Třicetitunový jeřáb, na jehož rameni byla připevněna čtyřtunová traverza, pak zůstal nebezpečně nakloněný několik desítek metrů nad vodní hladinou.
Experti nakonec rozhodli, že nejbezpečnější bude sesunout jeřáb do vody, což se po několika dnech od havárie podařilo.
Stroj se nyní nachází v hloubce od pětadvaceti do padesáti metrů pod hladinou, poloha se mění podle aktuálního stavu přečerpání vody mezi dolní a horní nádrží.
„V letních měsících je plánovaná odstávka provozu, důvodem je náročná výměna technologie, konkrétně oběžného kola, které je po jednadvacetileté době za hranou životnosti. Při této příležitosti se dolní nádrž vypustí a stroj se pak už podaří vyprostit,“ vysvětlil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Jak již dříve uvedl, pro životní prostředí „utopený“ jeřáb nepředstavuje výrazné riziko.
Při prvních vyprošťovacích pracích ještě na hraně nádrže elektrárenští hasiči ze stroje vypustili provozní kapaliny, až pak ho sesunuli pod vodu. Zbylé uniklé látky pak také jímali z vodní hladiny.
Vyšetřování se protáhne
Vyšetřování tragické nehody zatím policie neuzavřela, již před několika týdny avizovala, že prověřování se zřejmě protáhne.
„Dosud nejsou k dispozici znalecké posudky,“ uvedla mluvčí policie Jiřina Vybíhalová.
Expertizy by měly především objasnit, zda při manipulaci se strojem byly dodrženy bezpečnostní a technologické předpisy, případně zda se nejednalo o nějakou technickou závadu stroje.