VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Jedlička: Porodnici v Jeseníku by zrušili jen přes mou mrtvolu

Jeseník /ROZHOVOR/ – Kdyby někdo v uplynulém roce sbíral články na téma Jesenická nemocnice, mohl by skoro bez přehánění vydat knihu. Jen Deník se jí loni věnoval více než desetkrát. O Jesenické nemocnici se často hovořilo v souvislosti s její ekonomickou situací, objevily se ale také spekulace o možném uzavření zdejší porodnice. O těchto i dalších věcech Deník hovořil s Janem Jedličkou, ředitelem Jesenické nemocnice.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Ředitel Jesenické nemocnice Jan JedličkaFoto: DENÍK/Petr Krňávek

Nedávno vyšla zpráva HealthCare Institutu, ve které je Jesenická nemocnice hodnocena jako třetí nejlepší nemocnice z hlediska spokojenosti pacientů. Na druhou stranu máte nejnižší úhrady za pacienta oproti jiným zařízením. Čím to je?
Jednak je to polohou nemocnice. Tento region má potřebu mít plnohodnotnou čtyřoborovou nemocnici, v níž je chirurgie, interna, gynekologie a porodnice a dětské oddělení. Každý vzdělaný člověk, který se pohyboval v systému zdravotnictví, ví, že taková nemocnice potřebuje spádovou oblast minimálně osmdesát tisíc lidí. Kdyby tady žilo tolik obyvatel, tak vám garantuji, že vám tu nemocnici pozlatím. Problém spočívá v tom, že Jesenicko je poměrně rozsáhlé území, kde žije jen čtyřicet tisíc lidí. To je dlouhodobý handicap tohoto regionu, který se snažíme řešit a udržet nemocnici v chodu.

Existují i další důvody?
Vždycky jsme s pojišťovnami hráli férovou hru. Vykazovali jsme přesně ty výkony, které se zde provedly. Všude v České republice uniká ze zdravotního systému v rámci obchodních vztahů neskutečné množství peněz. Každá nemocnice má takových vztahů stovky. My jsme od začátku bojovali, aby se tento únik peněz zastavil. Myslím, že se nám to daří, protože v opačném případě tu už dávno neexistujeme.
Další problém je ten, že žijeme pouze z jednozdrojového financování. To, že nám Olomoucký kraj popřípadě další partneři odmítají cokoli spolufinancovat, považujeme za skandální. Hlavní příčinou jsou nabourané vztahy jen proto, že jsme úplní soukromníci. Protože soukromník v těchto službách v České republice není vítanou osobou. Snažíme se v tom udělat pořádek a jestli se nám to v dohledné době podaří, budeme rádi.

Za poslední rok vyšla v Deníku o Jesenické nemocnici řada článků, většina se týkala otázky jejího financování. Jednalo se o několika řešeních. Vnímáte za poslední rok nějaký posun?
Co se týká nasmlouvání individuálního smluvního vztahu, tam určitý posun nastal (Jesenická nemocnice by měla na základě své odlehlé polohy v regionu s malým spádem obyvatel dostávat od pojišťoven více peněz za odvedené výkony, pozn. red.). Jednáme a tento problém bychom mohli částečně řešit.
Ze strany kraje bych řekl, že je to čím dál horší.

Proč si to myslíte?
Přichází s různými alibistickými řešeními. Jeho představitelé například jednali s premiérem České republiky, zda by stát nemocnici koupil a pak ji bezplatně daroval kraji. To považuji za absurdní, jestliže se s námi jako majiteli nemocnice o tak zásadních věcech nikdo nebaví.
Místo toho jsme před dvěma lety navrhli standardní řešení takového problému v rámci norem Evropské unie (smluvní vztah, kdy by se Jesenická nemocnice zavázala poskytovat zdravotních služby a kraj by dokrýval ztrátu vzniklou z této činnosti, pozn. red.). Vyrovnávací platby by byly poskytovány na základě jasně dané smlouvy. V Německu to funguje mezi spolkovou zemí a subjektem, který tuto službu koná. Bylo by to na principu veřejných služeb typu veřejná doprava. V dalších pěti krajích České republiky jsou takové smlouvy se zdravotnickými zařízeními běžnou praxí.

Olomoucký kraj nicméně argumentuje, že takovou smlouvu mohou kraje uzavřít jen se zařízeními, která jim patří…
To není pravda. Na tento argument jsme získali vyjádření úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten řekl, že subjektem pro smluvní vztah, který se týká veřejné služby, může být i soukromý subjekt a ničemu to nebrání.
Rád bych se dožil toho, že bude úplně jedno, komu nemocnice patří. Není podstatné, jestli je nemocnice soukromá nebo veřejná. Podstatné je, jakou dělá službu, jestli je tato služba potřebná a jestli ji dělá dobře. Řada lidí má stále zažráno pod kůží, že co je veřejné je lepší, transparentnější. Opak je přitom pravdou. Podívejte se na veřejné nemocnice, do kterých se neustále nalévají miliardy. Kdežto my, soukromníci, dlouhodobě fungujeme z jednoho zdroje jen proto, že si ohlídáme hospodaření.

Podle vašich dřívějších vyjádření by Jesenická nemocnice potřebovala asi sto milionů na investice. Do čeho byste potřebovali investovat?
Máme připravený investiční plán, který zahrnuje rekonstrukci areálu. Od střech přes výměnu oken, zateplení, rozvody. To je jedna podstatná část. Sami jsme si udělali veškerou energetiku. Zrušili jsme ústřední kotelnu, dnes máme blokový systém malých kotelniček u každého objektu. Dosáhli jsme tím poměrně vysokých úspor. Budovy jsou jedna věc. Druhá je dovybavení některých oddělení.

Konkrétně?
Rekonstrukce chirurgických a gynekologických operačních sálů a nějaké drobnosti. Areál se snažíme udržovat v dobrém technickém stavu, aby měli pacienti co nejkvalitnější prostředí. A pokud našetříme nějaké prostředky, investujeme do přiměřené zdravotnické techniky.

Plánujete některé investice v letošním roce?
Před chvílí jsem skončil jednání o modernizaci ultrazvuku pro radiologii, před měsícem tu byl instalován nový CT přístroj, který zvýšil komfort diagnostických metod. V investičním plánu je toho více. Buď se nám podaří získat podporu, a rádi bychom se ucházeli o fondové peníze na rekonstrukci a dovybavení nemocnice, nebo získáme férové smluvní vztahy, které budou zohledňovat handicap Jesenicka. Pak bychom měli mít i na reprodukci, abychom byli schopni generovat zdroje na běžné investice, jak je to normální v každém podniku.

V souvislosti s jesenickou nemocnicí jsem si všiml dalšího paradoxu. Z průzkumu, který byl před dvěma měsíci zveřejněn v tisku, vyšla jesenická porodnice jako nejlepší v zemi…
To nás moc potěšilo. Máme tu tým skvělých gynekologů vedený mladým primářem, který je nesmírně schopný. Maximum dělá i sesterský personál.

Tím paradoxem jsem myslel, že o jesenické porodnici se hovoří jako o té, která by mohla v souvislosti s nízkým počtem porodů skončit.
Garantuji vám, že rušení porodnice půjde jen přes mou mrtvolu. To je logický nesmysl, už jen kvůli odlehlosti a špatné dostupnosti zdejšího regionu. Ale i z odborného hlediska bych chtěl všechny uklidnit, že naši porodníci jsou schopní a erudovaní lékaři a že jsou schopni zvládnout i komplikovanější případy. Pokud někdo z Prahy mává čísly, jako pět, šest, sedm set porodů – oba umíme dělit. U nás se narodí zhruba čtyři sta dětí ročně. Jestliže tento počet odrodí pět lékařů, každý udělá něco. A pokud tisíc porodů udělá 25 lékařů, tak si logicky řekněme, kdo má lepší erudici? Absolutní čísla porodů jsou nesmyslná.

Takže ze strany státu zatím nemáte signály, že by se tak mohlo stát?
Ne. Vždycky padne číslo, tisíc, osm set, pět set porodů za rok, ale zatím nic oficiálního nepřišlo. Jesenicko je z hlediska tohoto problému jednoznačné. Tady nám porodnici nikdo nezruší. Neudělám to já, ani stát ani pojišťovny. A pokud by se to mělo stát, tak v tomto resortu končím a půjdu dělat něco jiného. To už by skončil zdravý rozum.

Jak jste se dostal k lékařskému povolání?
Nejsem lékař.

Opravdu? Když se řekne ředitel nemocnice, automaticky se mi vybaví lékař.
Podnikám ve stavebnictví a jiných oborech. Jsem původně stavař, pak jsem vystudoval ekonomiku a management. Shodou okolností jsem se k nemocnici dostal, převzali jsme ji v roce 1999. Začali jsme postupně její hospodaření a celý systém dávat do pořádku. Projezdil jsem pár evropských zemí, abych zjistil, jak to funguje venku. Podotýkám, že za svoje peníze. Dal jsem si svůj osobní cíl a ten je za ty roky stále stejný.

Jaký?
Rád bych tu vybudoval malou moderní nemocnici, která bude vybavena vším potřebným pro tento region a bude dělat kvalitní služby pro místní pacienty i lidi, kteří sem přijedou a budou mít nějaký problém. Na druhou stranu bych chtěl mít seriózní partnerské vztahy se všemi zainteresovanými. Obcemi, pojišťovnami, státem i krajem. Zatím se to nedaří, existuje spousta nevraživosti, spekulací, podezření. Někdy si člověk říká, jestli mu stojí za to se v těchto věcech angažovat a nejít dělat něco jiného, kde nebude tolik nervů. Ale jsem od přírody hráč a chci si to uhrát.

Jak vidíte budoucnost Jesenické nemocnice?
Věřím, že zvítězí zdravý rozum a že prokážeme, že nejsme žádní lumpové a tuneláři a že to myslíme tak, jak říkáme. Že tu bude fungovat malá moderní nemocnice, pro těch pár lidí, kteří na Jesenicku ještě žijí. A také pro turisty, kteří do regionu přijedou.

Jak vidí Jan Jedlička…

… nutnost zachování nemocnice v Jeseníku

Chceme v Jeseníku zachovat nemocnici v seskupení základních oborů, které jsou pro zdejší lidi třeba. I tady za horami žije čtyřicet tisíc lidí. Kdybych se choval jako normální hospodář, zavřu tři čtvrtě areálu nemocnice, nechám tu rentgen, pár ambulancí, dialýzu, laboratoř a to je vše. Těžko si pak ale dovedeme představit situaci, kdy dojde k akutnímu případu a obyvatelé Javorníku, Vidnavy nebo Bílé Vody budou potřebovat nemocniční péči. Zcela logicky se chováme jako majitelé nemocnice, kteří se tu narodili. Chceme tu žít, máme tu své rodiny. Snažíme se situaci vyřešit tak, aby k tak dramatické redukci služeb nedošlo.

… rozvoj podnikatelských aktivit v regionu

Jesenicko je třeba řešit komplexně. Není to jen nemocnice, jsou to podnikatelé, živnostníci. Žádný politik typu Paroubek nebo Rath zdejším lidem práci nezařídí. Je třeba aplikovat konkrétní kroky v regionální politice, která ale de facto neexistuje. Žije zde čím dál méně obyvatel, hlavně vzdělaní lidé odcházejí. Co by tu také dělali? Podnikatelům a živnostníkům, kteří vymyslí něco smysluplného, je třeba dát nějaké výhody. Například jim na pět let poskytnout daňové prázdniny. Je řada možností, jak zdejší region podpořit. Ale zatím moc nevidím, že by se tak dělo.

… nedostatek lékařů na Jesenicku

Je nesmírný problém sem někoho dostat. Většinou má lékař životního partnera, který je také zpravidla vysokoškolsky vzdělaný. A co ten tady bude dělat? Několikrát se mi stalo, že jsem se domluvil s doktorem, že sem přijde. Přijel s manželkou, ta se tu prošla po náměstí, sedli do auta a odjeli pryč. Že ona tady nebude. Jsem rád, že jsme stabilizovali personál v naší nemocnici, ale musíme myslet do budoucnosti, abychom sem natáhli další vzdělané lidi.

Otázka financování Jesenické nemocnice

* Za rok 2010 vykázala Jesenická nemocnice ztrátu 17 milionů korun. V uplynulém roce se konala řada jednání s tématem budoucnosti lůžkové péče na Jesenicku.
* Jesenická nemocnice preferuje uzavření smlouvy, v níž by se zavázala poskytovat zdravotních služby a Olomoucký kraj by dokrýval ztrátu vzniklou z této činnosti.
* Kraj se tuto smlouvu zdráhá uzavřít. Uvedl k tomu několik důvodů. Jednak podle jeho představitelů za akutní léčebnou péči odpovídá stát, kraj na ni nedostává peníze a nemá ji určenu v zákoně o krajích. Jednak by kraji podle jeho právníků v případě uzavření takové smlouvy hrozil trestní postih. Argumentoval také tím, že přispívat na provoz Jesenické nemocnice odmítly i obce v regionu, které mají v této věci podle zákona stejnou pozici jako hejtmanství.
* Kraj naopak navrhl dvě řešení situace. Za prvé zpětný odkup soukromé nemocnice státem a následný převod na kraj. Proti tomu se postavilo ministerstvo financí. Druhým navrženým řešením je nasmlouvání individuálního vztahu s pojišťovnami, kdy by nemocnice za odvedené výkony získávala více peněz.
* Jako podklad pro další jednání požaduje kraj audit hospodaření nemocnice.

Autor: Petr Krňávek

24.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobně po telef. domluvě; Montážní dělník v pásové výrobě. Náplní práce je montáž krytu řetězu na dětská jízdní kola, balení dětských kol, nakládání dětských kol na kamion. Podmínkou praxe min. 2 roky v montáži kol nebo strojírenské výrobě. Pracovní doba 6-14.30. Zdravotní stav - bez omezení. Vhodné i pro absolventy, zaučíme. Manipulace s břemeny nad 15 kg. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na obědy. Kontakt: osobně na pracovišti po telef. domluvě, telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Ing. jaromír březina - prac., 788 21 Sudkov. Informace: Kateřina Březinová, +420 775 557 695. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč Číšníci a servírky Číšník / Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018!!!, První kontakt telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - vyučen v oboru, vhodné i pro absolventy, - vyučen mimo obor s praxí min. 2roky, - příjemné vystupování, komunikační dovednosti, , Zaměstnavtel nabízí: , - práci ve stylové nekuřácké restauraci, která je součást čtyřhvězdičkového wellness hotelu, nedaleko centra města Jeseník, - příjemný kolektiv , - mzda po zapracování 19 000,-Kč, , Místo výkonu práce: Villa Regenhart a.s. prac. Jeseník, Josefa Hory č.p. 673/11, Jeseník, , Zájemci se mohou hlásit: , - telefonicky na tel. čísle: 588 886 640, 602 783 999, - písemně na e-mail: recepce@villaregenhart.cz. Pracoviště: Villa regenhart a.s. prac. jeseník, Josefa Hory, č.p. 673, 790 01 Jeseník 1. Informace: Petr Polák, +420 588 886 640,602 783 999. Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Grafik, výtvarník 14 900 Kč Grafici a výtvarníci v multimédiích Grafik/grafička. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. Vzdělání ÚSO s maturitou v oboru. Požadavky: znalost práce na PC - programy ADOBE IN DESIGN, ADOBE ILLUSTRATOR, praxe vítána. Pracovní doba 7-15 hod. lze upravit pro dojíždějící uchazeče. Mzdové podmínky dohodou. Kontakt: zasílejte životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Ing. dalibor matějíček - reklamní agentura jena jesenické nakladatelství, Hlavní třída, č.p. 13, 787 01 Šumperk 1. Informace: Dalibor Matějíček, +420 583 211 432. Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 26 000 Kč Fyzioterapeuti bez osvědčení Fyzioterapeut. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018!!!, První kontakt telefonický, písemný!, , Zaměstnavatel požaduje:, - absolvování minimálně střední zdravotní školy nebo VŠ - obor fyzioterapeut, , Pracovní poměr je na dobu neurčitou , Pracovní doba: 7:00 - 15:30, , Zaměstnavatel nabízí:, - zaměstnanecké stravování, příspěvek FKSP, příspěvek na penzijní připojištění, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na tel. čísle 725 943 629, 973 414 132, - zasláním písemné nabídky a stručného životopisu (CV) na e-mail: renata.krsickova@vlrz.cz. Pracoviště: Vojenská lázeňská léčebna - jeseník, Myslbekova, č.p. 271, 790 01 Jeseník 1. Informace: Renata Krsičková, +420 725 943 629,973 414 132.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živou vlajku vytvořili školáci ze ZŠ Školská v Zábřehu
29

Před školou se zavlnila živá státní vlajka. Podívejte se i z výšky

Velké Losiny (ve fialovém). Ilustrační foto

Velké Losiny se dál trápí, Všechovice je zmrazily v nastavení

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

Šumperk neukončil neprůstřelnost Slavičína a zůstal bez bodů

Fotbalisté Šumperku měli v neděli odpoledne možnost přiblížit se středním vodám divizní tabulky. Jenže na předchozí úspěch s Přerovem nenavázali. Slavičín rozhodl už ve 4. minutě zápasu, kdy s přehledem proměnil první lepší útočnou akci. Nakonec si hosté odváželi jednoznačné vítězství 3:0.

Jeseník zlomil odpor Litovle ve druhé půli, i díky Woitkovi

Dalo se to čekat. Jeseník jel v sobotu do Litovle v pozici papírového favorita, a tak domácím nezbývalo, než vsadit na dobrou hru dozadu. Tatran však odolával jen po dobu prvního poločasu, potom loňský účastník divize rozjel gólovou parádu.

Motorkář najel přímo do policistky, skončila v nemocnici

VIDEO / V drama se změnila běžná silniční kontrola pro policistku, která ve čtvrtek 18. října vykonávala službu v Mohelnici.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT