Dva měsíce poté, co se z města odstěhoval druhý lékař a Jesenická nemocnice zrušila jeho ordinaci, protože nesehnala dalšího praktika, míří do města nový lékař.

„Do výběrového řízení se nám přihlásili dva zájemci, ze kterých jsme vybrali Jiřího Albrechta. Takže v Javorníku může brzy opět fungovat ordinace druhého praktického lékaře,“ informoval náměstek krajského hejtmana pro oblast zdravotnictví Michael Fischer (ČSSD).

Nový lékař má za sebou pětadvacetiletou praxi. Pochází z Bruntálska. Stále ještě má svou ordinaci v Břidličné a v Javorníku přivítá své první pacienty ve středu 7. července.

Získáním lékaře se notně ulevilo především těm pacientům, kteří se museli spoléhat, že je ošetří Stanislav Fritz, jenž přislíbil, že do získání nového lékaře se o všechny nemocné z celé spádové oblasti postará.

V okolních městech totiž mají lékaři plné kartotéky a volno mají až lékaři ve třicet kilometrů vzdáleném Jeseníku.

Oddechnout si mohou i starostové obcí, kteří po odstěhování lékaře, jenž patřil pod Jesenickou nemocnici, psali prosby i stížnosti na kraj i zdravotní pojišťovny.

„Zůstalo u nás kolem dvou tisíc lidí bez lékaře. Situace začala být dramatická, protože jsme nevěděli, kdy se najde lékař, který bude chtít přijít do pohraničí,“ řekl místostarosta Javorníku Petr Mimra (ČSSD).

Vybavená ordinace a rodinný dům

Město Javorník se proto rozhodlo nabídnout novému lékaři exkluzivní podmínky pro jeho působení. Lékař dostane vybavenou ordinaci.

„Máme pro něj byt a v druhé polovině roku začneme pro lékaře stavět rodinný dům. Z rozpočtu máme na výstavbu vyčleněných dva a půl milionu korun,“ uvedl starosta Javorníku Jiří Jura (SNK-ED).

„Myslím, že je velkým úspěchem, že se nám podařilo získat sem doktora,“ dodal Jura.

Stejného názoru je i krajský náměstek Fischer.

„Bylo to velmi obtížné a do budoucna to bude čím dál těžší, protože praktičtí lékaři chybějí a do odlehlých míst se jim nechce. Proto se snažíme získat akreditované lékaře, aby si brali absolventy a školili je. Jen pro tento rok jsme na toto zvyšování kvalifikace vyčlenili z rozpočtu 3,6 milionu korun,“ dodal Fischer.