Přenosné chemické záchody bývají povalené na zemi a toalety, i když jsou už tři měsíce hotové, dráhy zatím odmítají otevřít.

„Já to nechápu. Toalety jsou hotové, ale jsou uzamčené. Venku jsou přenosné záchody, ale vozíčkář nebo člověk o francouzských holích se do nich nedostane. Navíc budky bývají často povalené, a když se to stane přes víkend, tak je nikdo nepostaví zpět. My chlapi si ještě poradíme, ale chudáci ženy,“ postěžoval si cestující Jiří Obdržálek.

Problémy dobře zná i Jana Knápková, která pracuje na nádraží v hostinci. Nejen cestujícím, ale i hostům restaurace totiž mají sloužit nově postavené veřejné záchody, které však zatím kryje mříž.

„Je to ostuda. Přijíždějí sem lidé z celé republiky i ze zahraničí a nemají si kde umýt ruce a ulevit si. A to jsme lázeňské město,“ netají rozhořčení Knápková.

Zaměstnanci restaurace mají k dispozici vlastní sociální zařízení, to ale nejde podle Knápkové otevřít všem. Na situaci už několikrát upozorňovala dráhy, ale uspokojivé odpovědi se nedočkala.

Muži v případě potřeby jdou, jak se na nádraží říká, na pátou kolej.

„Já bych na chemický záchod nešla. To je poslední možnost, kterou bych využila. Tam to smrdí. Prostě musím vydržet, než dojedu k rodině,“ prohlásila po hledání toalety Zuzana Hanke, která do Jeseníku dorazila z Brna.

„Rozuměla bych, že tady jsou chemické záchody proto, že je nádraží v rekonstrukci, ale toto je ostuda. Osobně bych na chemický záchod nikdy nešla,“ přidala se Lenka Dittrichová z Jeseníku.

České dráhy přiznávají, že toalety už jsou dokončené. Cestující se ale podle regionální mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřiny Šubové musejí obrnit trpělivostí.

„Aby mohlo být sociální zařízení využíváno, musí být zkolaudováno, respektive získat povolení k předčasnému užívání,“ řekla Šubová a upozornila, že drážní objekty podléhají mnohem složitější administrativě, než je tomu u ostatních staveb.

„Z toho vyplývá i delší doba pro získaní povolení k užívání. I pro provoz toalet musíme po souhlasech správců sítí získat od Drážního úřadu průkaz pro určené technické zařízení. Jakmile jej obdržíme, zpřístupníme toalety veřejnosti,“ uvedla Šubová.