Ředitelství silnic a dálnic Olomouc (ŘSD) nabízí lidem za pozemky šedesát korun za metr. Majitelé navrhovanou cenu pokládají za výsměch. Spor proto nejspíš znovu skončí u Městského úřadu v Jeseníku, který pozemky může vyvlastnit.

Obyvatele Javorníku trápí auta a kamiony, které se přes centrum města prodírají k hranici s Polskem po úzké silnici. Řešení problému je ale v nedohlednu.

O devadesáti korunové nabídce nic neví

„Nabídli jsme šedesát korun vyhláškové ceny s tím, že bychom mohli jít na devadesát korun, ale vlastníci pozemků o tom nechtěli slyšet. Takže se vracíme na začátek. Znovu nabízíme šedesát korun,“ vysvětlila náměstkyně ředitele ŘSD Hana Urbánková.

Majitele pozemků ale tato informace zaskočila. Jeden z nich, Milan Ondrušík, o zmiňovaných devadesáti korunách nic neví. Od ŘSD dostal nabídku jen na šedesát korun, ale i kdyby byl návrh vyšší, nesouhlasil by.

Lidé se nechtějí svého majetku vzdát

„Před patnácti lety jsou koupil pozemek za sto korun za metr čtvereční, oni mi teď dávají šedesát. Kde jsou úroky za roky splácení půjčky? Mají nás za hlupáky? Já jim to za ty peníze nedám,“ netají rozhořčení Ondrušík.

Před lety si vzal hypotéku na nákup parcely a stavby domu pro svou dceru. Pozemek však kvůli připravovanému obchvatu leží ladem.

„Stavět nemůžu, je to jen zahrada a to mě ještě čeká dalších dvanáct let splácení,“ dodává Ondrušík, který se rozhodně nehodlá vzdát svého majetku bez boje. Podobně jsou na tom i další lidé. Jedna rodina přitom po ŘSD požaduje při prodeji i odkoupení domu.

„Chtějí milion dvě stě tisíc korun, aby si mohli postavit nový dům. Kdyby přistoupili na požadavek ŘSD, tak jim obchvat povede jen metr od rohu domu. Žít s pocitem, že kdokoli mi může zaparkovat do domu, bych nechtěl,“ hájí zájmy občanů starosta Javorníku Jiří Jura (nez.).

Přístup ŘSD jej zaráží. Obchvat má stát tři sta milionů korun. „Oni se brání zaplatit o tři sta tisíc korun víc. To je přibližně rozdíl mezi tím, co nabízí ŘSD a co chtějí lidé,“ nechápe Jura. Je připraven navrhnout zastupitelům, aby město tuto částku lidem doplatilo. „Obchvat je pro nás nezbytně nutný,“ dodal Jura.

Urbánková: ŘSD nemá jiné možnosti

Podle náměstkyně Urbánkové se ale ŘSD jinak chovat nemůže. „Požádali jsme ministerstvo financí o navýšení, ale naši žádost zamítli. Podle zákona musíme dodržet nižší cenu,“ řekla Urbánková.

„Dále budeme postupovat podle zákona a po přepracování znaleckých posudků na cenu zjištěnou v návaznosti na novou vyhlášku budeme jednotlivým vlastníkům zasílat kupní smlouvy ve snaze dojít k dohodě,“ dodala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková

Proti postupu ředitelství však protestuje Petr Buchta, vedoucí právního oddělení Městského úřadu Jeseník. „Celé řízení úředníci jen protahují. Dal jsem jim návod, jak postupovat. Kdyby nabídli rovnou cenu obvyklou, obchvat se už možná stavěl,“ řekl Buchta,který již vloni zastavil vyvlastňování poté, co jej označil za nezákonné.

Nyní se může situace opakovat a spor se mu vrátí na stůl. „Je to zbytečné. Prověříme odhady cen pozemků, ale vyvlastňuje se vždy za cenu vyšší,“ prohlásil Buchta.

Spor o výkup pozemků vede ŘSD už dva roky.