Jana Hamplová byla v senátním obvodu 76 jedinou kandidátkou, která zde neměla trvalé bydliště. Souboj v prvním kolem byl v tomto obvodu mimořádně těsný. Z prvního místa postoupila Lucie Pluhařová nomimovaná hnutím ANO, následující čtveřice kandidátů měla vyrovnanou podporu. Jana Zwyrtek Hamplová se nakonec umístila na druhé pozici. Dosavadní senátorku a místopředsedkyni KDU-ČSL Šárku Jelínkovou předstihla o pouhých 230 hlasů.

„Budu-li v druhém kole zvolena, navrhnu spolupráci v týmu senátorky všem dnes nezvoleným kandidátům a společnou práci bok po boku pro Kroměřížsko. V regionu hledejme, co nás spojuje, ať je region silný. Myslím si také, že v Senátu by neměl posilovat nikdo z minulé vlády, protože ta je odpovědna za mnoho protizákonností a miliardové škody. Tedy ani kandidát ANO. Senát potřebuje nezávislé osobnosti a znalost veřejného a ústavního práva je velký bonus,“ vzkázala po prvním kole.

Jana Hamplová byla dlouholetou zastupitelkou Mohelnice, nejprve jako kandidátka ČSSD, pak jako nezávislá a následně členka hnutí Nezávislí. Mezi lety 2005 a 2006 byla poslankyní za ČSSD, mezi roky 2013 a 2014 starostkou města Mohelnice.

V posledních letech vešla ve všeobecnou známost v souvislosti s Covidem-19. Stala viditelnou kritičkou protiepidemických opatření, proti nimž se vymezovala z právních hledisek. 3. září vystoupila na demonstraci na Václavském náměstí. Na sociální síti Facebook ji sleduje přes šedesát tisíc lidí.

Politolog Jakub Lysek upozornil, že na Kroměřížsku kandidovalo více středopravicových kandidátů. „Ubrali hlasy Šárce Jelínkové, která se těsně nedostala do druhého kola. Do něj se dostala paní Zwyrtek Hamplová, protože populistický blok tam byl zastoupen hnutím ANO a paní Hamplovou, SPD měla slabého kandidáta,“ řekl.

Podle něj může být Jana Zwyrtek Hamplová černým koněm druhého kola. „Je dosti aktivní na sociálních sítích. Pro středopravicové voliče, kteří typicky chodí do druhého kola, bude problém, kterého z kandidátů volit. Osobně v obvodu Kroměříž očekávám jednu z nejnižších volebních účastí v republice. Paní Zwyrtek Hamplová může klidně vyhrát,“ doplnil Jakub Lysek.