Sesazení starosty navrhl Petr Hrůza (SNK) bez jakékoliv předchozí diskuse a bez zdůvodnění. Podle pozdějších reakcí některých zastupitelů ale nezvládl celý návrh. Požadoval tajnou volbu, ačkoliv nepochybně měl na mysli i tajné hlasování o odvolání. Při něm by možná našel odvahu připojit se k nespokojencům i někdo další. Hlasovalo se tedy veřejně, aniž někdo návrh komentoval. Vše se odehrálo během patnácti minut.

Ruku zvedli čtyři stálí starostovi odpůrci z Volby pro město, místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL), Pavel Zubík a Ivana Strouhalová (oba nez.), Josef Půček (ČSSD), Petr Hrůza a překvapivě i Martin Paclík z kandidátky ODS, který zatím starostu při většině sporů podržel.

„Můj názor se vyvíjí a hlasování je odrazem toho, jaký názor na fungování starosty mám. Věděl jsem o tom, co se chystá, ale neúčastnil jsem se žádné přípravy, nikdo se mnou nejednal,“ řekl Paclík.

Starostu podpořili mimo jiné zástupci KSČM, také radní Zdeněk David (oba nez.) nebo Zdeněk Kunrt a Petra Kubalíková z ODS. Hlasování se zdržel František John (KDU-ČSL).

„Když není vize, jak celou situaci po odvolání řešit, je zbytečné dělat takové radikální kroky. To říkám i přesto, že v řadě věcí se starostou nesouhlasím. A taky vždycky budu podporovat veřejné hlasování, protože je součástí politické kultury. Mělo by být čitelné, kdo za kým stojí,“ řekl po zasedání John.

Zastupitelé, kteří sesazení chystali, ale zcela jistě měli připravené řešení, koho na Kolářovo místo. Při odchodu z jednání se o tom ale nikdo bavit nechtěl. Na mnohých tvářích bylo znát velké zklamání, že záměr nevyšel.

Milan Šebesta (KSČM) dal včera najevo silné znechucení z neustálých konfliktů, které v zastupitelstvu panují.

„Je to divočina. Zažil jsem přelomový rok 1990 ve funkci posledního předsedy národního výboru, ale i tehdy se jednalo slušně. Veřejnost už neví, čemu se víc divit, už aby byl konec volebního období. Starostovi by měli spíš podat pomocnou ruku, a ne mu podrážet židli. Nechápu také, proč Petr Hrůza svůj návrh nezdůvodnil,“ řekl Šebesta.

Petr Hrůza jakékoliv vyjádření odmítl. Tradiční starostův rival Vladimír Caska (VPM) řekl: „Můj názor na starostu je známý. Tvrdím, že městu od začátku škodí a je to čím dál horší. Lidí, kteří si myslí, že je nejvyšší čas, aby radnici opustil, přibývá. A je lepší pozdě, než nikdy,“ řekl Caska.

Místostarosta Sommer svůj hlas pro odvolání včera komentoval tím, že kvůli stavbě bazénu, který podle jeho slov starosta bezhlavě prosadil, se město řítí do finančního kolapsu. Už v roce 2008 Sommer veřejně prohlásil, že Zdeněk Kolář je nejslabším starostou Zábřeha po roce 1989.

„On město prakticky nijak a nikam nevede. Vybral si jen dvě hlavní témata: rekonstrukci bazénu a boj proti firmě Wanemi. Ostatní ho zajímá jen okrajově,“ řekl Sommer.

Starosta Zdeněk Kolář evidentně nebyl návrhem na své odvolání nijak překvapen ani vyveden z míry a klidně řídil hlasování. Jeho vyjádření se zatím získat nepodařilo.

Vyjádření starosty Zdeňka Koláře

Mé odvolání je opakovaně řízeno lidmi kolem společnosti Wanemi, kterým vadí, že jsem odpůrce záměru, a ne jejich příznivec, jako právě tato desítka zastupitelů.

Nepochybně v tom hrají roli i osobní ambice pana Zubíka, který chtěl být uvolněným zastupitelem, osobní averze paní Strouhalové, která dvě volební období sedí v zastupitelstvu jen proto, aby podporovala předraženou televizi svého manžela, a zcela určitě jí vadí, že město Zábřeh má jinou televizi, která dodává zpravodajství v lepší kvalitě a za třetinovou cenu pana Strouhala z roku 2007.

Pana Hrůzu a pana Půčka není třeba komentovat, ti se představují svým vystupováním. Pan Paclík mě o svém úmyslu neinformoval, mohu se jen domnívat, že souvisí s jeho kladným postojem k záměru firmy Wanemi.

Pan Sommer, bohužel, fanaticky propadl záměru společnosti Wanemi, jinak městu nepřinesl nic.

K panu Caskovi jen zopakuji, že jestli někdo škodil a škodí městu, pak je to on (restaurace v kulturním domě, kino Retro, dům na Výsluní, zbytečný prodej městských bytů, kasárna atd.). Panu Caskovi také nepochybně chybí, jak to kdosi nazval, penězovod z města.

Já svůj názor na záměr Wanemi nezměním, nebyl jsem a nebudu ničí lokaj. Krom jiných věcí jsem prosadil personální audit, který městu bude šetřit každý rok čtyři miliony korun.

Co městu přinesl pan Caska a těchto devět zastupitelů, kteří mě z příkazu „wanemáků“ chtějí odvolat?

NA OKRAJ: Židle starosty je vratká

Žádný starosta měst v našem regionu nemá v současné době tak slabou podporu a vratkou židli jako zábřežský Zdeněk Kolář (ODS).

Nebyl to 14. dubna první pokus o jeho odvolání. Poprvé návrh zazněl z úst Svatoslava Valenty (VPM) už v prosinci 2008. Tehdy to bylo předem nepřipravené - v reakci na vývoj diskuse při jednání. Pro návrh se zvedlo jen šest rukou.

Podle kuloárních informací připravovala skupina zastupitelů sesazení starosty už dvakrát, naposledy loni na jaře. Návrh ale veřejně nezazněl, protože neměl jistou většinovou podporu jedenácti hlasů.

Ani teď Kolářovým odpůrcům záměr nevyšel, i když tentokrát byli cíli velmi blízko. Výměnu hlavy města si přeje už deset, tedy téměř polovina zastupitelů. Šest z nich teď zcela jistě lituje svého rozhodnutí po komunálních volbách v roce 2006. Volba starosty byla tehdy z rodu těch negativních: byla o tom, koho nechceme.

Napříč stranami se tehdy všichni spojili, aby z radnice dostali Petra Fabiána. Zdeněk Kolář získal sedmnáct hlasů. Šest z nich by už dnes nedostal.