Hovořili především o možné variantě společné koalice, která by měla zahrnovat i Spojence (KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc) lídra Mariana Jurečky.

Podle Josefa Suchánka, lídra kandidátky Piráti a Starostové, byla schůzka korektní a měla přátelskou atmosféru. Strany se však neshodly na podobě v jaké spolu budou jako možní partneři jednat.

Piráti by raději jednali už ve třech, ODS si ale zatím "oťukává" každého potencionálního partnera zvlášť.

„Ve dvou se nedají vyjednávat podmínky pro tři partnery. Finální dohoda musí být prováděna za účasti všech,“ má jasno Suchánek.

Jasněji o víkendu

Kdy by k takovému setkání tři možných parnerů pro krajskou vládu mohlo dojít, není zatím jisté. Dřív než o víkendu to ale nebude.

ODS chce zaujmout finální stanovisko na pátečním jednání Regionální rady.

„My se znovu potkáme určitě někdy během víkendu. Ale jestli to bude ve třech partnerech, nebo zase jen ve dvou, to není v této chvíli dohodnuto,“ doplnil Suchánek.

Piráti jsou ve svém názoru, že by rádi utvořili koalici se Spojenci, konzistentní. Pokud by se ODS rozhodla jinak, Suchánek nevyloučil jednání s jinými partnery.

Dalibor Horák z ODS potvrdil, že hodně napoví až páteční setkání.

„Pokračujeme ve schůzkách, výraznější novinky ale přinese až Regionální rada ODS,“ řekl Deníku ještě před jednáním s Piráty a Starosty.

ODS odmítla spolupráci s SPD

Občanští demokraté jsou od roku 2016 součástí koalice ve vedení Olomouckého kraje společně s hnutím ANO a ČSSD.

Sociální demokracie ale ve volbách minulý víkend utrpěla porážku, která ji vyřadila z krajského zastupitelstva, a podoba vedení hejtmanství se tak určitě změní.

Vítězem krajských voleb je ANO, s ním však odmítají vládnout Spojenci, kteří tíhnou hlavně k v pořadí druhé koalici Pirátů se STAN.

Pokud by se tyto subjekty, které po volbách skončily na druhém a třetím místě, spojily s ODS, měly by v zastupitelstvu dohromady většinu 32 z 55 křesel.

Ve hře jsou ale i další varianty, z nichž se nejčastěji hovoří o koalici vítezného hnutí ANO se čtvrtou na pásce ODS. Ta by ale s celkem 25 křesly potřebovala pro získání většiny ještě podporu dalšího "do party" ze zastupitelských řad.

Spolupráci s SPD na krajské úrovni však regionální rada ODS v úterý odmítla. A to jak přiznanou vládní koalici, tak tichou podporu Okamurovců pro menšinovou vládu s občanskými demokraty.