VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Jedlička: Porodnici v Jeseníku by zrušili jen přes mou mrtvolu

Jeseník /ROZHOVOR/ – Kdyby někdo v uplynulém roce sbíral články na téma Jesenická nemocnice, mohl by skoro bez přehánění vydat knihu. Jen Deník se jí loni věnoval více než desetkrát. O Jesenické nemocnici se často hovořilo v souvislosti s její ekonomickou situací, objevily se ale také spekulace o možném uzavření zdejší porodnice. O těchto i dalších věcech Deník hovořil s Janem Jedličkou, ředitelem Jesenické nemocnice.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Ředitel Jesenické nemocnice Jan JedličkaFoto: DENÍK/Petr Krňávek

Nedávno vyšla zpráva HealthCare Institutu, ve které je Jesenická nemocnice hodnocena jako třetí nejlepší nemocnice z hlediska spokojenosti pacientů. Na druhou stranu máte nejnižší úhrady za pacienta oproti jiným zařízením. Čím to je?
Jednak je to polohou nemocnice. Tento region má potřebu mít plnohodnotnou čtyřoborovou nemocnici, v níž je chirurgie, interna, gynekologie a porodnice a dětské oddělení. Každý vzdělaný člověk, který se pohyboval v systému zdravotnictví, ví, že taková nemocnice potřebuje spádovou oblast minimálně osmdesát tisíc lidí. Kdyby tady žilo tolik obyvatel, tak vám garantuji, že vám tu nemocnici pozlatím. Problém spočívá v tom, že Jesenicko je poměrně rozsáhlé území, kde žije jen čtyřicet tisíc lidí. To je dlouhodobý handicap tohoto regionu, který se snažíme řešit a udržet nemocnici v chodu.

Existují i další důvody?
Vždycky jsme s pojišťovnami hráli férovou hru. Vykazovali jsme přesně ty výkony, které se zde provedly. Všude v České republice uniká ze zdravotního systému v rámci obchodních vztahů neskutečné množství peněz. Každá nemocnice má takových vztahů stovky. My jsme od začátku bojovali, aby se tento únik peněz zastavil. Myslím, že se nám to daří, protože v opačném případě tu už dávno neexistujeme.
Další problém je ten, že žijeme pouze z jednozdrojového financování. To, že nám Olomoucký kraj popřípadě další partneři odmítají cokoli spolufinancovat, považujeme za skandální. Hlavní příčinou jsou nabourané vztahy jen proto, že jsme úplní soukromníci. Protože soukromník v těchto službách v České republice není vítanou osobou. Snažíme se v tom udělat pořádek a jestli se nám to v dohledné době podaří, budeme rádi.

Za poslední rok vyšla v Deníku o Jesenické nemocnici řada článků, většina se týkala otázky jejího financování. Jednalo se o několika řešeních. Vnímáte za poslední rok nějaký posun?
Co se týká nasmlouvání individuálního smluvního vztahu, tam určitý posun nastal (Jesenická nemocnice by měla na základě své odlehlé polohy v regionu s malým spádem obyvatel dostávat od pojišťoven více peněz za odvedené výkony, pozn. red.). Jednáme a tento problém bychom mohli částečně řešit.
Ze strany kraje bych řekl, že je to čím dál horší.

Proč si to myslíte?
Přichází s různými alibistickými řešeními. Jeho představitelé například jednali s premiérem České republiky, zda by stát nemocnici koupil a pak ji bezplatně daroval kraji. To považuji za absurdní, jestliže se s námi jako majiteli nemocnice o tak zásadních věcech nikdo nebaví.
Místo toho jsme před dvěma lety navrhli standardní řešení takového problému v rámci norem Evropské unie (smluvní vztah, kdy by se Jesenická nemocnice zavázala poskytovat zdravotních služby a kraj by dokrýval ztrátu vzniklou z této činnosti, pozn. red.). Vyrovnávací platby by byly poskytovány na základě jasně dané smlouvy. V Německu to funguje mezi spolkovou zemí a subjektem, který tuto službu koná. Bylo by to na principu veřejných služeb typu veřejná doprava. V dalších pěti krajích České republiky jsou takové smlouvy se zdravotnickými zařízeními běžnou praxí.

Olomoucký kraj nicméně argumentuje, že takovou smlouvu mohou kraje uzavřít jen se zařízeními, která jim patří…
To není pravda. Na tento argument jsme získali vyjádření úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten řekl, že subjektem pro smluvní vztah, který se týká veřejné služby, může být i soukromý subjekt a ničemu to nebrání.
Rád bych se dožil toho, že bude úplně jedno, komu nemocnice patří. Není podstatné, jestli je nemocnice soukromá nebo veřejná. Podstatné je, jakou dělá službu, jestli je tato služba potřebná a jestli ji dělá dobře. Řada lidí má stále zažráno pod kůží, že co je veřejné je lepší, transparentnější. Opak je přitom pravdou. Podívejte se na veřejné nemocnice, do kterých se neustále nalévají miliardy. Kdežto my, soukromníci, dlouhodobě fungujeme z jednoho zdroje jen proto, že si ohlídáme hospodaření.

Podle vašich dřívějších vyjádření by Jesenická nemocnice potřebovala asi sto milionů na investice. Do čeho byste potřebovali investovat?
Máme připravený investiční plán, který zahrnuje rekonstrukci areálu. Od střech přes výměnu oken, zateplení, rozvody. To je jedna podstatná část. Sami jsme si udělali veškerou energetiku. Zrušili jsme ústřední kotelnu, dnes máme blokový systém malých kotelniček u každého objektu. Dosáhli jsme tím poměrně vysokých úspor. Budovy jsou jedna věc. Druhá je dovybavení některých oddělení.

Konkrétně?
Rekonstrukce chirurgických a gynekologických operačních sálů a nějaké drobnosti. Areál se snažíme udržovat v dobrém technickém stavu, aby měli pacienti co nejkvalitnější prostředí. A pokud našetříme nějaké prostředky, investujeme do přiměřené zdravotnické techniky.

Plánujete některé investice v letošním roce?
Před chvílí jsem skončil jednání o modernizaci ultrazvuku pro radiologii, před měsícem tu byl instalován nový CT přístroj, který zvýšil komfort diagnostických metod. V investičním plánu je toho více. Buď se nám podaří získat podporu, a rádi bychom se ucházeli o fondové peníze na rekonstrukci a dovybavení nemocnice, nebo získáme férové smluvní vztahy, které budou zohledňovat handicap Jesenicka. Pak bychom měli mít i na reprodukci, abychom byli schopni generovat zdroje na běžné investice, jak je to normální v každém podniku.

V souvislosti s jesenickou nemocnicí jsem si všiml dalšího paradoxu. Z průzkumu, který byl před dvěma měsíci zveřejněn v tisku, vyšla jesenická porodnice jako nejlepší v zemi…
To nás moc potěšilo. Máme tu tým skvělých gynekologů vedený mladým primářem, který je nesmírně schopný. Maximum dělá i sesterský personál.

Tím paradoxem jsem myslel, že o jesenické porodnici se hovoří jako o té, která by mohla v souvislosti s nízkým počtem porodů skončit.
Garantuji vám, že rušení porodnice půjde jen přes mou mrtvolu. To je logický nesmysl, už jen kvůli odlehlosti a špatné dostupnosti zdejšího regionu. Ale i z odborného hlediska bych chtěl všechny uklidnit, že naši porodníci jsou schopní a erudovaní lékaři a že jsou schopni zvládnout i komplikovanější případy. Pokud někdo z Prahy mává čísly, jako pět, šest, sedm set porodů – oba umíme dělit. U nás se narodí zhruba čtyři sta dětí ročně. Jestliže tento počet odrodí pět lékařů, každý udělá něco. A pokud tisíc porodů udělá 25 lékařů, tak si logicky řekněme, kdo má lepší erudici? Absolutní čísla porodů jsou nesmyslná.

Takže ze strany státu zatím nemáte signály, že by se tak mohlo stát?
Ne. Vždycky padne číslo, tisíc, osm set, pět set porodů za rok, ale zatím nic oficiálního nepřišlo. Jesenicko je z hlediska tohoto problému jednoznačné. Tady nám porodnici nikdo nezruší. Neudělám to já, ani stát ani pojišťovny. A pokud by se to mělo stát, tak v tomto resortu končím a půjdu dělat něco jiného. To už by skončil zdravý rozum.

Jak jste se dostal k lékařskému povolání?
Nejsem lékař.

Opravdu? Když se řekne ředitel nemocnice, automaticky se mi vybaví lékař.
Podnikám ve stavebnictví a jiných oborech. Jsem původně stavař, pak jsem vystudoval ekonomiku a management. Shodou okolností jsem se k nemocnici dostal, převzali jsme ji v roce 1999. Začali jsme postupně její hospodaření a celý systém dávat do pořádku. Projezdil jsem pár evropských zemí, abych zjistil, jak to funguje venku. Podotýkám, že za svoje peníze. Dal jsem si svůj osobní cíl a ten je za ty roky stále stejný.

Jaký?
Rád bych tu vybudoval malou moderní nemocnici, která bude vybavena vším potřebným pro tento region a bude dělat kvalitní služby pro místní pacienty i lidi, kteří sem přijedou a budou mít nějaký problém. Na druhou stranu bych chtěl mít seriózní partnerské vztahy se všemi zainteresovanými. Obcemi, pojišťovnami, státem i krajem. Zatím se to nedaří, existuje spousta nevraživosti, spekulací, podezření. Někdy si člověk říká, jestli mu stojí za to se v těchto věcech angažovat a nejít dělat něco jiného, kde nebude tolik nervů. Ale jsem od přírody hráč a chci si to uhrát.

Jak vidíte budoucnost Jesenické nemocnice?
Věřím, že zvítězí zdravý rozum a že prokážeme, že nejsme žádní lumpové a tuneláři a že to myslíme tak, jak říkáme. Že tu bude fungovat malá moderní nemocnice, pro těch pár lidí, kteří na Jesenicku ještě žijí. A také pro turisty, kteří do regionu přijedou.

Jak vidí Jan Jedlička…

… nutnost zachování nemocnice v Jeseníku

Chceme v Jeseníku zachovat nemocnici v seskupení základních oborů, které jsou pro zdejší lidi třeba. I tady za horami žije čtyřicet tisíc lidí. Kdybych se choval jako normální hospodář, zavřu tři čtvrtě areálu nemocnice, nechám tu rentgen, pár ambulancí, dialýzu, laboratoř a to je vše. Těžko si pak ale dovedeme představit situaci, kdy dojde k akutnímu případu a obyvatelé Javorníku, Vidnavy nebo Bílé Vody budou potřebovat nemocniční péči. Zcela logicky se chováme jako majitelé nemocnice, kteří se tu narodili. Chceme tu žít, máme tu své rodiny. Snažíme se situaci vyřešit tak, aby k tak dramatické redukci služeb nedošlo.

… rozvoj podnikatelských aktivit v regionu

Jesenicko je třeba řešit komplexně. Není to jen nemocnice, jsou to podnikatelé, živnostníci. Žádný politik typu Paroubek nebo Rath zdejším lidem práci nezařídí. Je třeba aplikovat konkrétní kroky v regionální politice, která ale de facto neexistuje. Žije zde čím dál méně obyvatel, hlavně vzdělaní lidé odcházejí. Co by tu také dělali? Podnikatelům a živnostníkům, kteří vymyslí něco smysluplného, je třeba dát nějaké výhody. Například jim na pět let poskytnout daňové prázdniny. Je řada možností, jak zdejší region podpořit. Ale zatím moc nevidím, že by se tak dělo.

… nedostatek lékařů na Jesenicku

Je nesmírný problém sem někoho dostat. Většinou má lékař životního partnera, který je také zpravidla vysokoškolsky vzdělaný. A co ten tady bude dělat? Několikrát se mi stalo, že jsem se domluvil s doktorem, že sem přijde. Přijel s manželkou, ta se tu prošla po náměstí, sedli do auta a odjeli pryč. Že ona tady nebude. Jsem rád, že jsme stabilizovali personál v naší nemocnici, ale musíme myslet do budoucnosti, abychom sem natáhli další vzdělané lidi.

Otázka financování Jesenické nemocnice

* Za rok 2010 vykázala Jesenická nemocnice ztrátu 17 milionů korun. V uplynulém roce se konala řada jednání s tématem budoucnosti lůžkové péče na Jesenicku.
* Jesenická nemocnice preferuje uzavření smlouvy, v níž by se zavázala poskytovat zdravotních služby a Olomoucký kraj by dokrýval ztrátu vzniklou z této činnosti.
* Kraj se tuto smlouvu zdráhá uzavřít. Uvedl k tomu několik důvodů. Jednak podle jeho představitelů za akutní léčebnou péči odpovídá stát, kraj na ni nedostává peníze a nemá ji určenu v zákoně o krajích. Jednak by kraji podle jeho právníků v případě uzavření takové smlouvy hrozil trestní postih. Argumentoval také tím, že přispívat na provoz Jesenické nemocnice odmítly i obce v regionu, které mají v této věci podle zákona stejnou pozici jako hejtmanství.
* Kraj naopak navrhl dvě řešení situace. Za prvé zpětný odkup soukromé nemocnice státem a následný převod na kraj. Proti tomu se postavilo ministerstvo financí. Druhým navrženým řešením je nasmlouvání individuálního vztahu s pojišťovnami, kdy by nemocnice za odvedené výkony získávala více peněz.
* Jako podklad pro další jednání požaduje kraj audit hospodaření nemocnice.

Autor: Petr Krňávek

24.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - ŠUMPERK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě ŠUMPERK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště šumperk, Temenická, č.p. 2166, 787 01 Šumperk 1. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělník/dělnice do výroby (vrtání, závitování, broušení), hlavní pracovní poměr - strojní zaměření. Práce na ranní směnu dle domluvy., Kontakt: e-mailem - životopis, telefonicky.. Pracoviště: Bytoservis morava, s.r.o. - prac., Žadlovická, č.p. 69, 789 83 Loštice. Informace: Jiří Hroch, +420 603 713 876.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 35 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - termín přihlášek do 23.7.2018, Předpoklady uchazeče:, - vzdělání a související podmínky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - praxe dle § 5 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně , některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - znalost školských předpisů a problematiky řízení daného typu školy, - občanská a morální bezúhonnost, - dobrý zdravotní stav, - znalosti v oboru a praxe v dané oblasti vítány., Obsahové náležitosti přihlášky:, - úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), - doklad o průběhu všech dosavadních zaměstnání formou čestného prohlášení uchazeče s uvedením přesného časového přehledu a funkčního zařazení (opatřený datem a podpisem uchazeče), - strukturovaný životopis (opatřený datem a podpisem uchazeče), - koncepce rozvoje školy v rozsahu maximálně 4 stran strojopisu (opatřený datem a podpisem uchazeče), - výpis z evidence rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce) nebo doklad o jeho vyžádání, - originál lékařského potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce ředitele (ne starší než 3 měsíce)., Předpokládaný nástup do funkce 1.9.2018 , Termín podání přihlášek: do 23.7.2018 do 14,00 hod., Písemné přihlášky (s uvedením kontaktní adresy, e-mailové adresy a čísla telefonu) včetně požadovaných náležitostí zašlete na adresu: , Město Jeseník, Masarykovo nám. 1/167, 790 01 Jeseník. , Obálku označte heslem:, "Neotvírat - konkurzní řízení na pracovní místo ředitele/ky Mateřské školy Karla Čapka Jeseník". Pracoviště: Mateřská škola k. čapka, Karla Čapka, č.p. 353, 790 01 Jeseník 1. Informace: Helena Machová, +420 584 498 128.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní společnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komplexní práce spojená s vedením podvojného účetnictví holdingu výrobně-obchodních společností s výrazným zaměřením na export. Zpracování daňových přiznání, kontrolních hlášení, ročních závěrek. Vedení teamu účetních, komunikace s auditory, finančním úřadem apod., 1 směna od 6-14 hodin., Požadavky:, Perfektní znalost podvojného účetnictví a daňové problematiky, Zkušenosti s vedením teamu, Chuť do práce, zodpovědnost., Nabízíme:, Zaměstnanecké benefity, bonusy, služební telefon., Kontakt:, e-mailem.. Pracoviště: Dk mont s.r.o., 789 85 Mohelnice. Informace: Helena Staňková, +420 604 715 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Letní dny Loučné 2018
27

Loučná žila zábavou

Sulko zahájilo přípravu prohrou, od juniorky Dukly schytalo šestku

Fotbalisté Zábřehu odstartovali přípravu na novou sezonu přátelským utkáním proti juniorskému týmu Dukly Praha. Na neutrálním hřišti v Ústí nad Orlicí padli v sobotu vysoko 0:6.

Mladí sportovci pomáhají, hráli pro nemocnou Elenku

Dobročinná iniciativa DĚTI DĚTEM i letos v létě pomáhá tam, kde je to třeba. Už v červnu se rozběhl blok akcí nazvaný Hrajeme pro Elenku. Začínající sportovci si užili spoustu zábavy a zároveň udělali dobrý skutek.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Rekonstrukce bazénu by mohla začít v půli prázdnin

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh na přezkum postupu Podniků města Šumperka (PMŠ) ve výběrovém řízení na rekonstrukci krytého bazénu v Šumperku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT