První omezení čeká řidiče již tento týden. Od pátku 26. srpna 8 hodin do neděle 28. srpna 21 hodin povolil šumperský městský úřad uzavírku silnice mezi Bratrušovem a Kopřivnou.

Na úseku plném zatáček se budou konat závody automobilů do vrchu pro celou střední Evropu.

Oficiální objízdná trasa pro osobní a lehčí nákladní vozy povede přes Pusté Žibřidovice a Žárovou. Auta těžší než dvanáct tun budou moci projet přes Rejchartice, více než dvacetitunové kamiony pak za pomoci pořadatelů uzavřeným úsekem.

Silnice přes Bratrušov a Kopřivnou je nicméně zároveň oficiální objízdnou trasou uzavřeného Červenohorského sedla.

„Uzavírka byla projednána se Správou silnic Olomouckého kraje, Ředitelstvím silnic a dálnic a Krajským úřadem Olomouckého kraje," sdělila mluvčí Města Šumperk Olga Hajduková.

Další omezení kvůli sportovnímu podniku se má uskutečnit o víkendu 10. a 11. září.

Průtah Brannou, kudy kromě objížďky Sedla navíc jezdí výlukové autobusy kvůli uzavřené železnici, v těchto dnech uzavřou závody motorek.

Uzavírky by neměly trvat déle než půl hodiny, mezi jednotlivými koly závodu organizátoři provoz pustí.

„Provoz bude stejně jako v minulém roce řízen pořadatelem. Rozhodnutí městský úřad nicméně dosud nevydal, akce je stále v jednání," uvedla mluvčí Hajduková.

Poslední omezení potká řidiče v Ostružné. V rámci rekonstrukce trati do Jeseníku zde budou stavbaři od 15. do 22. září opravovat přejezd. Provoz v místě budou řídit semafory.

Opravy na Sedle až do zimy

Nad omezeními kroutí řada řidičů hlavou.

„Přes Sedlo neprojedete, vlakem přes Ramzovou také ne. Ještě pochopím, že se musí na objížďce opravit přejezdy. Ale uzavřít jedinou objízdnou silnici kvůli závodům, tomu nerozumím. Běžný provoz by přece měl mít přednost," míní Jindřich Procházka, který mezi Šumperskem a Jesenickem často cestuje.

Silnice přes Ramzovou je v současnosti jedinou dopravní spojnicí Jesenicka a zbytku Olomouckého kraje.

Na souběžné železnici i cestě přes Červenohorské sedlo pracují stavbaři a jsou tak uzavřeny. Rekonstrukce mají skončit na začátku letošní zimy.