Nezaměstnaných přibylo, je jich ale méně než loni

Šumpersko, Jesenicko – O 370 uchazečů o zaměstnání více než na konci roku evidovaly v lednu úřady práce na Šumpersku a Jesenicku. V okrese Jeseník dosáhla nezaměstnanost 10,2 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než v prosinci, ale o 1,8 procentního bodu méně než před rokem. V okrese Šumperk dosáhl na konci ledna podíl nezaměstnaných osob 7,1 procenta. To je prakticky stejná hodnota jako v prosinci, ale o dva procentní body nižší než před rokem.

Nejvyšší nezaměstnanost, 27 procent, byla v lednu v Uhelné. S 19 procenty ji následuje Kobylá nad Vidnavkou a Bílá Voda. Nejmenší podíl lidí bez práce naopak žije ve Štítech, Třeštině, Zborově, Zvoli a Leštině. Ani v jedné z těchto obcí nedosahuje nezaměstnanost čtyř procent. (pek)

V Podolíčku budou mít nový chodník a lávku přes říčku

Mohelnice – Nový chodník s lávkou přes říčku Mírovku v místní části Křemačov-Podolíčko nechá vybudovat mohelnická radnice. Zároveň počítá také s opravou stávajícího chodníku, který už je v nevyhovujícím sta­vu.

„Na tuto opravu naváže výstavba nového chodníku až k potoku Mírovka. Přes něj povede lávka z kovové konstrukce. Nový chodník bude dle požadavku policie doplněný veřejným osvětlením," přiblížil rozsah prací vedoucí oddělení investic mohelnické radnice Petr Michek.

Zatímco dříve byl na chodníku litý asfalt, nově bude vše ze zámkové dlažby.

Radnice už vyhlásila výzvu firmám k podání nabídky na tuto investiční akci. Ta by podle rozpočtu měla přijít asi na jeden a půl milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Zahájení prací se předpokládá v květnu a dokončení na začátku letních prázdnin. (mik)

Úsov zažije pravou vesnickou zabíjačku

Úsov – Atmosféru pravé vesnické zabíjačky si mohou v sobotu 13. února vychutnat lidé v Úsově. Vepřové dobroty provoní areál chovatelů drobného zvířectva od jedenácti hodin. K dostání budou jitrnice, ovar, pečené maso, tlačenka, zabíjačková polévka bouřka i sekaná.

Přímo na místě také můžete ochutnat řízky s bramborovým salátem, vepřo knedlo zelo nebo zabíjačkový talíř. (mik)

Náměstí se promění v restauraci

Jeseník – Otevřít si na jeden den vlastní restauraci budou mít možnost obyvatelé Jeseníku a okolí. Ve městě se v neděli 21. uskuteční akce Restaurant day. Zájemci budou moci své kulinářské výtvory nabídnout od 10 do 14 hodin na náměstí Svobody.

Restaurant day je festival jídla a improvizovaných restaurací. Koná se čtyřikrát do roka. Cílem této komunitní akce je umožnit lidem, kteří mají rádi jídlo a jeho přípravu, vytvořit si na jeden den svou vlastní restauraci a pohostit své známé nebo kolemjdoucí. (pek)

Do oprav kulturního domu dá obec osm set tisíc

Palonín – Radnice v Paloníně připravuje rekonstrukci zdejšího kulturního domu. V plánu má opravu rozvodů tepla. Zastupitelé vybrali firmu FIS instalace z Mohelnice, která práce provede. Ve výběrovém řízení uspěla s cenou necelých osm set tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty. Obec bude žádat na tuto akci o dotaci z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje. (mik)

V Doubravici upraví prostor kolem smírčího kříže

Moravičany – Rekonstrukci návsi v místní části Doubravice připravuje radnice v Moravičanech. Letos by měla získat stavební povolení. Radnice chce navázat na rekonstrukci křižovatky silnic ve směru na Palonín a Řimice, kterou na letošní rok plánuje Správa silnic Olomouckého kraje. Po jejím dokončení chce upravit okolí sochy svatého Jana Nepomuckého a smírčího kříže na této křižovatce. Do konce letošní zimy proto bude nutné pokácet dva stromy, které v místě dnes rostou. Kácet se bude i kolem památníku na návsi, kde chce nechat obec vysázet novou zeleň. (mik)

Zakladatel lázeňského impéria získal cenu

Velké Losiny – Zakladatel hotelového řetězce Royal Spa Antonín Plachý získal ocenění za celoživotní přínos českému lázeňství. Cenu převzal 30. ledna v Luhačovicích. Do řetězce patří i lázně ve Velkých Losinách. Ocenění Antonínu Plachému udělila rada Sdružení lázeňských míst. Během pětadvaceti let se mu podařilo vybudovat lázeňský řetězec s více než tisíci lůžky ve čtyřech lázeňských destinacích. (pek)

Palonín chce opravit střechu kostela

Palonín – Opravu střechy na kostele svatého Josefa připravuje radnice v Paloníně. Obec už nechala zpracovat projektovou dokumentaci a rozsah prací projednala i s odborem památkové péče, protože kaple leží ve vesnické památkové zóně. Prostředky na opravu chce obec získat z dotací. Zastupitelé schválili podání žádosti o dotaci z Programu památkové péče Olomouckého kraje. (mik)

Ve třech obcích nepůjde proud

Šumpersko – Bez elektrické energie se budou muset v pondělí 22. a v úterý 23. února obejít obyvatelé tří vesnic na Šumpersku. Proud nepůjde v době od osmi do šestnácti hodin v celém Hrabišíně a Dlouhomilově a ve většině Brníčka s výjimkou části obce směrem na Strupšín. Důvodem jsou nezbytné práce na opravách a údržbě zařízení distribuční soustavy. Společnost ČEZ upozorňuje, že i v době odstávky je potřeba u všech zařízení postupovat tak, jako by byla pod proudem, a dbát všech zásad bezpečnosti. (mik)

Jeseničtí gymnazisté bodují, škola přijímá žáky do sportovního oboru

Jeseník – Hned několika sportovních úspěchů dosáhli v minulých týdnech žáci jesenického gymnázia. Na Zimní olympiádě dětí a mládeže vybojovala v kategorii starších žaček stříbrnou medaili v běhu na lyžích na tři kilometry klasickou technikou Karla Mičkerová. Dvě medaile za třetí místa na čtyři kilometry volně i klasicky získal rovněž Jáchym Cenek, který svou medailovou sbírku doplnil ještě o třetí místo ze štafety na třikrát dva kilometry.

Úspěchy zaznamenali též studenti prvního ročníku gymnázia se sportovní přípravou. V barvách Fenix Teamu Jeseník dovezl z Mistrovství ČR v běhu na lyžích dorostu kompletní sadu medailí Kim Žalčík.

„Na úvod překvapil i sám sebe ziskem titulu dorosteneckého Mistra ČR v prologu, lehce zklamán byl z bronzu v jeho královské klasice a vše završil stříbrem ve stíhačce," sdělil trenér Marek Fellner. Karolína Poulíková získala v klasickém závodu stříbro a pro stejný kov si dojela i ve stíhačce.

Zájemci o studium sportovního oboru na jesenickém gymnáziu mají ještě šanci. Škola vyhlásila druhé kolo přijímacího řízení. Uzávěrka přihlášek je 15. března, 13. dubna se koná talentová zkouška. Bližší informace zájemci najdou na webu školy.