Základní škola v Javorníku se skládá z několika budov. Stavební firma se pustila do zateplování dvou objektů: pavilonu a šaten. Mění zde okna, zatepluje fasádu, podhledy v šatnách a podlahy.

„Problémem byly prostupy tepla, okna byla v hrozném stavu. Vůbec netěsnila. O rekonstrukci jsme usilovali již delší dobu, nyní se to konečně povedlo," řekl ředitel základní školy v Javorníku Zdeněk Hořava.

Do práce se mohli stavbaři pustit díky příznivému počasí. „V Javorníku je pořád pěkně, svítí slunce a teploty se pohybují vysoko nad nulou. Díky tomu jde všechno podle harmonogramu," řekl ředitel Hořava.

Postup stavebních prací si vynutil změnu organizace výuky. Prodloužených vánočních prázdnin si užili žáci sedmých až devátých tříd, kteří po Vánocích zůstali doma až do 10. ledna. V tomto týdnu mají volno žáci třetích až šestých tříd. Změny ve výuce se nedotkly pouze nejmenších dětí.

Od 20. ledna se už budou všichni javorničtí žáci učit normálně. Ještě několik dalších týdnů však budou mimo provoz šatny. Práce by měli dělníci dokončit do závěru března.

„Celkové náklady na investici dosahují devíti milionů tří set tisíc korun. Dotace z této částky činí čtyři miliony čtyři sta padesát tisíc korun," informoval tajemník javornické radnice Petr Klapuch.

Obě budovy, které nyní stavbaři rekonstruují, byly vyrobeny systémem Kord. Objekty tohoto typu, jejichž nosnou konstrukci tvořily ocelové profily, vyráběl od roku 1965 tehdejší národní podnik RD Jeseník. Stavby tohoto typu se používaly pro administrativní či průmyslové účely.

Výhodou systému Kord byla jeho variabilita a velmi rychlá výstavba objektů. Problémy dnes naopak působí prostupy tepla střechou a stěnami budov, komplikací jsou i špatně těsnící okna.