VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Zábřeh - Ani šedesát let po své smrti nepřestává slavný zábřežský rodák Jan Eskymo Welzl překvapovat. Přesvědčení, že už neexistuje žádná památka na jeho život, o které by se nevědělo, vzalo za své. Do Zábřehu, do emailové schránky filmaře Martina Strouhala, dorazila z amerického Ohia Welzlova vlastnoruční kresba a jeho rukou popsaná fotografie zároveň s časopisem, který o Welzlovi v 70. letech otiskl článek.

27.2.2014
SDÍLEJ:

Snímek Jana Welzla z jeho pobytu v Brně v roce 1929 objevil Američan Sebastian Sanzota v antikvariátu v Ohiu.Foto: Archiv M. Strouhala

Kdo byl Jan WelzlJan Eskymo Welzl se narodil v roce 1868 v Zábřehu. Pěšky procestoval Sibiř, mnoho let žil v Arktidě, na Novosibiřských ostrovech a na Aljašce. Živil se jako lovec a obchodník. Po ztroskotání lodi byl ve dvacátých letech zadržen v USA, a protože neměl žádné doklady, byl jako nežádoucí osoba poslán do Evropy. Díky tomu se v roce 1927 krátce vrátil do rodného Zábřehu. Během půlročního pobytu ve městě vzbudil svými historkami z dalekého severu obrovský zájem. Novinářům pak nadiktoval své zážitky a vzpomínky, které vydaly na několik knih: například Třicet let na zlatém severu, Po stopách polárních pokladů nebo Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě. Welzl vzbudil takovou senzaci, že ho dokonce přijal prezident Masaryk. V roce 1929 se pokusil vrátit přes Beringovu úžinu na Novosibiřské ostrovy, ale skončil v kanadském Dowson City. Tam v roce 1948 jako osmdesátiletý zemřel.

„Bez internetu, který propojuje lidi na celém světě, by to nebylo možné," říká Martin Strouhal. Tentokrát se o propojení postaraly jeho webové stránky věnované Welzlovi, kde jsou také informace o knize Svoboda pod bodem mrazu. V ní Strouhal v roce 2009 shrnul dosavadní bádání o slavném polárníkovi. O zaslání knihy ho požádal Američan Sebastian Sanzota, a když mu Martin Strouhal knihu poslal, následovala ona překvapivá zásilka kresby, fotografie a časopisu zároveň s prosbou o překlad německého textu na rubu snímku.

„Američan ty věci koupil v antikvariátu společně s anglickým překladem Welzlovy knihy Po stopách polárních pokladů. Když se o osobnost Welzla začal zajímat, narazil na moje webové stránky. Ty nás propojily," vysvětluje Strouhal.

Fotografie zachycuje Welzla u makety mamuta a s obří kostí v ruce při jeho návštěvě Národního muzea v Brně v roce 1929. Rub snímku popsal Welzl německy svým typickým úhledným rukopisem. Mimo jiné uvádí, že kost, kterou drží, byla kdysi součástí velrybího ocasu. „Tyto artefakty nejsou v mém vlastnictví, ale ilustrují, co vše jsem nacházel při svých cestách Sibiří," stojí na rubu fotky.

Kresba pak zachycuje zvláštní postavu člověka s podivně tvarovanou hlavou a po okrajích je popsána Welzlovým vysvětlujícím komentářem.

Fotku i kresbu věnoval Welzl v roce 1930 muži, který si přečetl jeho knihu a osobně ho navštívil v Dawson City – Johnu Buddhuemu. Ten si po letech na neobvyklé setkání vzpomněl a napsal v roce 1970 článek do amerického časopisu Search Magazin. Pro časopis také překreslil původní Welzlovu kresbu.

„Kolem roku 1930 jsem byl v Dowson City na Yukonu v Kanadě. Tam jsem potkal fascinujícího starého chlapíka jménem Jan Welzl. I když byl Čech, byl to typický německý typ, trochu podsaditý, žoviální a s mohutným knírem. Jeho angličtina měla těžký přízvuk. Kdysi byl dobrodruhem v polárních oblastech a měl mnoho zajímavých příběhů k vyprávění. Mezi nimi byl i ten o soukromé výpravě k severnímu pólu. Pólu nedosáhla, na 86 stupni severní šířky však objevila kolonii lidí malého vzrůstu, kteří byli oblečeni jako Eskymáci, ale měli zcela zvláštní obličeje. Dal mi kresbu jednoho Kubuyuruku, jak je nazýval," napsal Buddhue. Podle jeho článku se výprava s podivnými Eskymáky nemohla domluvit, protože nemluvili žádným eskymáckým nářečím, které by členové výpravy znali. Komunikace probíhala v gestech.

Kresbu zvláštního Eskymáka věnoval Welzl v roce 1930 Američanu Johnu Buddhuemu. Teď se kresba vynořila v antikvariátu v Ohiu.„Welzlův popis nebyl moc srozumitelný, ale chápal jsem to tak, že ti lidé odletěli něčím, co se s nimi prudce vzneslo do vzduchu, což bylo provázeno obrovskými plameny, které rozpustily sníh a led v okolí. Jedna interpretace Welzlova příběhu je, že Kubuyurukové byli mimozemšťané a odletěli v UFO," napsal John Buddhue.

Je možné, že Welzlovi při setkání špatně rozuměl, protože zmínka o setkání s Eskymáky je v přímém rozporu s popiskami, kterými obklopil nakreslenou postavu sám Welzl. Z nich vyplývá, že výprava vedená v roce 1911 kapitánem Tamarakem našla člověka zmrzlého v ledu. Na břicho postavy Welzl napsal „zahynulý před tisíci lety", nad hlavu mu připsal slova „marťanští lidé". Možná výpravě tento mrtvý připadal jako člověk z jiné planety, protože se malým vzrůstem i vzhledem nepodobal běžným lidem. U obrázku jsou připsána také jména členů polární výpravy – a stejná jména Welzl uvádí při popisu výpravy ve své knize Po stopách polárních pokladů, kterou podle jeho vyprávění sestavili spisovatelé Bedřich Golombek a Edvard Valenta.

Jan Eskymo Welzl.Zajímavé svědectví podal John Buddhue o samotném Welzlovi. Budil v něm dojem čestného muže. „Je také možné, že Welzl byl vizionářem. Jeho věk jsem odhadoval na více než sedmdesát let, ale přesto byl doslova posedlý perpetuem mobile. Ukázal mi několik krásně provedených výkresů perpetuálního stroje a zdálo se mi, že by to mělo fungovat – i když sám vím, že to není možné. Poslal mi později dopis, ve kterém psal, že jeden stroj postavil a že fungoval," napsal Buddhue a potvrdil tak sympatický dojem, jakým Welzl působil i na většinu lidí, kteří se s ním setkali.

Pro budoucnost a světovou rodinu welzlologů tedy zachoval John Buddhue dvě vzácné památky na Welzla - jedny z mála, protože po Welzlovi se jinak nedochovalo téměř nic hmatatelného. Pouze jeden jeho rukopis knihy, vlastnoručně malovaná mapa, pár fotek a dopisů.

Mnoho lidí pochybovalo o tom, že Welzl skutečně prožil to, o čem vyprávěl. Řadu jeho svědectví považovali za nevěrohodná a Welzla pak za prostoduchého strejce, který to neměl v hlavě úplně v pořádku.

„Ale já myslím, že hlavu v pořádku měl a že mnoho nedorozumění vznikalo způsobem jeho mluvy a také přepisem vyprávění. Zajímavé je, že postupně se potvrzuje řada jeho údajů, o kterých se dřív pochybovalo. Na příklad to, že na Novosibiřských ostrovech obchodoval s Američany nebo že tam byly na povrchu velké zásoby uhlí. Potvrzuje se i reálnost jeho popisu krajiny na ostrovech a na březích řeky Jany," říká Martin Strouhal. Na své sibiřské expedici, která se v roce 2012 dostala až na dohled ústí řeky Jany do moře, získal filmař od místních Jakutů informaci, že asi do roku 1915 na ostrovech opravdu působila americká obchodní stanice, která vykupovala kožešiny a odvážela je na Aljašku. Welzl si nevymýšlel.

Jako první se s nejnovějším úlovkem welzlologického bádání seznámili návštěvníci besedy s Martinem Strouhalem, která byla jednou z akcí letošního festivalu Welzlování v Zábřehu. V minulých letech věnoval Strouhal Welzlovi už televizní dokument, natáčel i na Aljašce u Janova hrobu a osadil na něm pamětní desku. V roce 2009 vydal o Welzlovi obsáhlou a bohatě vypravenou publikaci Svoboda pod bodem mrazu a rád by teď připravil její nové a rozšířené vydání obohacené mimo jiné i o poznatky z nedávné expedice. Ta měla v roce 2012 namířeno ve Welzlových stopách až na Novosibiřské ostrovy, nepřízeň počasí ji však předčasně ukončila. V knize by nechyběla ani kresba podivného „Eskymáka z Marsu" – největší objev welzlologie za posledních deset let. Jedna záhada zůstává:: jak se se asi předměty do antikvariátu v Ohiu dostaly?

Autor: Stanislava Rybičková

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři Prodavač/ka - florista/stka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstavatel není na adrese pracoviště k zastižení, první kontakt na e-mail nebo telefonicky!!!, Požadujeme samostatné floristy/floristky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro barvu, byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout e-mail, vyplnit tabulku, aj.)., Mzda je přepočítávána dle skutečné tržby prodejny, a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také pokud splní limit odpisů zboží. Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Pracovní doba dle domulvy., Kontakt: zasílejte životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - prac. kaufland zábřeh, Leštinská, č.p. 2336, 789 01 Zábřeh. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 23 000 Kč

Ostatní pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních Animátor volnočasových aktivit. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Podané ruce o.p.s. vypisuje výběrové řízení na pozici "Animátor volnočasových aktivit"., Požadavky:, - Ukončená SŠ, VŠ,VOŠ (sociálního, speciálně pedagogického, pedagogického zaměření), vhodné i pro absolventy, případně i dálkově studující,, - absenci VŠ vzdělání lze nahradit chutí a motivací pracovat s dětmi a mládeží v terénu,, -komunikativnost, samostatnost, aktivní přístup,, - ochotu pracovat v odpoledních hodinách (pracovní doba do 17:00 až 18:00),, - zkušenost práce s dětmi a mládeží výhodou,, - orientace v současných trendech trávení volného času mládeže - vaším úkolem bude vymyslet takové aktivity, které zaujmou, umožní vám využít vlastní kreativitu,, - zdravotní způsobilost., , Náplň práce:, - Přímá práce s dětmi a mládeží ve věku 15 - 21 let přímo v terénu (tzn. ulice, parky, hřiště, v zimních měsících možnost pronajmout prostory) v lokalitě Mohelnicka,, - organizování a realizace volnočasových aktivit a preventivních programů,, - trocha administrativy., , Nabízíme:, - Pracovní poměr na 1.0 úvazek s nástupem ihned a smlouvou na dobu určitou na 3 roky (s možností prodloužení následné spolupráce),, - možnost podílet se na smysluplné práci,, - možnost profesního a osobního růstu, vzdělávání,, - zázemí zavedené neziskové organizace,, - 5-6 týdnů dovolené,, - 23 000 Kč hrubé mzdy., , Strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem (rozsah cca 1 strana - motivace k práci s cílovou skupinou) zasílejte do 31.8.2018 na adresu asistentka@podaneruce.cz, do předmětu prosím uveďte "Výběrové řízení - animátor"., Kontaktní osoba: Mgr. Hana Rumanová, Telefon: +420 774 701 570, Vybraní uchazeči budou průběžně zváni k ústnímu pohovoru, který proběhne v Olomouci po předchozí telefonické dohodě., Pro bližší informace nás kontaktujte.. Pracoviště: Společnost podané ruce o.p.s. - prac. mohelnice, Zámecká, č.p. 19, 789 85 Mohelnice. Informace: Hana Rumanová, +420 774 701 570.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 600 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17600 kč, mzda max. 19360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - příjemný vzhled a vystupování, - spolehlivost a pečlivost při plnění úkolů, - schopnost samostatného výkonu práce, - ochota učit se novým věcem, - dobrá znalost MS OFFICE, - základní znalost práce ve photoshopu výhodou, , Náplň práce:, - podpora jednatele, - zákaznická agenda, - pomocná administrativa, - vyřizování požadavků zákazníků, , Pracovní doba 1 směna od 7:30 do 16:00 hodin., , Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Saving europe s.r.o., Gen. Svobody, č.p. 48, 787 01 Šumperk 1. Informace: Roman Petr, +420 775 094 154.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 600 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doba neurčitá. Navážení materiálu ručním vozíkem. Třísměnný provoz - ranní 6.00 - 14.00 hod., odpolední 14.00 - 22.00 hod., noční 22.00 - 6.00 hod. Zaměstnanecké výhody: Podnikové stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Hdo, spol. s r.o., Na Křtaltě, č.p. 1986, 789 01 Zábřeh. Informace: Hana Uherková Jitka Horáková,, +420 583 450 490,583 450 478.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17. července 2018

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Dolní Morava má svou služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu.
13

Dolní Morava má služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu

Matějíček přišel kvůli zranění o medaili z MS, utrhl si achilovku

Přestože si účastí na mistrovství světa veteránů splnil svůj sen, ze Spojených států se jesenický stolní tenista Miloš Matějíček vrátil zklamaný. Vážné zranění jej vyřadilo ze hry o medaile, na milovaný sport navíc bude muset delší dobu zapomenout.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Dopravní nehodu zavinil v pátek 13. července jednadvacetiletý mladík u Zábřehu. Ve večerních hodinách sedl za volant, ale kvůli vypitému alkohol jízdu v zábřežské místní části Václavov nezvládl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT