Největší kulturně-společenská akce na Jesenicku se koná po dvouleté odmlce. Letos byl její termín stanoven od čtvrtku 12. do neděle 15. května.

Ve čtvrtek začnou oslavy Dnem pramenů. Ty v areálu lázní i ve městě vyzdobí květiny jako poděkování životadárné vodě. 

V pátek v 16 hodin  na Masarykově náměstí vystoupí Miroslav Etzler, Lenka Filipová, divadlo IMPRO a další interpreti.

V sobotu, hlavní den oslav, vypraví České dráhy historický vlak. Z Olomouce vyjede pět minut před půl devátou ráno. Do Zábřehu jej povede dieselová lokomotiva Bardotka, dále do Jeseníku pak parní lokomotiva Velký Bejček.

Speciálně vypraveným zvláštním vlakem pojede i samotný Vincenz Priessnitz s chotí a další hosté směřující na zahájení lázeňské sezóny.

V Jeseníku na nádraží se uskuteční krátké přivítání a následně se budou moci návštěvníci přemístit do lázeňského areálu.

Ve 13 hodin bude biskup Martin David sloužit mši u kaple Vincenze Priessnitze. Samotné zahájení sezony je naplánováno na 14. hodinu před sanatoriem Priessnitz. 

„Je připraveno setkání s Vincenzem Priessnitzem s chotí Sofií a panstvem z doby první poloviny 19.století za doprovodu  dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Jeseník, žehnání pramenů, úvodní slovo  vedení společnosti Priessnitzovy léčebné lázně, které v letošním roce oslavují 30 let od svého vzniku v novodobé historii, a  zdravice hejtmana Olomouckého kraje, starostky Města Jeseník a dalších hostů,“ přiblížila obchodní ředitelka Priessnitzových léčebných lázní Kateřina Tomášková.

Od 15. hodiny je připraven  kulturní program na hřišti za sanatoriem Priessnitz. Vystoupí  Dixilend vojenské hudby Olomouc, moderátor, zpěvák a bavič Vladimír Hron, Děti ráje, kapela YesBlues., Olga Lounová a kapela Třetí Zuby.

V neděli 15. května lázně otevřou vyhlídkovou věžičku sanatoria Priessnitz, lidé budou moci nahlédnout také do hrobky a kaple Vincenze Priessnitze na Ripperově promenádě. Celou akci zakončí odpolední koncert v hudebním altánku na promenádě.

Před dvěma sty lety, v roce 1822, založil obyvatel osady Gräfenberg nad Jeseníkem Vincenz Priessnitz ve svém domku první vodoléčebný ústav na světě.

Pomohl tak tisícům pacientům a ukázal  cestu stovkám  následovatelů včetně lékařů, kteří nejprve o jeho léčitelských schopnostech pochybovali.

Dnes je Priessnitzův zábal známý po celém světě a léčba vodou ve formě otužování se stává znovu objevovaným fenoménem.