Spolu s ní se od stolu 22. února zvedli další tři členové kandidátky Nezávislých.

„Jako členka zastupitelstva nemohu souhlasit se způsobem řízení našeho města, které svou podstatou toto město ohrožuje. Nebudu sedět a přihlížet další devastaci a rozprodeji Mohelnice, když tomu nemohu zabránit,“ vysvětlila svůj krok Jana Hamplová.

Zdůvodnění předala kolegům písemně, nahlas se jí to nepodařilo, protože starosta Aleš Miketa (VV) jí vystoupení neumožnil s odůvodněním, že nesouvisí s tím, o čem se právě jedná.

„Je to další z řady teatrálních výstupů, jaké tu byly už za mých předchůdců. Vůbec mě to nepřekvapilo, v očích paní Hamplové dělám pořád všechno špatně,“ komentoval pro Deník situaci starosta Miketa.

„Myslím si, že měl strach, že budu navrhovat jeho odvolání, protože věděl, že se o tom poslední dny jednalo,“ uvedla naopak Hamplová. Jednání zastupitelů označila za přehlídku neschopnosti a arogance.

Vládu koalice a zejména starostu podrobuje ostré kritice od začátku volebního období. Nejnovějším terčem se stalo dění ve Vodohospodářských zařízeních Šumperk (VHZ), kde je město Mohelnice jedním z akcionářů a Miketa je členem vedení. VHZ chystají obří investici do kanalizace v pěti městech a příprava projektu se už více než rok potýká s velkými problémy. Hrozí ztráta miliardové evropské dotace a tím konec projektu.

Starosta Miketa se postavil na stranu těch, kdo za jednoho z viníků situace považují předsedu představenstva VHZ Jiřího Vepřka. Podařilo se jim ho z funkce odvolat a nahradit. Jiří Vepřek reagoval tím, že v kanceláři VHZ vymontoval z počítače pevný disk s materiály a korespondencí kolem projektu a ani po zásahu policie disk nevydal.

Jana Zwyrtek Hamplová označila celou kauzu za akci politicko-ekonomické zájmové skupiny šumperských politiků a podnikatelů kolem ODS, kteří chtějí VHZ ovládnout. Starosta Miketa je podle ní jejich prodlouženou rukou.

Aleš Miketa nad takovými spikleneckými teoriemi kroutí nevěřícně hlavou: „Podle sebe soudím tebe,“ řekl.

Znechucený je z atmosféry v mohelnickém zastupitelstvu i místostarosta Antonín Navrátil (TOP 09): „Chyba je tak trochu na obou stranách, ale někteří zastupitelé s oblibou nemluví k věci a nekonstruktivně rozvíjejí diskusi s cílem se pouze zviditelnit. Ostatním tak zasedání otráví. Pro vypovídání bych jim doporučil vrbu.“