Přestože nový lékař Jiří Albrecht měl ve středu začít ordinovat o půl jedenácté, čekalo na něj v osm hodin ráno už prvních deset pacientů. Ti nedočkaví seděli v čekárně dokonce od šesti ráno.

„Mám špatné spaní, ale hlavně špatné spojení, takže tady jsem už od šesti hodin,“ usmála se Růžena Chytilová z Bílého Potoka.

Nového lékaře se, stejně jako ostatní pacienti, nemohla dočkat.

„Je to zázrak, že sem vůbec někdo přišel. Jen aby tady zůstal a my se nemuseli po chvíli zase znovu zapisovat u dalšího,“ dodala Chytilová, která má problémy se srdcem, bojuje s cukrovkou a dalšími chorobami.

Představa, že by měla jezdit až do čtyřicet kilometrů vzdáleného Jeseníku a hledat si nového ošetřujícího lékaře, byla pro ni nepředstavitelná. V nejbližším okolí totiž lékaři nové pacienty nepřijímají.

Od čtvrt na sedm seděla v čekárně i Juliana Horňáková z Horního Fořtu.

„Chtěla jsem zaregistrovat sebe, dědu, dceru, vyzvednout léky. Proto jsem přijela ráno v domnění, že tady nikdo nebude. Nevěděla jsem, že lékař začne ordinovat až o půl jedenácté,“ řekla Horňáková, podle které je ostuda, že zdravotní péče na Javornicku je v troskách.

„Uplynulo tolik roků po válce a je problém sem dostat doktora. A to dříve tady ve středisku byla i nemocniční lůžka,“ přidala se rozhořčeně Anděla Wittichová z Vlčic.

Pohraničí? Mě se tady líbí

Krátce po desáté hodině se v čekárně objevil doktor Jiří Albrecht a nervozita okamžitě opadla.

„Vypadá sympaticky. Jen aby takový i byl a neutekl nám,“ zhodnotila lékaře Růžena Chytilová.

Třiapadesátiletý Jiří Albrecht se na své nové pacienty těší. S přestěhováním do pohraničí problémy nemá.

„Mě se tady líbí. Mám tu blízko na ryby. Lovím hlavně pstruhy,“ zdůvodnil Albrecht, proč se rozhodl vyměnit Bruntálsko za Javornicko.

Lékař řeší v současné době zásadní problém. „Sháním sestru,“ dodal Albrecht, který zatím bydlí v hotelu

„Pro lékaře máme připravený byt. Budeme s lékařem o této možnosti jednat,“ reagoval starosta Javorníku Jiří Jura (nez.), kterého zaskočila informace o tom, že se lékař ubytoval v hotelu.

Javorník dokonce chce pro lékaře ještě v tomto roce začít stavět rodinný domek, na který má v rozpočtu vyčleněno dva a půl milionu korun.