Krkonoše proslavily kouzelně natočené Krkonošské pohádky, které zná už několik generací. Podobný projekt chystá spolu s režisérem Pavlem Linhartem i Jesenická rozvojová, obecně prospěšná společnost zřízená Jeseníkem, která má za úkol propagaci regionu a získávání dotací pro obce celého regionu.

„Všichni vědí, kdo je Krakonoš, Truatenberg, Anče, Kuba, hajnej, ale nevědí, co nebo kdo je to Vozka a Praděd. Proto krásy a zajímavosti Jeseníků chceme přiblížit v třináctidílném večerníčkovém seriálu,“ řekl Marcel Šos z Jesenické rozvojové. Jak zdůraznil, autoři nechtějí kopírovat známé Krkonošské pohádky, ale natočit klasické pohádky s trikovými prvky a v nich konfrontovat dobro a zlo.

Ústřední postavou pohádek by měl být vládce hor Praděd, kterého má představovat Jan Kačer. Spolupráci přislíbili i další známí herci. Zlou kněžnu má například hrát Jiřina Bohdalová. Jiří Mádl se má ujmout role Venušánka. Venušánci byli podle pověstí malí lidičkové, kteří pečovali o les a žili na Smolném vrchu u Černé Vody. Dodnes je připomínají Venušiny misky, v nichž ženy skřítků praly prádlo. Kromě herců si v pohádkách mají role skřítků zahrát i děti ze škol, které se zapojí do divadelní přehlídky Děti pro pohádky, kterou rovněž vyhlásila Jesenická rozvojová.

Náklady na výrobu Večerníčku se pohybují kolem sedmi milionů korun. „Jednal jsem o tom s hejtmanem Olomouckého kraje. Myslím, že projekt je realistický a reálný i z jeho pohledu. Přislíbil nám pomoc. Budeme se ucházet o dotaci z programu Významné projekty Olomouckého kraje,“ sdělil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS), který je myšlenkou Večerníčků nadšen.

Natáčení Večerníčků má odstartovat co nejdříve tak, aby práce byly hotové do poloviny příštího roku. Kromě České televize by měly pohádkové příběhy zhlédnout i děti na Slovensku, v Polsku, Itálii a ve Slovinsku. Večerníček má navázat na třídílný soubor Jesenických pohádek a pověstí, které namluvili Jan Kačer, Jiřina Bohdalová a Martin Dejdar.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika