VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jesenické nemocnici scházejí peníze

Jeseník – Jesenická nemocnice se potýká s finančními potížemi. V krajním případě od příštího roku hrozí uzavření jejích lůžkových oddělení. V současnosti se však připravuje řešení, které by mělo nemocnici zajistit více peněz.

7.7.2011 8
SDÍLEJ:

Jesenická nemocniceFoto: DENÍK/Petr Krňávek

„Naším cílem je zachovat v Jeseníku kompletní nemocnici. Dlouholetým problémem je, že na Jesenicku žije jen čtyřicet tisíc obyvatel. To je nedostatečný počet, aby nemocnici v takovém rozsahu bezproblémově uživil,“ vysvětlil ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Podle jeho slov nemocnice snížila náklady na minimum a ztrátovou péči dlouhodobě sanovala. Vzhledem ke změnám ve zdravotnictví přestává být situace únosná.

„Pokud by stát a pojišťovny nezměnili svůj postoj, jako správný hospodář bych měl zavřít oddělení, která jsou prodělečná. Když by nezbylo nic jiného, musel bych nechat zavřít všechna lůžková oddělení a propustit dvě sta lidí,“ nastínil krizovou variantu Jedlička. V nemocnici by tak zbyly jen ambulance, rentgen nebo laboratoř.

„Toto je ale scénář, který je na posledním místě. Nikdo si jej nepřeje, je to nemyslitelné,“ dodal jedním dechem Jedlička.

Podle svého ředitele je Jesenická nemocnice jako soukromé zařízení dlouhodobě diskriminována a chce dosáhnout férových smluvních vztahů. Jiné nemocnice získávají podle Jedličky peníze na provoz nebo investice jinak než prostřednictvím zdravotního pojištění.

S Olomouckým krajem vedení nemocnice vyjednávalo o takzvaném zřízení služby ve veřejném zájmu.

„Tvrdíme, že není podstatné, komu nemocnice patří, ale jaké služby obyvatelům regionu poskytuje. Jako službu ve veřejném zájmu poskytuje například autobusovou dopravu soukromá firma Veolia. Kraj jí doplácí ztrátu a přiměřený zisk,“ nastínil možný model financování Jedlička.

Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michaela Fischera (ČSSD) se kraj nebrání jesenické nemocnici pomoci - například zprostředkovat jednání s ministerstvem zdravotnictví a velkými zdravotními pojišťovnami. Financování soukromé nemocnice ze svých prostředků ale nakloněn není.

„Za akutní léčebnou péči odpovídá stát, který svou odpovědnost uplatňuje pomocí zdravotního pojištění. Dopravní obslužnost platíme ze zákona, dostáváme na ni peníze z rozpočtového určení daní. Na akutní zdravotní péči nedostáváme ani korunu, navíc ji nemáme definovánu v zákoně o krajích,“ uvedl Fischer (ČSSD).

Kraj oslovil obce na Jesenicku, zda by ze svých rozpočtů byly ochotny přispívat na provoz nemocnice podobně jako přispívají na veřejnou dopravu. „Obdrželi jsme stanoviska deseti obcí a všechny byly zamítavé. Postavení kraje a obcí je přitom z hlediska zákona stejné,“ argumentoval Fischer.

Naznačil, že v jiných krajích si nemocnice našly strategického partnera nebo šly cestou pronájmu. Návrh řešení situace v Jesenické nemocnici má předložit na příští zasedání krajské rady.

Představitelé Jeseníku se za existenci zařízení ve městě postavili a vyzvali kraj, aby o udržení dosavadní péče s představiteli nemocnice jednal.

„Město Jeseník má vzhledem k obtížným socioekonomickým podmínkám regionu vysoce omezené finanční zdroje a musí preferovat plnění svých vlastních zákonných povinností,“ usnesli se na svém posledním zasedání zastupitelé Jeseníku. „Město trvá na tom, aby nemocnice byla financována ze standardních zdrojů jako všechny ostatní nemocnice,“ doplnila starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

Ke zlepšení situace v Jesenické nemocnici má přispět připravovaná zákonodárná iniciativa. Podle ní by nemocnice ve znevýhodněných oblastech dostávaly na základě smluv se zdravotními pojišťovnami za poskytnutou zdravotní péči více peněz. Tuto variantu podpořilo i město Jeseník.

„V podstatě jde o zajištění nemocniční péče v řídce osídlených regionech, jako je ten náš. Vzorem by měly být takzvané malé praxe lékařů. Cílem je tento návrh dostat co nejdříve do projednávání v rámci změn zdravotnických zákonů,“ uvedl poslanec Jiří Krátký (ČSSD).

Autor: Petr Krňávek

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení