Starostka Zdeňka Blišťanová byla podle svých slov na konci loňského roku oslovena, zda by se nechala očkovat a její vakcinace mohla být následně využita pro propagaci očkování.

„Cílem by bylo ukázat spoluobčanům, že je vakcína neškodná a nemají se čeho bát. S tím jsem samozřejmě souhlasila a 1. ledna jsem se dostavila na výzvu k očkování. Myslím si, že očkování nám pomůže vrátit se k normálnímu životu, který nám všem tolik chybí,“ uvedla s tím, že propagace očkování byla v koordinaci s místní nemocnicí plánována na dobu, kdy bude vakcína dostupná pro všechny obyvatele.

Delana Mikolášová z Hanušovic žije a pracuje v Izraeli.
Lidé se tu očkováním chlubí, vakcínu chce okolo mě každý, říká Češka v Izraeli

Po třech týdnech od očkování začali věc řešit někteří zastupitelé a ve čtvrtek 21. ledna se celá záležitost dostala prostřednictvím sociálních sítí na veřejnost.

Například hnutí ANO, které je v jesenickém zastupitelstvu v opozici, kritizuje, že starostka byla očkována dříve než personál ve zdravotnictví, sociálních službách či senioři. V souvislosti s jednáním starostky o morálním selhání a rezignaci.

„V zastupitelstvu města má starostka většinu, avšak tohle by neměla být zodpovědnost ostatních, ale jen její vlastní,“ uvádí.

Více případů

Případů, kdy byli očkováni lidé dříve, než by na ně podle vládní strategie měla přijít řada, se v Česku objevilo několik. V souvislosti s jedním z nich rezignoval například ředitel Státního zdravotního ústavu. Kvůli přednostnímu účkování se řeší možná i rezignace ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Naočkováno 10354 dávek, Olomoucký kraj je s vakcinací mezi nejlepšími

Politolog k věci

Politolog působící na Masarykově univerzitě v Brně a expert na komunální politiku Stanislav Balík nicméně nepovažuje samotné očkování za důvod k rezignaci. Za podmínky, že si sama starostka nevynucovala přednostní očkování z titulu své funkce.

„Nelíbí se mi ani hon na šéfa VZP, který udělal totéž, co ministr zdravotnictví a premiér. Trošku něco jiného je případ šéfa Státního zdravotního ústavu,“ uvedl.

„Navíc musíme vše posuzovat i z časového hlediska. Na Nový rok nikdo přesně nevěděl, jak bude vše selhávat a že nebude dostatek vakcín ani pro zdravotní personál,“ doplnil.

Nechtěla jsem se domoci přednostního očkování

Na to poukazuje i starostka Blišťanová.

„Své rozhodnutí jsem učinila před tím, než vláda zveřejnila registr očkovaných, pravidla pro očkování a očkovací strategii. Nebrala jsem to jako protekci, jednala jsem pouze dle pokynů lékaře, který mě k očkování vyzval. Nešlo tedy o mou snahu domoci se přednostně očkování, ale o pomoc s propagací očkování. Nakonec se strategie pro očkování změnila. Bylo to několik dní po tom, co jsem ho absolvovala,“ uvedla.

Žena s vozíkem okradla v jesenickém supermarketu seniorku.
Tato zlodějka s růžovou šálou v Jeseníku ukradla peněženku. Nepoznáte ji?

Propagační očkování starostů není součástí širší kampaně. Alespoň to naznačuje informace od toho zábřežského, Františka Johna.

„Z propagačních důvodů mi nikdo očkování nenabízel. Ani nevím, jak bych se k vakcíně dostal. A přiznávám, že jsem jen doufal, že mi tuto věc nikdo nebízet nebude a nebude mě do toho nutit. Je to dvousečné,“ řekl.

Deník je informován o minimálně jednom dalším případu, kdy byla člověku mimo pořadí nabídnuta vakcína. Věc se měla stát v Moravskoslezském kraji. Mělo jít o vakcínu, která na konci daného dne zbyla nespotřebovaná. Bylo třeba ji využít, jinak by prošla a zdravotníci by ji museli vyhodit. Oslovený člověk nakonec očkování odmítl, protože se obával o svou pověst.

Nemocnice: Cílem bylo vyočkovat všechny dávky

Podobným způsobem se podle stanoviska jesenické nemocnice k vakcinaci dostala i jesenická starostka.

„S vědomím, že nemocnice má dostatek vakcín pro své zdravotníky, se nemocnice rozhodla upotřebit nevyužité očkovací dávky odhlášených zaměstnanců (například z důvodu zdravotní indispozice) pro další očkování. Cílem bylo vyočkovat všechny dávky tak, aby celá dodávka byla využita beze zbytku,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Starostka podle svých slov o své vakcinaci informovala řadu lidí ve svém okolí. „Neměla jsem co skrývat. Mrzí mě, jak to celé dopadlo, protože na začátku byl dobrý úmysl,“ uzavřela.

Dotačné vyjádření paní starostky k celé věci:
Vážení spoluobčané,

ještě jednou se vrátím k mému očkování. Chtěla bych poděkovat vám všem, kteří jste mi vyjádřili podporu. Věřte, že to pro mě hodně znamená. 
Někteří z vás ale měli (a nejspíš stále mají) pochybnosti, jak to celé bylo. A proto vám chci nabídnout jasné vysvětlení. Na očkování jsem byla pozvána MUDr. Robertem Procházkou z očkovacího centra v Jeseníku za účelem propagace v časopise „Naše město”. 
Očkování proběhlo 1. 1. 2021 a byla u toho pořízena fotografie, kterou jste viděli u předchozího příspěvku. O pár dní později došlo ke změně očkovací strategie a já jsme byla 5. 1. 2021 panem doktorem Procházkou požádana, abychom s propagací zatím počkali. Proto byla ona fotografie zveřejněna až nyní, abych mohla situaci objasnit. 
Mrzí mě, kam to celé zašlo. Věřte, že na začátku nebylo nic jiného než dobrý úmysl mě i pana doktora. Nechtěla jsem nikomu ublížit, ani nikoho předbíhat.

Uvědomuji si vážnost celé situace, a proto budu další kroky diskutovat s jesenickými zastupiteli. 
Vaše Zdeňka