2014
SDÍLEJ:

Jan BřezinaFoto: Archiv J. Březiny

První hejtman Olomouckého kraje se nyní vydává na další cestu, na které chce podpořit českou vědu.

I díky svému předchozímu působení v politice na území Olomouckého kraje jste tu asi nejznámější europoslanec. Jak se do povědomí dostat bez předchozího působení v politice?
Je to problém. Za těch deset let, co jsem byl v Evropském parlamentu, tak u nás, a to mohu srovnat s okolními státy, byla taková mediální bariéra. Europoslanci se na mediální scénu nedostávali. Souvisí to s jakýmsi ignorováním Evropské unie, s nedostatečným přijetím myšlenky samotné. Není to jen otázka nejširších vrstev, ale politické i mediální elity. U nás a některých západních politiků se bohužel stalo zvykem nacionalizovat úspěchy a europeizovat průšvihy.

Přestože byste měl výchozí pozici asi dobrou, rozhodl jste se už nekandidovat. Proč?
Začal jsem mít pocit jisté deziluze. Přicházející příležitosti byly využity jen částečně nebo málo. Další věc je, že ačkoli je každý přesvědčen, že život europoslance je trávený v radovánkách, tak pokud chcete něco dělat, není to tak. Už jen to přejíždění a způsob života je poněkud zničující. Řekl jsem si, že devatenáct let v uvolněných funkcích je dost.

Seděl jste ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a výboru pro regionální rozvoj, větší ohlas však asi měl boj za potraviny jako třeba tvarůžky nebo Pražskou šunku. Jak si to vysvětlujete?
Potraviny byly moje srdeční záležitost, dělal jsem to jako hobby. Vydal jsem mnoho tiskových zpráv týkajících se souvislostí s energetickými soustavami, vědou a výzkumem, náplň výboru byla široká i s dopadem na český průmysl. Ale jedinou mediální odezvu měly právě ty potraviny. Není to špatně, co jíme ovlivňuje naše zdraví a má obrovské ekonomické dopady. Potraviny si totiž každý dokáže představit. Uznávám, že je těžké psát atraktivně o odděleném vlastnictví rozvodných sítí a výroby energie, což má ovšem ohromné dopady na ceny energií.

Jak byste popsal chod europarlamentu? Přeci jen je těžké si představit, že se 766 lidí na něčem shodne.
Je to hodně dáno kulturou jednání. Většina národní parlamentů je vyostřenějších. U nás je jedničkou ten, kdo prosadí svou a třeba sto jedna hlasy přehlasuje devětadevadesát. V Evropském parlamentu je naopak pozitivní ten, kdo pro určitý názor dokáže získat co největší počet lidí. Kompromis v mnoha případech jde a je prospěšný. Pokud se nepropracujeme k vyššímu stupni spolupráce, asi se ještě dlouho nepohneme. Podívejte se třeba na domácí situaci s důchodovou reformou.

Už jste zmínil, že cesty do Bruselu vám chybět nebudou. Za čím se ale ohlédnete?
Je to právě kultura konsensu. Typ jednání, kdy člověk vyslechne opoziční názor, je schopen z něj vytáhnout to pozitivní, řekne svou myšlenku a to vše probíhá na velmi zdvořilé a kladné úrovni. Následně se dotyční pokusí dobrat společného stanoviska. Když se jim to nepovede, je to otázka rozstřelu při hlasování. Ale duch takového způsobu práce mi chybět bude. A příliv nových informací, rád se učím.

Český "lobbing" si v Bruselu nikdo nedovolí 

Co lobbying? Jak vypadá v Bruselu?
Je obrovský rozdíl, když se řekne lobbying v České republice a v Bruselu. U nás to nejsou lobbisté, jde o zmatení jazyků. Jsou to lidé spojení s často až kriminálními aktivitami. Ani po Bruselu nechodí samí andělé, ale co se objevuje v našich médiích, to si tam nikdo nedovolí. Lobbista je vážená profese a má své etické normy. Jsou registrováni, mají určené nástroje a lobbování je spojeno s informováním. Pro činnosti spojené s aktivitami některých lidí by se jméno lobbista vůbec používat nemělo.

Jak bude vypadat váš nový život?
Jako stát máme poměrně malé účasti v programu pro vědu a výzkum Horizont. Je v něm asi 72 miliard Euro. Účastníme se možná pod polovinou našich možností. Řízení programu je na evropské úrovni, tedy vědci žádající o podporu jsou v evropské konkurenci. Chtěl by přispět k navýšení naší účasti. Palackého Univerzita, brněnské vysoké školy, kam dohlédnu a dosáhnu. To si kladu za cíl, české vědě věřím.

Dosáhneme podle vás někdy vyšší než třetinové účasti, třeba jako u starších členů EU?
Nejvyšší účast má Belgie, tam je však hlasování povinné a toho bych se nerad dožil. Je to otázka postupného vývoje a toho, aby si lidé uvědomili, že některé věci nejsou samozřejmé. Že můžeme svobodně cestovat, studovat, teoreticky se usídlovat jinde, že naše zboží může volně proudit po celé Evropě. Jsme součástí celku, který při ekonomickém součtu je největší na světě, protože HDP Evropy v porovnání s Ruskem a Čínou na tom není tak zle. Pokud člověk alespoň něco z toho využívá, k volbám by měl jít.

Jan Březina

Jan Březina

Narodil se 14. dubna 1954 v Konici.

Poslanec Evropského parlamentu za Evropskou lidovou stranu.

Studoval hornickou geologii na Vysoké škole báňské v Ostravě. Pracoval jako geolog v podniku Silnice Ostrava.

V letech 1995–1997 byl zástupcem starosty města Uničova. Další tři roky pracoval jako přednosta Okresního úřadu v Olomouci.

Mezi lety 2000–2004 zastával post hejtmana Olomouckého kraje.

V europarlamentu byl členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a náhradníkem výboru pro regionální rozvoj.

Působil v delegaci ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Arménie, EU-Ázerbájdžán a EU-Gruzie a v delegaci v Parlamentním shromáždění Euronest. Jako náhradník pak pro parlamentní spolupráci unie s Ruskem.

Autor: Ondřej Zuntych

23.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník / Servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonický , , Zaměstnavatel požaduje:, - praxe v oboru min. 2 rok, - znalost cizího jazyka AJ nebo NJ , - pracovitost, spolehlivost, - příjemné vystupování, - komunikaní dovednosti, , Pracovní doba: krátký a dlouhý týden - turnusy, Místo výkonu práce: KAMITIRO s.r.o.- restaurace NA PALUBĚ, Nádražní č.p. 306, 790 84 Mikulovice u Jeseníku 1, , Zaměstnavatel nabízí:, - možnost zaměstnaneckého stravování zdarma, - zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit: , - telefonicky 774 797 820, pan Bernátek Drahoslav, - osobně jen po předchozí telefonické dohodě, Informace o zaměstnavateli: www.napalube.com. Pracoviště: Kamitiro s.r.o.- restaurace na palubě, Nádražní, č.p. 306, 790 84 Mikulovice u Jeseníku 1. Informace: Drahoslav Bernátek, +420 774 797 820.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 000 Kč

Vrchní sestry v oblasti zdravotnictví Vrchní sestra ve zdravotnickém zařízení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 1.2.2018!!!, Zkušenosti s vedením kolektivu, Zkušenosti s administrativní prací ve zdravotnictví., Znalosti zdravotnické legislativy., , Nabízíme závodní stravování, možnost osobního rozvoje a vzdělávání. Práce v menším a příjemném kolektivu.. Pracoviště: Schrothovy léčebné lázně s.r.o., 790 61 Lipová-lázně 1. Informace: Michal Dyntera, +420 777 789 884.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 25 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru., Kontakt: osobně přímo na pracovišti Po-Pá 9-17:00 hod., telefonicky.. Pracoviště: Jana němcová, Nádražní, č.p. 322, 789 85 Mohelnice. Informace: Martin Němec, +420 603 856 301.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dne 6.4.2018 od 8:30 hodin se bude konat výběrové řízení v budově KoP ÚP ČR Zábřeh, Spojovací 2, 1. patro., , Místo výkonu práce. Zábřeh, Skalička č.p. 1754/15., Svářečský průkaz el., CO 2, samostatnost v práci., Kontakt: telefonicky Po-Pá 8-18:00 hod., e-mailem.. Pracoviště: Biomasa a stroje s.r.o. - prac. 1, Skalička, č.p. 1754, 789 01 Zábřeh. Informace: Josef Višenka, +420 722 106 934.


Soutěžní svatební pár číslo 137 - Jana a Miroslav Rychtěčtí, Olšany
2

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Draci rozebrali Hodonín ve druhé třetině a srovnali stav semifinále

Opláceli stejnou mincí. Hodonín ve středu zaskočil šumperské hokejisty pětigólovým nášupem. Draci se o dva dny později skvěle revanšovali. Drtiče srazili především díky povedené druhé třetině. Zvítězili 6:2 a srovnali stav druholigového semifinále na 1:1.

Čtyřicáté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Přijďte fandit! Mladí Draci startují extraligové play-off proti Hradci

Historické play off v hokejové extralize čeká mladší dorostence Mladých Draků Šumperk.

Týmy Jeseníku, Mohelnice i Uničova absolvují přípravné zápasy navíc

Už zítra měly výběry z Olomouckého kraje začít jarní část fotbalové sezony. Jenže Řídící komise fotbalové asociace ji odložila kvůli špatnému vývoji počasí o týden.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT