VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Zábřeh - Ani šedesát let po své smrti nepřestává slavný zábřežský rodák Jan Eskymo Welzl překvapovat. Přesvědčení, že už neexistuje žádná památka na jeho život, o které by se nevědělo, vzalo za své. Do Zábřehu, do emailové schránky filmaře Martina Strouhala, dorazila z amerického Ohia Welzlova vlastnoruční kresba a jeho rukou popsaná fotografie zároveň s časopisem, který o Welzlovi v 70. letech otiskl článek.

27.2.2014
SDÍLEJ:

Snímek Jana Welzla z jeho pobytu v Brně v roce 1929 objevil Američan Sebastian Sanzota v antikvariátu v Ohiu.Foto: Archiv M. Strouhala

Kdo byl Jan WelzlJan Eskymo Welzl se narodil v roce 1868 v Zábřehu. Pěšky procestoval Sibiř, mnoho let žil v Arktidě, na Novosibiřských ostrovech a na Aljašce. Živil se jako lovec a obchodník. Po ztroskotání lodi byl ve dvacátých letech zadržen v USA, a protože neměl žádné doklady, byl jako nežádoucí osoba poslán do Evropy. Díky tomu se v roce 1927 krátce vrátil do rodného Zábřehu. Během půlročního pobytu ve městě vzbudil svými historkami z dalekého severu obrovský zájem. Novinářům pak nadiktoval své zážitky a vzpomínky, které vydaly na několik knih: například Třicet let na zlatém severu, Po stopách polárních pokladů nebo Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě. Welzl vzbudil takovou senzaci, že ho dokonce přijal prezident Masaryk. V roce 1929 se pokusil vrátit přes Beringovu úžinu na Novosibiřské ostrovy, ale skončil v kanadském Dowson City. Tam v roce 1948 jako osmdesátiletý zemřel.

„Bez internetu, který propojuje lidi na celém světě, by to nebylo možné," říká Martin Strouhal. Tentokrát se o propojení postaraly jeho webové stránky věnované Welzlovi, kde jsou také informace o knize Svoboda pod bodem mrazu. V ní Strouhal v roce 2009 shrnul dosavadní bádání o slavném polárníkovi. O zaslání knihy ho požádal Američan Sebastian Sanzota, a když mu Martin Strouhal knihu poslal, následovala ona překvapivá zásilka kresby, fotografie a časopisu zároveň s prosbou o překlad německého textu na rubu snímku.

„Američan ty věci koupil v antikvariátu společně s anglickým překladem Welzlovy knihy Po stopách polárních pokladů. Když se o osobnost Welzla začal zajímat, narazil na moje webové stránky. Ty nás propojily," vysvětluje Strouhal.

Fotografie zachycuje Welzla u makety mamuta a s obří kostí v ruce při jeho návštěvě Národního muzea v Brně v roce 1929. Rub snímku popsal Welzl německy svým typickým úhledným rukopisem. Mimo jiné uvádí, že kost, kterou drží, byla kdysi součástí velrybího ocasu. „Tyto artefakty nejsou v mém vlastnictví, ale ilustrují, co vše jsem nacházel při svých cestách Sibiří," stojí na rubu fotky.

Kresba pak zachycuje zvláštní postavu člověka s podivně tvarovanou hlavou a po okrajích je popsána Welzlovým vysvětlujícím komentářem.

Fotku i kresbu věnoval Welzl v roce 1930 muži, který si přečetl jeho knihu a osobně ho navštívil v Dawson City – Johnu Buddhuemu. Ten si po letech na neobvyklé setkání vzpomněl a napsal v roce 1970 článek do amerického časopisu Search Magazin. Pro časopis také překreslil původní Welzlovu kresbu.

„Kolem roku 1930 jsem byl v Dowson City na Yukonu v Kanadě. Tam jsem potkal fascinujícího starého chlapíka jménem Jan Welzl. I když byl Čech, byl to typický německý typ, trochu podsaditý, žoviální a s mohutným knírem. Jeho angličtina měla těžký přízvuk. Kdysi byl dobrodruhem v polárních oblastech a měl mnoho zajímavých příběhů k vyprávění. Mezi nimi byl i ten o soukromé výpravě k severnímu pólu. Pólu nedosáhla, na 86 stupni severní šířky však objevila kolonii lidí malého vzrůstu, kteří byli oblečeni jako Eskymáci, ale měli zcela zvláštní obličeje. Dal mi kresbu jednoho Kubuyuruku, jak je nazýval," napsal Buddhue. Podle jeho článku se výprava s podivnými Eskymáky nemohla domluvit, protože nemluvili žádným eskymáckým nářečím, které by členové výpravy znali. Komunikace probíhala v gestech.

Kresbu zvláštního Eskymáka věnoval Welzl v roce 1930 Američanu Johnu Buddhuemu. Teď se kresba vynořila v antikvariátu v Ohiu.„Welzlův popis nebyl moc srozumitelný, ale chápal jsem to tak, že ti lidé odletěli něčím, co se s nimi prudce vzneslo do vzduchu, což bylo provázeno obrovskými plameny, které rozpustily sníh a led v okolí. Jedna interpretace Welzlova příběhu je, že Kubuyurukové byli mimozemšťané a odletěli v UFO," napsal John Buddhue.

Je možné, že Welzlovi při setkání špatně rozuměl, protože zmínka o setkání s Eskymáky je v přímém rozporu s popiskami, kterými obklopil nakreslenou postavu sám Welzl. Z nich vyplývá, že výprava vedená v roce 1911 kapitánem Tamarakem našla člověka zmrzlého v ledu. Na břicho postavy Welzl napsal „zahynulý před tisíci lety", nad hlavu mu připsal slova „marťanští lidé". Možná výpravě tento mrtvý připadal jako člověk z jiné planety, protože se malým vzrůstem i vzhledem nepodobal běžným lidem. U obrázku jsou připsána také jména členů polární výpravy – a stejná jména Welzl uvádí při popisu výpravy ve své knize Po stopách polárních pokladů, kterou podle jeho vyprávění sestavili spisovatelé Bedřich Golombek a Edvard Valenta.

Jan Eskymo Welzl.Zajímavé svědectví podal John Buddhue o samotném Welzlovi. Budil v něm dojem čestného muže. „Je také možné, že Welzl byl vizionářem. Jeho věk jsem odhadoval na více než sedmdesát let, ale přesto byl doslova posedlý perpetuem mobile. Ukázal mi několik krásně provedených výkresů perpetuálního stroje a zdálo se mi, že by to mělo fungovat – i když sám vím, že to není možné. Poslal mi později dopis, ve kterém psal, že jeden stroj postavil a že fungoval," napsal Buddhue a potvrdil tak sympatický dojem, jakým Welzl působil i na většinu lidí, kteří se s ním setkali.

Pro budoucnost a světovou rodinu welzlologů tedy zachoval John Buddhue dvě vzácné památky na Welzla - jedny z mála, protože po Welzlovi se jinak nedochovalo téměř nic hmatatelného. Pouze jeden jeho rukopis knihy, vlastnoručně malovaná mapa, pár fotek a dopisů.

Mnoho lidí pochybovalo o tom, že Welzl skutečně prožil to, o čem vyprávěl. Řadu jeho svědectví považovali za nevěrohodná a Welzla pak za prostoduchého strejce, který to neměl v hlavě úplně v pořádku.

„Ale já myslím, že hlavu v pořádku měl a že mnoho nedorozumění vznikalo způsobem jeho mluvy a také přepisem vyprávění. Zajímavé je, že postupně se potvrzuje řada jeho údajů, o kterých se dřív pochybovalo. Na příklad to, že na Novosibiřských ostrovech obchodoval s Američany nebo že tam byly na povrchu velké zásoby uhlí. Potvrzuje se i reálnost jeho popisu krajiny na ostrovech a na březích řeky Jany," říká Martin Strouhal. Na své sibiřské expedici, která se v roce 2012 dostala až na dohled ústí řeky Jany do moře, získal filmař od místních Jakutů informaci, že asi do roku 1915 na ostrovech opravdu působila americká obchodní stanice, která vykupovala kožešiny a odvážela je na Aljašku. Welzl si nevymýšlel.

Jako první se s nejnovějším úlovkem welzlologického bádání seznámili návštěvníci besedy s Martinem Strouhalem, která byla jednou z akcí letošního festivalu Welzlování v Zábřehu. V minulých letech věnoval Strouhal Welzlovi už televizní dokument, natáčel i na Aljašce u Janova hrobu a osadil na něm pamětní desku. V roce 2009 vydal o Welzlovi obsáhlou a bohatě vypravenou publikaci Svoboda pod bodem mrazu a rád by teď připravil její nové a rozšířené vydání obohacené mimo jiné i o poznatky z nedávné expedice. Ta měla v roce 2012 namířeno ve Welzlových stopách až na Novosibiřské ostrovy, nepřízeň počasí ji však předčasně ukončila. V knize by nechyběla ani kresba podivného „Eskymáka z Marsu" – největší objev welzlologie za posledních deset let. Jedna záhada zůstává:: jak se se asi předměty do antikvariátu v Ohiu dostaly?

Autor: Stanislava Rybičková

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Osobní kontakt; Požadavky: základní vzdělání (obor automechanik-výhodou). Platné doklady - řidičský průkaz sk. C, E + profesní průkaz, karta řidiče, platné dopravně psychologické vyšetření, platné školení a prohlídky pro výkon profese (potřebné dokumenty pomůžeme vyřídit). , Nástup možný ihned., Trestní bezúhonnost, fyzická zdatnost, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita. Práce převážně ČR + SK, práce na kamionu i na nákladním automobilu s kontejnerem. , Víkendy volné., Plat od 25 000 Kč + prémiové ukazatele (až 35.000!) V případě zájmu a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků, zasílejte své žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: tiana.ignacakova@ecopak.cz nebo kontakt osobně na pracovišti Po - St - Pa 8:00 - 11:00 hod. Uchazeči splňující požadavky budou telefonicky případně elektronickou formou informováni o datu konání výběrového řízení.. Pracoviště: Ecopak logistic, spol. s r.o., Vikýřovická, č.p. 402, 787 01 Šumperk 1. Informace: Tiana Ignačáková, +420 583 217 432. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Ostaní 100 Kč Ostatní pracovníci cestovního ruchu (kromě průvodců) Pracovník/ce cestovní agentury. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej zájezdů a jízdenek. Práce s PC. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Ing. eva sedláčková - prac. 1, M. R. Štefánika, č.p. 2917, 787 01 Šumperk 1. Informace: Eva Sedláčková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici skladník. Nabízíme stabilní zaměstnání v ranním provozu (pracovní doba 5:30 - 14:00 pouze ve všední dny), pravidelně vyplácenou mzdu včetně odměn a prémií., Náplň práce: nakládka a vykládka zboží, organizace skladu, inventura zásob, materiálu, atd. Požadujeme pečlivost, logické uvažování, schopnost samostatnosti a odpovědnosti, výbornou fyzickou zdatnost ale i týmového ducha při práci v týmu. Dále požadujeme znalost ovládání VZV. Řidičské oprávnění sk. B. Vhodné i pro absolventa. , Zaměstnanecké výhody: Pravidelně vyplácené prémie, odměny za nadstandardní pracovní výkon, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní spoření., Své životopisy zasílejte na uvedený email, případně nás kontaktujte telefonicky.. Pracoviště: Master bike, s.r.o., Sadová, č.p. 2205, 789 01 Zábřeh. Informace: Květoslava Hudečková, +420 605 848 050. Informační technologie - Informační technologie Grafik 17 000 Kč Grafici a výtvarníci v multimédiích Grafik/čka dtp. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Navrhovat grafické materiály/inzerci s důrazem na kvalitu a design, Úzce spolupracovat s obchodním oddělením (online, offline, B2B, B2C) Vytvářet kreativní koncepty a vizuály pro naše klienty, Zajišťovat přípravu podkladů pro výrobu marketingových materiálů, Spravovat administrativně klientský systém , , Co od Vás očekáváme:, Ukončené SŠ vzdělání, s praxí v oboru, Pokročilou znalost grafických programů rodiny Adobe CC (InDesign, Photoshop, Ilustrator...), Powerpoint, Office, Pečlivost, samostatnost, aktivní přístup k řešení problémů a ochotu učit se novým věcem, Schopnost řešit a organizovat provozní záležitosti v komunikaci s redakcí a obchodním oddělením, Orientaci v prostředí sociálnich sítí, Zaslání portfolia svých prací, , Nabízíme:, Profesní a osobní růst v expandující madiální společnosti, Práci na zajímavých projektech a se zajímavými klienty, Příjemné pracovní prostředí v nových kancelářských prostorách, Přátelský tým kolegů, otevřenou komunikaci, Pracovní doba PO-PÁ 8.00-16.30. hod. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Smart connections s.r.o., 8. května, č.p. 3253, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lukáš Ševčík, +420 775 233 232.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
44

Prezident Zeman pošesté v kraji, v plánu má čtyři setkání s občany

Šumperk porazil Sokol Ústí a zvítězil podruhé v řadě.
23

Šumperk srazil Ústí i díky povedenému střídání

Kuba vyválčil těsně před koncem zápasu bod pro Mohelnici

Nechybělo mnoho a fotbalisté Mohelnice mohli v sobotu odpoledne skončit poprvé od 8. září bez bodového zisku. Na hřišti Litovle je ale v 89. minutě zachránil hrající kapitán Roman Kuba, jenž vyrovnal na 1:1 a poslal zápas do penaltového rozstřelu.

Jeseník přibrzdil vlastňák, i tak odčaroval kouzlo Šternberku

Jeseničtí fotbalisté v sobotu potvrdili formu posledních dní a týdnů, zvítězili potřetí z předchozích čtyř utkání. Tentokrát přemohli 3:1 silný Šternberk. Soupeře načali už během první půlhodiny utkání, pak si ale střetnutí sami mírně zkomplikovali.

Draci poprvé nedostali gól. Bobry přemohli nasazením

Po středeční prohře v Novém Jičíně trenéři šumperských hokejistů láteřili. Nebyli vůbec spokojeni s výkonem, jaký jejich svěřenci odvedli.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT