Poslední listopadové úterý se bez dodávky elektřiny museli obejít obyvatelé Kopřivné, Rejchartic, Lužné a Osikova. „Vypnuli to někdy před osmou a nahodili ve tři. Nechápu, proč to vypínají teď v zimě, když lidé potřebují topit,“ poznamenala jedna z obyvatelek Kopřivné.

Zatímco v létě si kvůli odstávkám elektřiny lidé musí dopředu uvařit oběd nebo se v zatažených dnech obejít bez osvětlení, v zimě nastává navíc problém s vytápěním. A to nejen u přímotopů nebo akumulačních kamen. Bez elektřiny se neobejdou tepelná čerpadla ani moderní kotle na uhlí, pelety či dřevo.

Nový přestupní terminál Šumperk - autobusové nádraží.
Šumperský terminál je oficiálně "smart". Získal prestižní ocenění

Podle mluvčího společnosti ČEZ Vladislava Sobola energetici během úterní odstávky vyměnili betonový sloup vysokého napětí a osadili nový dálkové ovládaný odpínač. Plánované odstávky elektřiny neprovádí při venkovních teplotách pod mínus patnáct stupňů a vyjma naléhavých případů ani od 15. prosince do 1. ledna. Pokud je mráz silnější než minus pět stupňů, je maximální délka odstávky omezena na osm hodin.

„Uvědomujeme si, že bez elektřiny se v dnešní době již neobejdeme a chápeme, že není možné se zavděčit s termínem odstávky každému. Odstávky elektřiny jsou však zároveň nutností, aby distribuční síť fungovala tak, jak má. Jsou důležité pro její údržbu, ale i rozvoj a připojování nových zákazníků,“ uvedl Vladislav Sobol.

Brníčko - kulturní dům.
V Brníčku obnoví kulturák se slavnou historií, bude v něm i vytoužená tělocvična

Společnost ČEZ ročně provede přes padesát tisíc odstávek elektřiny. Dvě třetiny z nich odběratelé vůbec nepocítí. „Jsou prováděny metodu práce pod napětím nebo dalším technickým opatřením, jako například zokruhováním vedení. Elektřinu přivedou energetici například z hladiny nízkého napětí a podobně,“upřesnil Vladislav Sobol.

Termíny odstávek musí energetici v dostatečném předstihu koordinovat s činnostmi jiných společností, logistikou materiálu, ale třeba i s požadavky CHKO, které určují časové termíny pro provádění prací.