„Celkem máme 715 podpisů,“ sdělila iniciátorka petice Libuše Achilisová. Podpisy pod ni sbírá už několik let. První archy zástupcům města předala v roce 2007.

Vybudování zařízení s nepřetržitou péčí považuje Libuše Achilisová za důležité. „Někdy i při sebelepší snaze není rodina schopna péči o svého člena zajistit,“ říká.

Sama velmi dobře ví, o čem mluví. Před časem totiž řešila problém, jak se postarat o svou maminku.

„Odjela jsem od ní domů, ale za chvíli mi bratr volal, že musím přijet. Měli jsme i pečovatelskou službu. Bylo to výborné, ale nedostatečné,“ vzpomíná.

Zařízení, kde by měli staří lidé zajištěné komplexní služby, v Jeseníku citelně chybí. Zdejší penzion pro seniory nabízí chráněné bydlení. To je ale určené pro lidi, kteří se o sebe dokážou alespoň částečně postarat.

Domov? Zatím jen mimo Jeseník

Kdo potřebuje intenzivnější péči, musí si najít domov důchodců mimo Jeseník. Například ve dvacet kilometrů vzdálené Kobylé nad Vidnavkou. Stěhováním podle Libuše Achilisové trpí samotní senioři i jejich rodiny, pro které je obtížné své příbuzné navštěvovat.

„Mladí odcházejí pryč, Jeseník je město důchodců. Dcera je pryč, vnučka je pryč a kdo se o staré lidi postará?“ ptá se Achilisová.

Za pravdu jí dávají i statistické údaje. Počet lidí starších pětašedesáti let se v Jeseníku za posledních dvacet let zdvojnásobil. Podle sčítání lidu z loňského roku je ze sta obyvatel města šestnáct starších pětašedesáti let. V roce 1991 to bylo jenom devět.

Nyní se zdá, že přání Jesenických nezůstane bez odezvy. Radnice totiž k penzionu pro seniory na Beskydské ulici plánuje vybudovat přístavbu. V ní by vzniklo dvacet lůžek pro lidi, kteří potřebují nepřetržitou péči. Dalších dvacet čtyři míst by vzniklo přeměnou stávajícího chráněného bydlení.

Náklady: 35 milionů

„Náklady na vybudování jsou prozatím odhadovány na částku 35 milionů korun,“ sdělil vedoucí oddělení investic a rozvoje Městského úřadu Jeseník František Chovanec.

Úředníci v těchto dnech připravují podklady, aby město mohlo žádat o příspěvek z fondů Evropské unie. Na začátku ledna se mu otevřela možnost získat dotaci z Regionálního operačního programu.

„Vycítili jsme, že je to v tomto programovacím období možná jedna z posledních příležitostí, kdy můžeme s tímto projektem žádat o dotaci,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas. Žádost musí město podat nejpozději 12. března.