Na sekretariátu ho čekal jen vzkaz starosty Zdeňka Koláře, aby se posadil na chodbě a vyčkal do jeho příchodu.

„Počkal jsem půl hodiny a pak jsem šel domů. Marně jsem žádal sekretariát o potvrzení, že jsem se řádně dostavil do práce. Doma jsem pak napsal dopis s vysvětlením situace a zanesl ho na podatelnu. Na vědomí jsem ho poslal i místostarostovi, tajemnici Janě Krasulové a řediteli krajského úřadu,“ popsal svůj krátký návrat na radnici Janhuba.

Jak jeho postup hodnotí starosta Zdeněk Kolář (ODS)?

„Vzhledem k dosud nevyjasněné situaci se zatím nebudeme k případu vyjadřovat,“ odpověděl za něj vedoucí sekretariátu Daniel Gryc.

Antonín Janhuba dostal v srpnu 2008 výpověď kvůli třem absencím, při nichž si sice podal žádanky o dovolenou, ale nezkontroloval, zda mu je starosta podepsal. Situaci dlouhodobě přecházely jejich napjaté vztahy. Po odvolání z funkce a výpovědi podal Janhuba žalobu a soud začátkem prosince vyhrál. Rozsudek je pravomocný teprve týden - ode dne, kdy ho obě strany sporu dostaly písemně.

„Hned 27. ledna jsem starostovi poslal dopis, že v pondělí 1. února nastoupím a požádal jsem ho, aby zajistil všechny náležitosti k tomu, abych se mohl ujmout funkce. Ve čtvrtek 29. ledna v půl osmé večer mi strážník městské policie přinesl výzvu podepsanou starostou, abych se dostavil už v pátek ráno. Bohužel jsem v tak krátké době už nemohl změnit svůj program,“ řekl Janhuba.

Zároveň dodal, že svou přítomnost na radnici považuje za nesmyslnou, dokud má kompetence šéfa úřadu Jana Krasulová.

„Nemohl bych funkci vykonávat. Jaká práva a povinnosti bych měl? Koho z nás by měli zaměstnanci poslouchat? Nechci problém vyhrocovat,“ uvedl Janhuba.

Zábřežští radní se situací zabývali před čtrnácti dny. Doporučili starostovi, aby tajemnicí zůstala Jana Krasulová a postupem vůči Antonínu Janhubovi se nezabývali. Konstatovali, že tento problém musí vyřešit starosta, protože on plní roli zaměstnavatele vůči šéfovi úřadu.