„Naposledy byl takhle suchý celý měsíc v říjnu 1951, kdy také vůbec nepršelo,“ řekl Miroslav Řepka z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

V Javorníku za letošní listopad spadlo jen 1,8 milimetru srážek. Jde však o vysráženou vodu, která pochází z mlhy.

„Naposledy tady pršelo 17. října, kdy spadlo 14 milimetrů srážek,“ uvedl Michal Zajonc, který v Javorníku obsluhuje manuální meteorologickou stanici. Letošní listopad se tak v Javorníku patrně zapíše jako nejsušší za dobu, kdy zde meteorologové srážky měří. Zatím nejméně jich tady v listopadu naměřili v roce 1953, a to 9,2 milimetru.

Extrémně málo vody je v řekách. Hladina Desné i Moravy se nyní pohybuje na hodnotách sucha. Například hladina Desné je již řadu dní na sedmdesáti centimetrech, což je o třicet čísel méně než normální stav. Stav sucha je také na Moravě v Raškově i Třebůvce v Lošticích.

„V současné době je vydáno nařízení, které zakazuje čerpat vodu z vodních toků v povodí Moravy. Naopak nám ale situace umožňuje provádět různé opravy v korytech,“ uvedla Veronika Slámová ze státního podniku Povodí Moravy.

Déšť netrpělivě vyhlížejí zemědělci a rybáři. Prvním kvůli nedostatku vlády nevzešly některé ozimy, druhým hrozí, že se začnou dusit ryby v chovných nádržích, kde teď na podzim odčerpává kyslík tlející listí.

„V našem revíru na pískovišti v Hrabové nebo na tůních u Leštiny je hladina o půl metru nižší než normálně. Bedlivě sledujeme stav kyslíku ve vodě, a kdyby se situace ještě zhoršila, museli bychom třeba i ryby odlovit,“ řekl Jan Šmíd ze zábřežské organizace rybářů. Dodal, že chovný rybník v Hněvkově téměř nenatéká. „Měli jsme tam objednanou násadu kapra, ale museli jsme ji zrušit. Déšť by pro nás byl darem z nebe,“ uvedl Šmíd.

Nízká hladina vody nahrává na řekách také kormoránům, kteří se v hejnech stahují k Sázavě a k Březné a decimují rybí populaci.

Na polích je největší problém s ozimou pšenicí, která se seje mezi 25. září a 25. říjnem, tedy v době, kdy už panovalo sucho a osivo mnohde nevzešlo. „Na Šumpersku naposledy spadlo šest milimetrů srážek koncem října, za listopad nepršelo vůbec. Rostlinám chybí vláha a navíc je decimují přemnožení hraboši. Ti nám poškodili třicet procent ozimé pšenice a řepky. Zvažujeme, zda pole zaorat už teď a na jaře osít znovu jařinou, což bude znamenat náklady navíc, anebo počkat do jara a riskovat menší výnos. Obě varianty jsou rizikové a znamenají finanční ztráty,“ řekl předseda představenstva zemědělského podniku Palomo Loštice Jan Fajt. Dodal, že na déšť čekají zemědělci jako na smilování. „Potřebujeme, aby zapršelo, pak trochu přimrzlo a pak pokryl pole sníh. To je pro rostliny ideální,“ řekl Fajt.

Dočká se možná už tuto sobotu, kdy se má podle předpovědi meteorologů objevit občasný déšť. Vyhlídka na neděli až středu je ještě lepší. Pršet by mělo na většině území republiky, na horách budou srážky smíšené nebo sněhové. V noci klesnou teploty zatím jen nejvíc jeden stupeň pod bod mrazu.