Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jesenická knihovna se přestěhuje do divadla či Alkronu

Jeseník – Nedostatek místa, stropy podepřené trámy. Taková situace panuje už léta v Knihovně Vincenze Priessnitze v Jeseníku. Nové sídlo by mohla najít ve zrekonstruovaném zadním traktu budovy divadla nebo v nejvyšším patře obchodního domu Alkron.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Jesenická knihovna se přestěhuje do obchodního centra Alkron nebo do zadního traktu divadla.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Problém s nevyhovujícími prostorami knihovny řeší Jeseník už dvě desetiletí. Na stole nyní leží dvě varianty budoucího důstojného sídla bibliotéky.

V úvahu přichází zadní trakt Divadla Petra Bezruče, který by bylo nutné pro tento účel rekonstruovat. Náklady by se pohybovaly okolo 20 až 25 milionů korun. Zdroje by se město pokusilo najít prostřednictvím společného dotačního projektu s polským městem Niemodlin.

„Bavíme se zhruba o 1,5 milionu euro na obou stranách. Projekt by nebylo jednoduché připravit, musel by se vymyslet společný příběh. Tato varianta by byla realizovatelná do tří let," řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Další možností je přesun bibliotéky do nejvyššího patra obchodního domu Alkron, kde dnes funguje herna. „Toto řešení je mnohonásobně levnější, než rekonstrukce stávajícího objektu knihovny," sdělil starosta Jeseníku Adam Kalous.

Představitelé radnice už absolvovali schůzku se zástupcem firmy, která má obchodní centrum od města pronajaté. „Jednali jsme i s nájemcem nejvyššího patra, firmou Campa-net. Ti připustili, že by celý prostor opustili," sdělil místostarosta Procházka.

„Já bych bral Alkron všemi deseti," zareagoval ředitel jesenické knihovny Miloš Richter na otázku, která varianta by jeho instituci více vyhovovala.

„Je tam krásný moderní prostor, který by nám vyhovoval i co do velikosti. Chtělo by to jen malé úpravy, samozřejmě vybavení nábytkem a podobně," řekl Miloš Richter. Podle odhadů by se náklady na přesun knihovny do obchodního domu vešly do tří milionů korun.

Předseda představenstva společnosti Alkron, která má stejnojmenný obchodní dům od města v pronájmu, se jednání o uvolnění nejvyššího patra nebrání. Upozorňuje však na několik problémů.

V prostorách se uskutečnily stavební úpravy za několik milionů korun, které by změnou využití přišly vniveč. Část patra navíc slouží jako taneční studio. Je vybavené jako tělocvična a kromě tanečníků ji využívají i další subjekty.

„Chodí tam řádově sto, dvě stě malých dětí, které to mají přímo v centru. Kdyby se taneční studio v tomto místě zrušilo, je otázka, za by to nebyl velký zásah," uvažuje předseda představenstva firmy Alkron Petr Pospíšil.

Podle místostarosty Petra Procházky by město mohlo tanečnímu studiu nabídnout adekvátní prostory v základní škole na ulici Boženy Němcové. „Máme tam v podstatě celé jedno volné patro, které lze využít," řekl Petr Procházka.

Budova knihovny na Lipovské ulici pochází z druhé poloviny 19. století. Původně sloužila jako berní úřad. Do současnosti neprošla většími stavebními úpravami.

Ředitel knihovny: Potýkáme se s nedostatkem prostor

Na otázky týkající se nevyhovujících prostor knihovny se Deník ptal jejího ředitele Miloše Richtera.

Jaké největší problémy máte ve stávající budově?
Největší problém je prostor. Knihovna v dospělém oddělení v podstatě funguje jako výpůjční sklad. Mezi regály jsou úzké uličky, a když jsou tam dva nebo tři čtenáři, navzájem si překážejí. Nemají si kde sednout a prohlédnout knihu, nemají si kde udělat výpisek, protože tu chybí učebna. Navíc část knih našeho fundusu máme v zapůjčené místnosti ve skladu na IPOSu. Za krajské peníze vykonáváme i funkci takzvané pověřené knihovny. Kraj nám dává peníze na knihy pro malé knihovny v rámci výměnného fondu. Ty jsou v našem majetku a vracejí se k nám. My je musíme někde skladovat.

Před několika lety jste v budově knihovny řešili problém s dřevomorkou. Podařilo se ho již odstranit?
Dřevomorka byla v podlahách a asi žije dál. Před osmi lety se v rámci záchranné akce podlahy podepřely trámy a zpevnily se tak. Což je takové všelijaké řešení, protože uličky mezi regály a trámy nevyhovují požadavkům BOZP. Je to dočasné řešení, aby se zabezpečilo, že se podlahy nepropadnou. Trámy jsou v knihovně stále.

Jak dlouho se problematika možného přesunu knihovny řeší?
Když budu mluvit za svoji éru, je to od roku 2003, kdy jsem nastoupil do funkce ředitele. Ale tato otázka se už diskutovala deset let před tím. Od roku 2003 existovalo několik variant, které se zvažovaly.

Které to byly?
Byl to velký Miluničův projekt, který byl situován také v divadle. V jeho rámci by nevznikla jen knihovna, ale multifunkční zařízení. Projekt byl ale velmi nákladný a v době, kdy se chystal aquapark, nebyl průchozí. Před tím existovala varianta přestavby takzvaného Kordu v areálu základní školy v Průchodní ulici. Ten už je dnes srovnán se zemí.

Kolik má vaše knihovna knih a čtenářů?
Ve volném výběru máme zhruba 45 tisíc kusů knih. Registrovaných čtenářů máme něco málo přes 1600 dospělých a kolem 500 dětí. K tomu máme ještě spoustu návštěv neregistrovaných uživatelů.

Autor: Petr Krňávek

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soutěžní svatební pár číslo 11 - Zuzana a Marian Vítkovi, Olomouc
3

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení