Regionální rada pro střední Moravu přitom před několika týdny projekt neposlala ani k posouzení. Tím přišla jesenická radnice o možnost žádat o dotace z regionálního operačního programu v oblasti cestovního ruchu. U představitelů jesenické radnice vyvolal tento krok ostrou kritiku.

Pokud Jeseník prokáže životaschopnost projektu wellness centra, dostane ještě šanci požádat o dotaci. Při jednání se na tom dohodlo vedení Jeseníku s hejtmanem a předsedou regionální rady Martinem Tesaříkem (ČSSD).

„Vzhledem k tomu, že oblast Jeseníků je pro rozvoj cestovního ruchu v Olomouckém kraji velmi důležitá, rozhodl jsem se vyvolat jednání se zástupci samosprávy města Jeseník,“ řekl Tesařík. „V kompetenci Výboru Regionální rady je aktualizovat harmonogram výzev a nově zařadit danou oblast do plánu,“ doplnil Tesařík.

„Máme už tři analýzy, ale necháme zpracovat ještě jednu, na které bude pracovat regionální rada a my. Když vyjdou výsledky kladně, tak regionální rada vyhlásí novou výzvu jen kvůli nám,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Představitelé Jeseníku věří, že uspějí. S důvody, proč byl jejich projekt vyřazený, nesouhlasí.

„Z rady nám napsali, že socioekonomické parametry vycházejí tak špatně, že projekt není životaschopný. My tvrdíme opak,“ prohlásil razantně místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Cupal ostře kritizuje přístup regionální rady.

„Vadí nám, že od předání naší žádosti s námi nikdo nekomunikoval. Nikdo nechtěl dodat další materiály. Nikdo nám nic nevytkl. My chceme vědět, jak a proč tak úřad postupoval. My máme studie, které jasně dokazují, že projekt je udržitelný,“ řekl Cupal.

„Selským rozumem se dá spočítat, kolik stojí stavba. Víme dobře, že provoz bude ročně stát třicet milionů korun a podle toho se dá spočítat, kolik lidí musí přijít,“ sdělil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Vodní atrakce bude podle něj mít i velký přínos pro celý region, protože návštěvníci zvýší tržby v restauracích, u obchodníků i ubytovatelů.

Pokud by Jeseník neuspěl, je připravený svůj projekt bránit u ministerstva pro místní rozvoj nebo i evropské komise. Město pro svůj záměr získalo také podporu všech obcí celého regionu.