Během první poloviny roku v Javorníku přibyly problémy se skupinkami výtržníků a opilců. „Jsou to mladí, staří. Když se vyplácí sociálky, bývá jich tu i dvacet. To se tady rvou, sprostě křičí, je to hrůza. Jsou u toho i malé děti, které sedí u mě na zahrádce," popsala situaci v centru Javorníku na konci letošního června zmrzlinářka Věra Blatová.

Vedení města se v posledních měsících snaží situaci zlepšit. Od zřízení městské policie se úvahy posouvají k objednání pořádkové služby.

Pokud by město využilo služeb specializované agentury, vyšlo by jej to výrazně levněji. Městská policie by kasu radnice ročně stála zhruba tři miliony korun.

„Jsou to hlavně vstupy, jako automobil, kamerový systém, zaměstnanců musí být více. U pořádkové služby si můžeme nastavit dobu, kdy bude přítomna v naší obci, dle našich požadavků. Nákladově vychází třetinově," řekla starostka Javorníku Irena Karešová.

Městská policie by navíc sloužila pouze Javorníku. Pořádkovou službu mohou sdílet i obce z okolí, které o ni již projevily zájem.

Velmi pravděpodobně v Javorníku přibudou bezpečnostní kamery. Hlídat by měly náměstí nebo hřiště, které se město chystá postavit.

S působením privátní agentury mají zkušenosti například v dvoutisícovém Terezíně na severu Čech. Objevovali se zde žebráci, problémy byly i s nedodržováním městských vyhlášek. Obecní policii by město nemohlo dovolit.

„S bezpečnostní agenturou jsme spokojeni. Žebrání úplně vymizelo, podobně drobné přestupky. Pokud bych to dala na misku vah, zkušenosti jsou lepší než horší," řekla místostarostka Terezína Hana Rožcová.

Zaměstnanci bezpečnostních agentur sice narozdíl od policie nemají zvláštní pravomoci, ale i samotná přítomnost mužů v uniformě působí preventivně. V Terezíně strážci například obcházejí město, kontrolují dodržování městských vyhlášek. Pokud jsou svědky výtržností, volají policii. Hlásí také přestupky.

Dobrou zkušenost s agenturou mají také ve třítisícovém Opočně. Problémem zde byli drogově závislí lidé nebo mladší či starší alkoholici, kteří se opilí povalovali po náměstí. Ve městě existovala také lokalita, kam soukromý majitel nastěhoval problémové obyvatele.

„Osvědčilo se nám to. Konečně se dodržuje to, co se dodržovat má. Myslím, že i občané to vnímají jako posun dopředu," řekl starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Situace v Javorníku se podle Ireny Karešové v poslední době zlepšila. Radnice pro to již podnikla první kroky. Požádala například policii o větší prevenci a více pochůzek.

Starostka bude rovněž znovu přesvědčovat policii, aby se do města vrátilo obvodní oddělení Javorník s nepřetržitým provozem. To nyní sídlí ve dvanáct kilometrů vzdálené Žulové. Argumentem je statistika obvodního oddělení, kterou má starostka k dispozici.

„Jsme nejvíce zatíženi trestnými činy, respektive přestupky. Oproti jiný městům máme za toto pololetí dejme tomu o padesát přestupků více. Tím pádem zde má policie více výjezdů," řekla Irena Karešová.