„V ulicích jsou s předstihem přenosné dopravní značky, které upozorňují na datum a hodinu, kdy platí zákaz stání. Auta, která v ulici zůstanou, přemístí odtahová služba. Vozy se nikam nepřevážejí, pouze se odklidí o kus dál, aby mohla projet technika," sdělil ředitel šumperské městské policie Zdeněk Dočekal.

Každoročně se najdou desítky řidičů, kteří většinou na datum úklidu zapomenou, případně si značky vůbec nevšimnou. Při odtahu auta ale strážníci vždy nasadí botičku, což pro majitele znamená tisícikorunovou pokutu.

„V souvislosti s jarním úklidem jsme loni řešili 185 přestupků, které se týkaly parkování v zákazu. Ta čísla jsou každý rok podobná," dodal Zdeněk Dočekal.

Jarní uklízení začíná také ve většině šumperských domácností. Pokud se ale lidé chtějí zbavit rozměrnějších nepotřebných krámů, musí je umístit buď do sběrných dvorů, nebo mohou využít velkoobjemové kontejnery.  „Kontejnery vzhledem k počasí začneme letos v ulicích rozmísťovat o měsíc dříve a to od 18. března. O přesném harmonogramu budeme informovat v příštím městském zpravodaji," upozornil Vladimír Hošek z šumperské radnice. Uložení odpadu mimo vyhrazená místa je již přestupkem a lze za něj uložit pokutu až 50 tisíc korun.