Začala totiž kompletní rekonstrukce celého prostoru.

Centrální náměstí v Jeseníku se proměnilo ve staveniště.

Auta tady mají na několik měsíců vjezd zakázán. Zmizely odtud už stromy, mobiliář i asfalt. Speciální stroje odstranily asfaltovou vrstvu, aby stavebníci mohli ze země vyzvednout staré žulové kostky, které poslouží při rekonstrukci k dláždění budoucí cesty, protože po dokončení modernizace bude náměstí po několika desetiletích opět průjezdné.

Podmínkou města při podpisu smlouvy se stavební firmou bylo, že náměstí musí zůstat po celou dobu rekonstrukce přístupné. Za to se ale obyvatelé města, podnikatelé i návštěvníci budou muset obrnit trpělivostí a snášet nepohodlí.

„Staveniště bude oplocené tak, aby nemohlo dojít ke kolizi chodců s dělníky a technikou,“ řekl vedoucí oddělení rozvoje a investic jesenické radnice František Chovanec.

V překladu to znamená, že cesta přes náměstí či do vybraného obchodu se kvůli oplocení prodlouží. Na vlastní kůži to pocítí i zaměstnanci radnice.

„Když si budu chtít skočit pro rohlík, budu muset obejít půlku náměstí,“ uvedl asistent starosty Jeseníku Martin Filgas.

Pro nejbližší týdny se práce nasměruje na levou stranu náměstí. „V prvních fázích budou práce prováděny na chodnících od drogerie DM, kolem Komerční banky, železářství až po prodejnu drogerie Racek,“ informoval Chovanec.

Po dokončení prací změní náměstí zcela svou podobu. Asfalt nahradí dlažební kostky. Centrální plocha bude znovu průjezdná. Namísto parkování před radnicí budou auta stát podél celého náměstí. Staré smrky, které v létě dávaly příjemný stín, nahradí keře. Likvidace se dočká i dvojitá kašna.

Namísto ní vznikne nový vodní prvek v přední části radnice. Na nátlak občanů ustoupil architekt od plánu dát náměstí do jedné roviny, ale zachoval dvě patra.

Na projekt za pětapadesát milionů korun získalo město dotaci. Ze svého rozpočtu tak zaplatí jen pět milionů korun.