„Doufali jsme, že ten projekt je již dávno mrtvý. Naposledy to vypadalo, že jej zastupitelé neschválí. Což se nepodařilo. Zajímali jsme se, v jakém je celá věc stádiu, jestli je vůbec referendum reálné udělat. Jelikož bylo teprve vyhlášené výběrové řízení na dodavatele stavby, které se může protáhnout na poměrně dlouho, rozhodli jsme se do toho jít," řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Petr Laštovica.

Iniciátoři referenda cítí podporu veřejnosti. „Nedá se to nikdy říct stoprocentně, ale myslíme si, že většina lidí je zřejmě proti tomuto záměru," doplnil Laštovica. Podle něj měl smysl původní, větší projekt wellnesscentra v dobách ekonomické prosperity.

Veřejnosti chtějí iniciátoři referenda předložit tuto otázku: Souhlasíte s tím, aby město Jeseník bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti tak, aby nemohlo dojít k výstavbě Regionálního aquaparku Jeseník?

Výstavbu wellnesscentra začala radnice v Jeseníku připravovat v roce 2007. Projekt za více než 350 milionů korun však nezískal dotaci z Evropské unie. Po komunálních volbách v roce 2010 se zastupitelstvo v novém složení rozhodlo vybudovat menší zařízení. Projektování aquaparku se však protahovalo a projekční firma nebyla schopna dodržet dvousetmilionový limit investičních nákladů.

Iniciátorům referenda se mimo jiné nelíbí, že náklady na provoz, splátky úvěrů a údržbu vodního světa by do budoucna výrazně utlumily investiční možnosti města.

„Přípravný výbor se domnívá, že v současné době, kdy se pohybujeme v období celosvětové finanční krize a krize v Eurozóně, není na utlumení investic do rozvoje města a udržovacích investic vhodná doba," stojí v odůvodnění návrhu referenda.

Vedení města o přípravách referenda ví. Lidovému hlasování o stěžejní investici se nebrání. „Myslím si, že každý prvek demokracie je dobrý. Je to iniciativa, které nebudu nijak bránit. Musíme se k tomu chovat neutrálně," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Radnice před několika dny vypsala výběrové řízení na stavitele aquaparku. Přípravu velké investice zatím iniciativa veřejnosti neovlivní.

„Zatím musíme v přípravě této akce pokračovat tak, jak je nastartovaná, až do chvíle, kdy by občané v referendu rozhodli, že se pokračovat nemá. Až by byl výsledek referenda právoplatný, pak teprve můžeme zastavit pokračování této akce. Nyní je vyhlášeno výběrové řízení a celá věc je v režimu zákona o veřejných zakázkách," sdělila Fomiczewová.

Vyhlášení referenda na téma aquapark nicméně jisté není. Aby se mohlo uskutečnit, musí se pod jeho návrh podepsat nejméně dvacet procent Jeseničanů s právem volit do místního zastupitelstva. Tedy necelé dva tisíce lidí.

Aby bylo následně referendum platné, musí se jej účastnit alespoň 35 procent lidí s právem volit do místního zastupitelstva. Rozhodnutí je závazné v případě, že se pro jednu ze dvou variant vysloví nadpoloviční většina hlasujících. Zároveň ji musí podpořit alespoň čtvrtina z celkového počtu voličů.

„Podpisy už sbíráme. Začali jsme před třemi dny. Nemám přesný přehled, ale myslím si, že v tuto chvíli jich může být okolo dvou set," řekl v úterý 30. dubna Laštovica.

Podpisové místo se nachází v kavárně Ennea na náměstí Svobody. Petice koluje i mezi dobrovolníky. K dispozici byla také v místním informačním centru. Radnice jeho provozovatele vyzvala, aby ji prozatím stáhl. Město si musí nejprve ověřit, zda by zde sběr podpisů neporušoval zákon. Provoz infocentra platí radnice a podle zákona nesmí být podpisové listiny vystavené v prostorách státních orgánů a orgánů územní samosprávy.

Aquapark má v Jeseníku své příznivce, ale i řadu odpůrců. Ti první argumentují, že pomůže cestovnímu ruchu. Nahradil by i dosluhující bazén v České Vsi. Druhá skupina se obává zejména vysokých nákladů na stavbu a provoz zařízení. Z nedávné analýzy České spořitelny vyplývá, že městu by po jeho postavení zbylo na investice jen 50 až 60 procent z dnešního objemu prostředků.

Záměr pozvolna ztrácel podporu i mezi zastupiteli. Vypsání výběrového řízení na stavitele komplexu podpořilo jen 14 z nich, což je poměrně těsná většina.