V Jeseníku během posledního čtvrtstoletí zanikly stovky pracovních míst. Ve městě fungovaly dva závody podniku Moravolen, sídlilo tu ředitelství Rudných dolů, svou pobočku zde měl Oděvní podnik. To vše je minulost.

Čísla na první pohled působí pozitivně. Nezaměstnanost v Jeseníku dosahovala v srpnu pouhých osmi procent. To je o půl procenta méně než celokrajský průměr.

Přesto práce a kariérní perspektiva ve městě chybí. Důkazem jsou desítky mladých lidí, kteří z Jeseníku odcházejí nebo se do něj nevracejí po studiích. Těm, kteří se rozhodnou zůstat, schází lépe placené pozice.

„Chybí tu zajímavé pracovní nabídky. Vždycky tu byly jen fabriky, takže nějaké menší firmy, které by dělaly zajímavější věci," míní Jeseničanka Sabina Švubová.

Pracovních pozic by však v Jeseníku mohlo začít přibývat. První vlaštovkou byla společnost Cavaliere, která v roce 2013 rozjela v areálu bývalého OP Prostějov výrobu oděvů. Dnes zaměstnává desítky lidí.

Nově by mohlo v Jeseníku vzniknout čtyřicet pracovních míst. O podnikání ve městě se zajímají dvě společnosti: jedna se orientuje na kovovýrobu, druhá patří k největším českým výrobcům sportovního oblečení.

„Je to odezva na systém investičních pobídek, který zastupitelé schválili v únoru a které jsme prezentovali na dvou veletrzích," poznamenal místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Zastupitelé již spustili prodej budov a pozemků, o které firmy projevily zájem. Pokud společnosti budou chtít skutečně nemovitosti koupit, konečné slovo ohledně jejich prodeje bude mít nový městský parlament.