Ve Vápenné zničila voda mosty, cesty, strhla zde svah. Celkový účet škod se zastavil u čísla sto milionů korun. Starosta Leoš Hannig každý den netrpělivě sleduje poštu, zda už nedorazila tolik očekávaná obálka.

„Dokud nemáme rozhodnutí s kulatým razítkem, tak se nemůžeme pustit do práce. Žádosti o dotace jsme posílali už v lednu, ale stále leží na ministerstvu a jen slyšíme samé sliby. Už jsem z toho nešťastný,“ posteskl si Hannig.

Stejně jako jeho kolegové má Hannig strach, že stavební sezona skončí, opravy nebudou hotové a dlouho očekávané miliony bude muset Vápenná nakonec vracet.

Sněžit může už v říjnu. Vědí to v Praze?

„Kdybychom teď dostali peníze, tak to zvládneme jen s odřenýma ušima. Na Jesenicku začíná zima brzy. Už v říjnu nám tady může nasněžit. Uvědomuje si to vůbec někdo v Praze? My máme opravovat osm mostů, ale to nejde dělat naráz. Nemůžeme je všechny zbourat, protože bychom odřízli lidi od světa. Musíme zajistit zásobování obchodů, pošty, dostupnost k domům,“ řekl Hannig.

Ve stejné situaci jsou i v Bernarticích, kde se škody vyšplhaly na 260 milionů korun.

„Máme žádosti podané a těšíme se, že jednou peníze přijdou,“ řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek. Ten už přestal věřit, že by se opravy stihly dokončit v letošním roce.

„Připravených projektů je moc, takže budeme muset stavby rozložit i do příštího,“ řekl Michálek.

Ve Skorošicích, kde po povodni sečetli škody na šedesát milionů korun, se do prací pustili i bez oficiálního dokladu.

Politici slubují, ale pak jen čekáme

„Dotaci bychom dostat měli,“ doufá starosta Skorošic František Kadlec, který průtahy ministerstev nechápe.

„Je zvláštní, že po katastrofách se do postižených míst sjede hromada politiků, všichni slibují, ale pak jen čekáme,“ dodal Kadlec.

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Martina Ayrera již na Jesenicko přišly peníze na opravy cest, o které žádal kraj.Problém je s finančně náročnými stavbami. Ministerstvo chce mít jistotu, že peníze se dostanou tam, kam skutečně mají, proto na kontrolu do obcí vysílá své pracovníky.

„Prostředky nesmíme uvolnit dříve, než dokončíme kontrolu přímo na místě. Potom komise na nejbližším zasedání v červnu rozhodne o podpoře akcí,“ prohlásil Ayrer.

Blesková povodeň vtrhla na Jesenicko noci z pátku 26. na sobotu 27. června. Stačila dvacetiminutová průtrž mračen, aby se jednadvacet obcí ocitlo pod vodou. Dva lidé přišli při povodni o život. Voda v regionu napáchala celkové škody za dvě miliardy a osm set tisíc korun.