Poté, co odmítla společný návrh ODS, TOP 09 a sdružení Mladí pro Jeseník, zveřejnila partnery, se kterými chce spolupracovat.

„Dnešním dnem začíná jednat ČSSD s nezávislými zastupiteli a KDU-ČSL. Jestli se dohodneme na vytvoření koalice, to budeme vědět koncem víkendu,“ zveřejnila oficiální stanovisko lídr ČSSD Marie Fomiczewová.

ČSSD, která v pětadvacetičlenném zastupitelstvu získala sedm mandátů, si nárokuje post starosty.

„Další rozdělení křesel místostarostů bych zatím zveřejňovat nechtěla, vše je zatím ještě v jednání,“ řekla Fomiczewová.

K tomuto kroku se sociální demokracie rozhodla poté, co od ODS, která získala čtyři mandáty společně s nováčky voleb Mladí pro Jeseník a TOP 09 se dvěma křesly, obdržela nepřijatelnou nabídku. Tato trojkoalice ČSSD totiž nabídla pouze pozice místostarostů.

Pokud by se sociální demokraté se svými sedmi hlasy domluvili s nezávislými s jejich třemi a KDU-ČSL s jedním mandátem, získají jen jedenáct hlasů.

„Byla by to ale křehká koalice, ale jedenáct je více než deset. My tímto vytváříme základ široké koalice, a pokud se nepřidá další strana, budeme nabízet účast na vládnutí ve městě i jiným zastupitelům,“ uvedl lídr nezávislých a stávající místostarosta Vladimír Cupal.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko