VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Zábřeh - Ani šedesát let po své smrti nepřestává slavný zábřežský rodák Jan Eskymo Welzl překvapovat. Přesvědčení, že už neexistuje žádná památka na jeho život, o které by se nevědělo, vzalo za své. Do Zábřehu, do emailové schránky filmaře Martina Strouhala, dorazila z amerického Ohia Welzlova vlastnoruční kresba a jeho rukou popsaná fotografie zároveň s časopisem, který o Welzlovi v 70. letech otiskl článek.

27.2.2014
SDÍLEJ:

Snímek Jana Welzla z jeho pobytu v Brně v roce 1929 objevil Američan Sebastian Sanzota v antikvariátu v Ohiu.Foto: Archiv M. Strouhala

Kdo byl Jan WelzlJan Eskymo Welzl se narodil v roce 1868 v Zábřehu. Pěšky procestoval Sibiř, mnoho let žil v Arktidě, na Novosibiřských ostrovech a na Aljašce. Živil se jako lovec a obchodník. Po ztroskotání lodi byl ve dvacátých letech zadržen v USA, a protože neměl žádné doklady, byl jako nežádoucí osoba poslán do Evropy. Díky tomu se v roce 1927 krátce vrátil do rodného Zábřehu. Během půlročního pobytu ve městě vzbudil svými historkami z dalekého severu obrovský zájem. Novinářům pak nadiktoval své zážitky a vzpomínky, které vydaly na několik knih: například Třicet let na zlatém severu, Po stopách polárních pokladů nebo Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě. Welzl vzbudil takovou senzaci, že ho dokonce přijal prezident Masaryk. V roce 1929 se pokusil vrátit přes Beringovu úžinu na Novosibiřské ostrovy, ale skončil v kanadském Dowson City. Tam v roce 1948 jako osmdesátiletý zemřel.

„Bez internetu, který propojuje lidi na celém světě, by to nebylo možné," říká Martin Strouhal. Tentokrát se o propojení postaraly jeho webové stránky věnované Welzlovi, kde jsou také informace o knize Svoboda pod bodem mrazu. V ní Strouhal v roce 2009 shrnul dosavadní bádání o slavném polárníkovi. O zaslání knihy ho požádal Američan Sebastian Sanzota, a když mu Martin Strouhal knihu poslal, následovala ona překvapivá zásilka kresby, fotografie a časopisu zároveň s prosbou o překlad německého textu na rubu snímku.

„Američan ty věci koupil v antikvariátu společně s anglickým překladem Welzlovy knihy Po stopách polárních pokladů. Když se o osobnost Welzla začal zajímat, narazil na moje webové stránky. Ty nás propojily," vysvětluje Strouhal.

Fotografie zachycuje Welzla u makety mamuta a s obří kostí v ruce při jeho návštěvě Národního muzea v Brně v roce 1929. Rub snímku popsal Welzl německy svým typickým úhledným rukopisem. Mimo jiné uvádí, že kost, kterou drží, byla kdysi součástí velrybího ocasu. „Tyto artefakty nejsou v mém vlastnictví, ale ilustrují, co vše jsem nacházel při svých cestách Sibiří," stojí na rubu fotky.

Kresba pak zachycuje zvláštní postavu člověka s podivně tvarovanou hlavou a po okrajích je popsána Welzlovým vysvětlujícím komentářem.

Fotku i kresbu věnoval Welzl v roce 1930 muži, který si přečetl jeho knihu a osobně ho navštívil v Dawson City – Johnu Buddhuemu. Ten si po letech na neobvyklé setkání vzpomněl a napsal v roce 1970 článek do amerického časopisu Search Magazin. Pro časopis také překreslil původní Welzlovu kresbu.

„Kolem roku 1930 jsem byl v Dowson City na Yukonu v Kanadě. Tam jsem potkal fascinujícího starého chlapíka jménem Jan Welzl. I když byl Čech, byl to typický německý typ, trochu podsaditý, žoviální a s mohutným knírem. Jeho angličtina měla těžký přízvuk. Kdysi byl dobrodruhem v polárních oblastech a měl mnoho zajímavých příběhů k vyprávění. Mezi nimi byl i ten o soukromé výpravě k severnímu pólu. Pólu nedosáhla, na 86 stupni severní šířky však objevila kolonii lidí malého vzrůstu, kteří byli oblečeni jako Eskymáci, ale měli zcela zvláštní obličeje. Dal mi kresbu jednoho Kubuyuruku, jak je nazýval," napsal Buddhue. Podle jeho článku se výprava s podivnými Eskymáky nemohla domluvit, protože nemluvili žádným eskymáckým nářečím, které by členové výpravy znali. Komunikace probíhala v gestech.

Kresbu zvláštního Eskymáka věnoval Welzl v roce 1930 Američanu Johnu Buddhuemu. Teď se kresba vynořila v antikvariátu v Ohiu.„Welzlův popis nebyl moc srozumitelný, ale chápal jsem to tak, že ti lidé odletěli něčím, co se s nimi prudce vzneslo do vzduchu, což bylo provázeno obrovskými plameny, které rozpustily sníh a led v okolí. Jedna interpretace Welzlova příběhu je, že Kubuyurukové byli mimozemšťané a odletěli v UFO," napsal John Buddhue.

Je možné, že Welzlovi při setkání špatně rozuměl, protože zmínka o setkání s Eskymáky je v přímém rozporu s popiskami, kterými obklopil nakreslenou postavu sám Welzl. Z nich vyplývá, že výprava vedená v roce 1911 kapitánem Tamarakem našla člověka zmrzlého v ledu. Na břicho postavy Welzl napsal „zahynulý před tisíci lety", nad hlavu mu připsal slova „marťanští lidé". Možná výpravě tento mrtvý připadal jako člověk z jiné planety, protože se malým vzrůstem i vzhledem nepodobal běžným lidem. U obrázku jsou připsána také jména členů polární výpravy – a stejná jména Welzl uvádí při popisu výpravy ve své knize Po stopách polárních pokladů, kterou podle jeho vyprávění sestavili spisovatelé Bedřich Golombek a Edvard Valenta.

Jan Eskymo Welzl.Zajímavé svědectví podal John Buddhue o samotném Welzlovi. Budil v něm dojem čestného muže. „Je také možné, že Welzl byl vizionářem. Jeho věk jsem odhadoval na více než sedmdesát let, ale přesto byl doslova posedlý perpetuem mobile. Ukázal mi několik krásně provedených výkresů perpetuálního stroje a zdálo se mi, že by to mělo fungovat – i když sám vím, že to není možné. Poslal mi později dopis, ve kterém psal, že jeden stroj postavil a že fungoval," napsal Buddhue a potvrdil tak sympatický dojem, jakým Welzl působil i na většinu lidí, kteří se s ním setkali.

Pro budoucnost a světovou rodinu welzlologů tedy zachoval John Buddhue dvě vzácné památky na Welzla - jedny z mála, protože po Welzlovi se jinak nedochovalo téměř nic hmatatelného. Pouze jeden jeho rukopis knihy, vlastnoručně malovaná mapa, pár fotek a dopisů.

Mnoho lidí pochybovalo o tom, že Welzl skutečně prožil to, o čem vyprávěl. Řadu jeho svědectví považovali za nevěrohodná a Welzla pak za prostoduchého strejce, který to neměl v hlavě úplně v pořádku.

„Ale já myslím, že hlavu v pořádku měl a že mnoho nedorozumění vznikalo způsobem jeho mluvy a také přepisem vyprávění. Zajímavé je, že postupně se potvrzuje řada jeho údajů, o kterých se dřív pochybovalo. Na příklad to, že na Novosibiřských ostrovech obchodoval s Američany nebo že tam byly na povrchu velké zásoby uhlí. Potvrzuje se i reálnost jeho popisu krajiny na ostrovech a na březích řeky Jany," říká Martin Strouhal. Na své sibiřské expedici, která se v roce 2012 dostala až na dohled ústí řeky Jany do moře, získal filmař od místních Jakutů informaci, že asi do roku 1915 na ostrovech opravdu působila americká obchodní stanice, která vykupovala kožešiny a odvážela je na Aljašku. Welzl si nevymýšlel.

Jako první se s nejnovějším úlovkem welzlologického bádání seznámili návštěvníci besedy s Martinem Strouhalem, která byla jednou z akcí letošního festivalu Welzlování v Zábřehu. V minulých letech věnoval Strouhal Welzlovi už televizní dokument, natáčel i na Aljašce u Janova hrobu a osadil na něm pamětní desku. V roce 2009 vydal o Welzlovi obsáhlou a bohatě vypravenou publikaci Svoboda pod bodem mrazu a rád by teď připravil její nové a rozšířené vydání obohacené mimo jiné i o poznatky z nedávné expedice. Ta měla v roce 2012 namířeno ve Welzlových stopách až na Novosibiřské ostrovy, nepřízeň počasí ji však předčasně ukončila. V knize by nechyběla ani kresba podivného „Eskymáka z Marsu" – největší objev welzlologie za posledních deset let. Jedna záhada zůstává:: jak se se asi předměty do antikvariátu v Ohiu dostaly?

Autor: Stanislava Rybičková

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 24 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Obsluha technologického zařízení - elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Změny podmínek VM; Osobní kontakt; , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Vhodné i pro absolventy. , Požadujeme: vyučení v oboru elektro, automatizace výhodou, vyhl. 50/78 Sb. § 7 (min. § 6)., Při splnění veškerých požadavků bude nástupní mzda 25 000 Kč., Zaměstnanecké výhody: Dovolená 5 týdnů, příspěvek na soukromé životní připojištění, příspěvky na závodní stravu/stravenky, příspěvky na rekreace, masáže, sportovní aktivity, zvýhodněné mobilní tarify, odměny při pracovních a životních jubileích aj. Pracovní doba: 6:00-18:00 hod., 18:00-6:00 hod. Kontakt: osobně na pracovišti Cembrit a.s, ÚT-ČT 7-13.00, telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Cembrit a.s. - prac., Příčná, č.p. 855, 787 01 Šumperk 1. Informace: Michaela Smrčková, +420 583 318 364. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč Svářeči Svářeč v ochranné atmosféře. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup dohodou. Místo výkonu práce: Jílová č.p. 1550/1, 787 01 Šumperk. Přijmeme svářeče do střediska kovovýroby pro výrobu kovových přepravních obalů a palet pro logistiku. Požadavky: Svářečský průkaz, praxe v oboru. Odměňování podle výkonových norem., Kontakt: osobně Po-Pá od 13-15:00 hod., telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Fortex - ags a.s., Jílová, č.p. 1550, 787 01 Šumperk 1. Informace: Ivo Černocký, +420 583 310 369,725 007 139. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 24 320 Kč Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ce - klíčový pracovník dohod o výkonu pěstounské péče na Šumpersku. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24320 kč, mzda max. 36560 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - kvalifikační předpoklady dle §110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - pozice sociální pracovník a §49a zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, vše v platném znění, VŠ vzdělání ukončené minimálně bakalářskou státní zkouškou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, vše v platném znění, - výhodou praxe v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, v sociálních službách, zkušenosti v práci s rodinou, ideálně v oblasti náhradní rodinné péče,, - schopnost komunikovat a pracovat s dětmi, dospívajícími a dospělými,, - schopnost týmové spolupráce,, - schopnost konstruktivní komunikace, , - empatie, , - flexibilita, , - samostatnost, , - schopnost držet hranice,, - profesionální přístup,, - ochota dále se vzdělávat,, - ŘP "B", , Popis pracovní pozice: doprovázení pěstounských rodin v rámci uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče zejména terénní formou v regionu Šumperska., Úvazek: 1,0 , Ústní kolo VŘ proběhne 7.12.2018 na adrese Na Vozovce 26, Olomouc. , Vhodné i pro absolventa. Pracovní doba je pružná, a to v rozmezí 6 - 18:00. Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, poukázky pro volný čas Fokus Pass, příjemné pracovní prostředí, podporu vzdělávání zaměstnanců, pravidelné supervize. , Kontaktní osoba pro dotazy: Mgr. Zuzana Černá, tel. 725 477 749, profesní životopisy s uvedením telefonního čísla a e-mailu zasílejte personalistovi p. Dadákovi na e-mail dadak@ssp-ol.cz nejpozději do 2.12.2018.. Pracoviště: Středisko sociální prevence olomouc, příspěvková organizace - poradna pro rodinu šumperk, Palackého, č.p. 3040, 787 01 Šumperk 1. Informace: Emil Dadák, . Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč Ostatní elektrotechnici a technici energetici ENERGETIK/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. "B". Sjednávání průběžně optimálních odběrových podmínek s dodavateli elektrické energie a plynu, koordinace provádění plánovaných revizí elektrozařízení a vyhrazených technických zařízení, zodpovědnost za plnění revizních lhůt, zpracování statistiky o spotřebě paliv a energie, aj. Pracovní doba 7-15.00 hod. Zaměstnanecké výhody: 1 týden dovolené navíc, podnikové stravování, příspěvek na životní a penzijní připojištění. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s., Jílová, č.p. 2769, 787 01 Šumperk 1. Informace: Ladislav Weiser, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 12.–13. listopadu 2018

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Požár mýtiny u Zlatých Hor
4

Požár u Zlatých Hor pomáhali hasit i Poláci

Rekonstrukce krytého bazénu v Šumperku začala

FOTOGALERIE / Uvnitř dělníci s kolečky, lopatami a sbíječkami, zvenčí rostoucí hromady suti. Tak nyní vypadá bazén v lokalitě na Benátkách v Šumperku.

Octavie nedala přednost fabii, řidiče a spolujezdkyni vyprošťovali hasiči

Vážná kolize se stala u Zábřehu na silnici ve směru na Mohelnici.

Draci poprvé od září vyhráli venku, otočili zápas v Hodoníně

Měsíc a půl čekali šumperští hokejisté na venkovní vítězství. Dočkali se až v pondělní dohrávce 16. kola s Hodonínem. Tam sice dlouho ztráceli, po první třetině prohrávali o tři branky. Daleko lépe však zvládli druhé dějství, ve třetí části dokonce vyrovnali. Na začátku prodloužení jim výhru 5:4 vystřelil symbolicky Michal Romančík. Ten stál ještě loni na druhé straně barikády.

Na Rejvízu zvažují uzavření cest, kvůli "kůrovcovým" stromům

Omezení pro návštěvníky bude možná platit v přísně chráněné přírodní rezervaci Rejvíz v Jeseníkách. Turistické stezky lemují desítky kůrovcem napadených stromů. Podél tras stojí asi sto padesát souší, které bude podle ochranářů přírody potřeba za čas pokácet.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT